Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Łuszczyca – czy aby na pewno nieuleczalna?

07.03.2022 13:19:07

Podziel się

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą skóry, która dotyka ok. 2–4% populacji. Co ciekawe, częstotliwość występowania łuszczycy w Afryce i Azji jest dużo niższa. Etiologia zmian łuszczycowych nie jest do końca poznana. Jest wiele teorii na jej temat. Medycyna akademicka uznaje łuszczycę za chorobę nieuleczalną. My znamy jednak szereg przypadków, gdzie łuszczycę udało się skutecznie zatrzymać. Zdjęcia przedstawiają przypadek naszego pacjenta, który przeszedł szereg terapii, głównie farmakologicznych, niestety bez większych sukcesów. Intensywny cykl zabiegów w naszym Centrum, wykonanych w ciągu 30 dni, znacząco cofnął zmiany łuszczycowe.

TEKST: Berta Rogus
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt, archiwum prywatne

W zdrowej skórze proces rozwoju, dojrzewania i obumierania komórek skóry trwa zazwyczaj ok. 28 dni. W łuszczycy proces ten jest zachwiany i ulega skróceniu. Młode komórki zbyt szybko dojrzewają, a stare nie nadążają się złuszczać. Naskórek staje się grubszy i tworzy się warstwa obumarłych komórek w postaci twardych łusek.
Z obserwacji zmian chorobowych można wyciągnąć oczywiste wnioski, że rozwojowi łuszczycy sprzyja przyjmowanie pewnych rodzajów leków, np. beta-blokerów, antybiotyków, sterydów, infekcje bakteryjno-wirusowe, stany zapalne ostre i przewlekłe oraz niewłaściwa dieta, w której znajdują się używki, duża ilość produktów pochodzenia zwierzęcego, barwniki i konserwanty spożywcze. Często obserwuje się zaostrzenie objawów łuszczycy w stanach podwyższonego stresu i wstrząsu psychicznego. Chorobie sprzyja też nadwaga, zaburzenia pracy układu pokarmowego, przemęczenie, niedosypianie.

Naturalne metody terapii przy łuszczycy
Należy pamiętać, że kondycja skóry powiązana jest bardzo ściśle z pracą jelit i wątroby. Z tego względu w prowadzonych terapiach należy przede wszystkim oczyścić i uporządkować pracę tych organów. Zanieczyszczona i stłuszczona wątroba będzie część swoich detoksykacyjnych zadań przerzucać na skórę i wywoływać na niej niekorzystne zmiany, w tym zaostrzenie objawów łuszczycowych.

Diagnostyka. Terapię dobrze jest rozpocząć od pełnej diagnostyki organizmu w zakresie obciążeń patogennych, a także niedoborów mineralnych i witaminowych oraz dysfunkcji układów i organów metodą diagnostyki biorezonansowej (SKAN3D – Vega Test). Częstą przyczyną zaburzeń pracy skóry mogą być patogeny występujące w układzie pokarmowym i organach wewnętrznych. U opisywanego pacjenta usuwaliśmy glisty, włośnie i przywry. Eliminacja patogenów daje duże szanse na poprawienie funkcji immunologicznych organizmu i ograniczenie rozwoju każdej choroby.

Hydrokolonoterapia. Zalecamy wykonanie cyklu zabiegów hydrokolonoterapii – głębokiego płukania jelita grubego, którego zadaniem jest usunięcie zalegających w okrężnicy resztek pokarmowych, złogów i kamieni kałowych. Zabiegi te poprawiają funkcje układu pokarmowego, metabolizm oraz sprzyjają odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Hydrokolonoterapia jest niezbędnym przygotowaniem do kolejnego etapu terapii – oczyszczania wątroby.

Oczyszczanie wątroby. Jest to specjalistyczna procedura, w której przy pomocy diety i preparatów ziołowych inicjowane są procesy głębokiej detoksykacji wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Usunięcie z wątroby zalegającego cholesterolu, złogów i kamieni w istotny sposób wpływa na poprawienie funkcji wątroby, która dokonuje między innymi przemiany

węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych oraz rozkłada toksyny. W przypadku tego pacjenta wykonano oczyszczanie trzykrotnie.

Fototerapia TriWings® stanowi najsilniejszy i najskuteczniejszy na świecie system leczenia fotomodulacją LED, łączący wiele kolorów światła w celu wywołania w tkankach interakcji redukujących stres oksydacyjny i reakcje zapalne. Światło LED przenika przez skórę do głębokości 8 mm, powodując optymalizację procesów biochemicznych na poziomie mitochondriów. Fototerapia przyspiesza procesy gojenia i regeneracji tkanki skórnej.

Hirudoterapia. Przystawienie pijawek lekarskich jest niezwykle skuteczną terapią w przypadku łuszczycy. Hormony wydzielane przez pijawki, takie jak progesteron, estradiol, testosteron, kortyzol, wpływają pozytywnie na system hormonalny. Szereg substancji o charakterze enzymatycznym i antybiotykowym, takie jak antyelastaza, eglina, hialuronidaza, bezpośrednio wpływają na zmiany łuszczycowe, ograniczając stan zapalny i przyśpieszając regenerację skóry.

Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na wykorzystaniu czystego tlenu w warunkach wysokiego ciśnienia, dzięki czemu niweluje się fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek organizmu i umożliwia dostarczenie go tkankom w zwiększonych dawkach, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń, w tym łuszczycy. Znaczący wzrost ilości tlenu dostarczanego do organizmu w czasie terapii uruchamia i przyśpiesza procesy regeneracji oraz leczenia miejsc dotkniętych chorobą. Co bardzo istotne, następstwem terapii hiperbarycznej jest nawet 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych, czyli tych, które mają zdolność regeneracji wszystkich uszkodzeń tkanek w organizmie.

Terapia biorezonansowa. Istotne znaczenie mają zabiegi biorezonansu, prowadzone w kierunku usunięcia wykrytych patogenów obciążających organizm. Tym rodzajem terapii można także stymulować system immunologiczny oraz bezpośrednio harmonizować pracę tkanki skórnej.

Homeopatia. Istnieje kilka skutecznych leków homeopatyczny przy łuszczycy, m.in.: Sulfur, Arsenicum album, Thuja, Borax, Kalium bromatum. Dobór prawidłowej kombinacji leków, ich postaci i potencji jest kwestią bardzo indywidualną i wymaga przeprowadzenia pełnej konsultacji ze szczegółowym rozpoznaniem danego przypadku. Dobrze dobrana homeopatia jest bardzo skuteczną metodą terapii łuszczycy.

Dieta. Odżywianie w łuszczycy ma ogromne znaczenie. Ważna jest ekologiczna czystość produktów oraz utrzymywanie racjonalnej, zrównoważonej diety. Zalecamy dietę z dużą ilością produktów roślinnych przy ograniczonych ilościach mięsa. Należy wykluczyć mleko i produkty mleczne, cukier w każdej postaci oraz używki takie jak alkohol, papierosy, kawa, napoje gazowane.

Terapia łuszczycy wymaga konsekwencji, zastosowania kilku połączonych metod terapeutycznych i rygorystycznego przestrzegania zasad żywieniowych. Nie jest to terapia prosta, prowadzona jest na wielu płaszczyznach, ale dająca duże szanse poprawienie stanu skóry.