Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Książki na plażę

13.07.2022 11:33:00

Podziel się

Wakacje to świetny moment, by spędzić czas z książką: nadrobić zaległe lektury, zrelaksować się przy wciągającej historii. Oto kilka propozycji z różnych gatunków, z wodą i plażą w tle.

TEKST: Katarzyna Wojtaszak

Agatha Christie „Zło czai się wszędzie”
„Ciała. Tylko ciała. Ułożone równo, jak mięso w jatce!” stwierdził Herkules Poirot, patrząc na plażowiczów. Christie zaprasza na Wyspę Przemytników, gdzie wakacje spędza znana aktorka. Gdy Arlena zostaje zamordowana, Poirot zaczyna śledztwo i odkrywa związki między hotelowymi gośćmi. Czy Arlena była wcieleniem zła? Kto miał motyw, a kto kłamie?

Powieść od 1941 r. zachwyca wielbicieli klasycznych kryminałów, którzy wraz detektywem, wierzącym w pracę „małych, szarych komórek” oraz psychologię, odkrywają kolejne tajemnice. Duszna atmosfera, fałszywe tropy, pozorna beztroska lata pozwolą zanurzyć się w historii o złu i zbrodni, która nie ujdzie sprawiedliwości. Powieść dla tych, którzy ponad realistyczne opisy krwawych mordów, stawiają sztukę dedukcji i znajomość charakterów.

Łukasz Orbitowski „Chodź ze mną”
Dustin jest kucharzem, ojcem Olafa, mężem Klary, synem Heleny i człowieka, o którym nic nie wie. Chce poznać swoją historię, ale w opowieści matki pojawiają się elementy dziwne i niejasne, m.in. polityka i lądowanie UFO.

Inspiracją dla Orbitowskiego była autentyczna ucieczka polskiej studentki i radzieckiego kapitana niszczyciela. Z epizodu stworzył historię rozpoczynającą się w Gdyni lat 50., prowadzącą m.in. do USA. Jest zakazana miłość i twarde lądowanie w obcym kraju, w którym uczucie ściera się z codziennością. Powieść, choć w języku bardzo współczesna, czerpie z przeszłości. Gdynia tętni życiem, rodzi się polski jazz, a dziewczyna z robotniczego osiedla, zakuwająca na stomatologii, poznaje inny świat. I daje się porwać miłości. Prowadzi syna i czytelnika w nieznane, po drodze spotykając radzieckich agentów, prezydenta Nixona i jeżdżącego na rowerze Zorro.

Jose Luis González Macías „Światło na krańcach świata”
Budynki romantyczne i niebezpieczne- samotnicze, skazujące na walkę z żywiołami. Atlas latarni to książka dla fanów historii, architektury, techniki i morza. Autor krótko przedstawia historię i parametry techniczne wybranych latarni, ale i losy ludzi. Są opowieści o ratujących rozbitków dziewczynach, rodzinach odciętych przez żywioł czy makabryczne dzieje latarnika, który za oknem trzymał trumnę.

 "Światło na krańcach świata" jest gawędziarskie, pełne kontekstów, ale konkretne. A gdy dodamy piękną szatę graficzną, otrzymujemy książkę dla czytelnika, który niczym Muminki lub bohaterowie Virginii Woolf, chciałby lepiej poznać latarnie i poczuć ich niezwykły klimat.