Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Letnie kino Grunwald

11.07.2018 13:00:00

Podziel się

Znikanie kolejnych kin studyjnych z mapy Poznania było początkiem inicjatywy grupy przyjaciół, Doroty i Marcina Kubiaków, Piotra Libickiego oraz Franciszka Sterczewskiego. To oni postanowili na Grunwaldzie stworzyć miejsce, w którym przy lampce wina czy lemoniadzie, można obejrzeć ciekawy film i spotkać się ze znajomymi. Plenerowe kino od lat przyciąga setki widzów.

TEKST: Klaudyna Bogurska – Matys
ZDJĘCIA: Dawid Majewski

W pierwszej edycji letniego „Kina Grunwald” wyświetlano kroniki filmowe przedstawiające Poznań z różnych okresów. Widz mógł zapoznać się z historią przedwojennego Poznania, ale także można było zobaczyć materiał poświęcony budowaniu poznańskich Rataj, czy też przenieść się na plac budowy Domów Towarowych „Alfa”. Program kina miał na celu pokazanie w ciekawy sposób rozbudowy i przemian zachodzących w ostatnich dziesięcioleciach w stolicy Wielkopolski. W kolejnych latach widz odwiedzający „Kino Grunwald” mógł również obejrzeć filmy fabularne, których akcja rozgrywała się w Poznaniu.  – Po zamknięciu kina Grunwald przy ulicy Polnej, razem z przyjaciółmi poczuliśmy silną potrzebę stworzenia kina plenerowego, które wypełni tę lukę – mówi Franciszek Sterczewski, kierownik promocji kina. – Były to jedne z pierwszych pokazów na świeżym powietrzu w Poznaniu, ale chyba pierwsze tak popularne.

Po sąsiedzku

Na placu przed winiarnią Pod Czarnym Kotem u zbiegu ulic Wolsztyńskiej i Marcelińskiej, wielbiciele kina letniego, architektury czy plenerowych spotkań z ludźmi,  przez cały lipiec będą mogli uczestniczyć we wtorkowych spotkaniach z filmem. Tegoroczny cykl  spotkań filmowych na świeżym powietrzu będzie organizowany pod hasłem „Sąsiedztwo”. Jednym z filmów będzie „Desert Coffee” pokazujący mieszkańców dzikiego, kalifornijskiego miasteczka Slab City, zamieszkałego przez uciekinierów z „amerykańskiego snu”.  Jest to dokumentalny film, polsko-szwedzkiej produkcji, który zdobył nie tylko doskonałe recenzje ale także liczne nagrody, w tym na „American documentary film festival”. Film ten będzie wprowadzeniem do dyskusji na tematy społeczności lokalnej czy budowania relacji międzyludzkich, dobrosąsiedzkich. Z tysiąca małych wspólnot lokalnych, często zamkniętych w jednej kamienicy, czy bloku, zbudowany jest cały organizm miejski. Dlatego wizyty w kinie plenerowym są doskonałą okazją nie tylko do spotkań ze znajomymi, ale także do zawiązywania nowych relacji.

Unikatowo i wyjątkowo

Filmy, które znajdują się w repertuarze „Kina Grunwald” nie są dostępne na popularnych platformach czy stronach internetowych. Współpraca z twórcami festiwalu MIASTOmovie  gwarantuje dostęp do najlepszych filmów. –  Każdorazowo po projekcji wywiązuje się ciekawa dyskusja wśród gości naszego kina. Bardzo dobrze, że panuje moda na filmy o architekturze, a my możemy wyszukiwać ciekawe filmy, odpowiadające letniemu formatowi, by je wyświetlać w Poznaniu. Filmy te mają szalenie wysoką wartość edukacyjną – zapewnia Franciszek Sterczewski.

Kino letnie jest otwarte dla wszystkich. Dla poznaniaków, którzy lato spędzają w mieście, ale także dla gości przyjeżdżających do Poznania na wakacje Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc nie jest ograniczona. Choć nie dla wszystkich starczy leżaków, to na pewno znajdzie się sposób, by wygodnie i miło obejrzeć film i poznać sąsiada stojącego obok.