Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kwiaty na całe zło

03.02.2021 13:14:07

Podziel się

– Każda roślina we wnętrzu korzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie i jakość powietrza w pomieszczeniach – mówi doktor Piotr Czuchaj z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nigdy wcześniej nie spędzaliśmy w czterech ścianach tyle czasu, co ostatnio. Jeśli ustawimy w domu choćby kilka doniczek z kwiatami, na pewno będzie nam lepiej.

Tekst: Anna Skoczek 
Zdjęcia: unsplash, archiwum prywatne

Mieszkania stały się szkołą, biurem, siłownią, restauracją i barem. Dla sporej grupy, to od dłuższego czasu cały świat, a regularne spacery odbywają się jedynie między kuchnią a kanapą. Poznaniacy przemieszczają się mniej i widać to choćby po statystykach dotyczących korków w mieście. Mniejsze korki to jeden z niewielu plusów obecnej sytuacji. Spędzanie w domach praktycznie całych dni może źle wpływać na nasze zdrowie. Bóle głowy, smutek, przygnębienie. Okazuje się, że część pandemicznych problemów rozwiążą… rośliny. Jak to możliwe? – Badania naukowe dowodzą, że różne formy kontaktu z roślinami mają wpływ na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej – mówi doktor Piotr Czuchaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, autor książki „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – w domu, w pracy, w szkole”. Jak mówi naukowiec, w mieszkaniach rośliny najczęściej zaspokajają potrzeby estetyczne, poprawiają jakość powietrza, a przez wysiłek fizyczny wkładany w ich pielęgnację, mają pozytywny wpływ na naszą kondycję fizyczną. Oczywiście nie zastąpią nam regularnych ćwiczeń, ale czasem po prostu zmobilizują do wstania z wygodnego fotela.

Doniczka dla seniora

Worek ziemi, sadzonki i doniczki to najlepsza propozycja prezentowa tej zimy. Okazuje się, że w ten sposób możemy podarować komuś nie tylko ozdobę do pokoju, ale też dobry nastrój – Już sadzenie roślin w pojemnikach oddziałuje pozytywnie na nasze samopoczucie – mówi doktor Piotr Czuchaj. – Wykonywanie prac przy roślinach przez osoby schorowane i starsze wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną, np. zwiększa siłę i masę mięśni, przyczynia się do lepszej koordynacji ruchowej, obniża stres i agresję – dodaje. Zielone rośliny mogą uspokajać, działają też antydepresyjnie. 

Wdech… wydech…

„Brakuje mi powietrza”, „potrzebuję oddechu” – kto choć raz nie pomyślał w ten sposób siedząc w domu? Okazuje się, że w tym również pomogą ustawione w domu doniczki. Rośliny we wnętrzach poprawiają jakość powietrza. – Z licznych badań wynika, że umieszczenie roślin doniczkowych w biurach i klasach szkolnych zmniejsza występowanie bólów głowy, chorób gardła oraz poprawia samopoczucie przebywających w pomieszczeniach – mówi doktor Piotr Czuchaj. – Uprawa roślin w pomieszczeniach przyczynia się także do zwiększenia wilgotności powietrza – dodaje. Rośliny w domu skutecznie nawilżają powietrze. A to najbardziej wysuszone jest właśnie zimą, kiedy intensywnie pracują kaloryfery. – Im większa roślina, o większej powierzchni liści, tym bardziej nawilża powietrze – tłumaczy doktor Czuchaj. – Transpirowana przez rośliny para może zawierać substancje, które wyciszają rozwój drobnoustrojów w powietrzu.

Zdrowa ozdoba

Wybierając rośliny do wnętrza, możemy brać pod uwagę nie tylko ich efektowny wygląd czy też piękne kolory kwiatów, ale też ich działanie prozdrowotne. Pod względem walorów estetycznych, rośliny dzieli się na gatunki o ozdobnych kwiatach i o ozdobnych liściach. – Biorąc pod uwagę funkcje oczyszczania powietrza z toksyn i podnoszenia jego wilgotności, korzystniej jest uprawiać rośliny o ozdobnych liściach – mówi doktor Piotr Czuchaj. Okazuje się, że do najbardziej efektywnych roślin w usuwaniu formaldehydu z powietrza należy popularna paproć – nefrolepis wysoki, palmy – złotowiec lśniący oraz daktylowiec karłowy, draceny: deremeńska, obrzeżona i wonna, popularny storczyk – falenopsis, figowce – benjamiński i sprężysty, epipremnum złociste, skrzydłokwiat i wiele innych gatunków. – Podsumowując, każda roślina we wnętrzu korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i jakość powietrza w pomieszczeniach – mówi doktor Czuchaj.

Na takie zmiany w domu nie trzeba czekać do wiosny. Właściwie wiosnę możemy sobie zrobić sami nawet zimą. To dobra okazja, żeby nie tylko wprowadzić do wnętrz trochę zieleni. Jeśli zdecydujemy się na najzdrowsze rośliny o ozdobnych liściach, można zaszaleć z kolorem doniczek. To proste działania, które przynoszą efekt gwarantowany.