Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Koncert MUZYKA POLSKICH KATEDR

21.08.2023 10:26:39

Podziel się

Orkiestra Św. Marcina, Łukasz Kuropaczewski oraz Aleksander Dębicz wystąpią podczas wyjątkowego koncertu w Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Wydarzenie „Muzyka polskich katedr” odbędzie się już w najbliższy piątek, 25 sierpnia o godz. 19:00. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide. Wstęp jest bezpłatny.

 

TEKST I GRAFIKA: Materiały organizatora

Podczas koncertu usłyszeć można będzie Orkiestrę Świętego Marcina z solistą Łukaszem Kuropaczewskim – jednym z najbardziej cenionych polskich muzyków gitary i Aleksandrem Dębiczem – nagradzanym pianistą i kompozytorem polskiej muzyki filmowej i teatralnej. Program przygotowany został specjalnie na tę okazję. Artyści wykonają utwory z repertuaru Antonio Vivaldiego („Koncert na gitarę i smyczki” D-dur RV 93), a także wybitnych współczesnych kompozytorów: Mikołaja Góreckiego („Arioso e Furioso” na gitarę i orkiestrę smyczkową) i Aleksandra Dębicza („Pasa Catedral”).
Orkiestra św. Marcina powstała 5 lat temu z inicjatywy dyrygenta Piotra Deptucha oraz Przemysława Kieliszewskiego – dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do poznańskiego kościoła pw. św. Marcina oraz nazwy głównej ulicy stolicy Wielkopolski, przy której powstaje nowa siedziba Teatru. Koncerty orkiestry opierają się na zróżnicowanym repertuarze.

Podczas koncertu „Muzyka polskich katedr” 25 sierpnia w składzie Orkiestry Świętego Marcina zagrają:
Maxima Sitarz-Wawrzyniak – koncertmistrz, pierwsze skrzypce
Korneliusz Wojtkowiak – pierwsze skrzypce
Magdalena Olech – pierwsze skrzypce

Agnieszka Woronin – drugie Skrzypce
Iwona John-Skorobohata – drugie Skrzypce
Bartłomiej Skorobohaty – drugie Skrzypce

Kinga Tarnowska – altówka
Zuzanna Wesołowska – altówka

Marcin Baranowski – wiolonczela
Anna Szmatoła – wiolonczela

Andrzej Iwanowski – kontrabas
Łukasz Krzemiński - obój

Łukasz Kuropaczewski występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Od 2018 roku jest profesorem Kunstuniversitat w Graz, w Austrii. Jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał sześć płyt, z których trzy („Polish Music”, „Aqua e Vinho” i „Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Ostatnia płyta – „Adela”, nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W ostatnich sezonach artystycznych występował m.in. w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie, na Węgrzech oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino („Letters to Fryderyk Sonata”), oraz M. Neikruga („Three Pieces for Guitar”), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile.

Aleksander Dębicz to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytor. Trzykrotnie nominowany do Fryderyków, laureat międzynarodowych konkursów kompozytorskich, tj. Transatlantyk Instant Composition Contests 2013 i Spitfire Audio Bridgerton Scoring Competition 2022. Nagrał 5 albumów dla wytwórni Warner Classics.

Koncert „Muzyka polskich katedr” odbywa się w ramach Mostu kulturalnego Poznań – Kołobrzeg, podczas którego zróżnicowany stylistycznie program prezentowany jest w jednych z najpiękniejszych katedr w zachodniej Polsce. Dzień wcześniej, 24 sierpnia o godz. 20:30, koncert odbędzie się również w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu.

Koncert zaplanowany jest na 1h 10 minut. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków budżetowych Miasta Poznania.