Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Mamy 25 lat

06.12.2021 15:41:47

Podziel się

Wielkopolski Odział Krajowej Izby Doradców Podatkowych właśnie obchodzi swoje 25 urodziny. To 25 lat wsparcia, pomocy i rozwiązywania problemów przedsiębiorców – tych małych i tych dużych. Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane i bez doradcy podatkowego trudno dziś wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie biznesu. Jak to jest pracować w tym zawodzie i ile znaczy ta profesja opowiadają członkowie WO KIDP, którym z tego miejsca życzę kolejnych 25 lat sukcesów!

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Daria Olzacka

Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego: Wielkopolski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych jest samorządem, który niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę dla wielu grup społecznych. System podatkowy jest skomplikowany, a ciągle podlega kolejnym zmianom. W związku z tym rola doradcy podatkowego jest szczególna, zarówno w odniesieniu do tych, którzy prowadzą określone biznesy, ale też dla zwykłego obywatela, który zmaga się z tymi zagadnieniami na co dzień. Nieoceniona jest także rola KIDP dla samych członków, ponieważ mogą podnosić swoje kwalifikacje i nadążać za zmieniającym się prawem reagując na bieżąco. KIDP jest też doskonałym miejscem integracji środowiska doradców podatkowych, co jest dzisiaj bardzo ważne. Nawet Samorząd Województwa Wielkopolskiego w szczególnych sytuacjach korzysta z fachowego doradztwa podatkowego i nie wyobrażamy sobie już bez nich prawidłowego funkcjonowania. Z okazji 25-lecia wielkopolskiego oddziału KIDP życzę wszystkim zdrowia, mniej zawiłości prawnych i wielu sukcesów.

Adriana Stankiewicz, członek zarządu, sekretarz V kadencji, WO KIDP: Moja praca daje mi wiele satysfakcji. Przede wszystkim, będąc w zarządzie, mogę robić dla innych coś, co daje mi wielką satysfakcję. Kiedy zaczynałam pracę w tym zawodzie myślałam, że będzie łatwiej. Na szczęście znalazłam w WO KIDP wspaniałych ludzi, którzy wspierają się w drodze zawodowej. Jak wiemy, droga ta nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o wciąż zmieniające się przepisy. Tym bardziej cieszę się, że poznałam dużo wspaniałych osób, z którymi współpracuję i realizuję wiele projektów. Jest to niezwykle cenne doświadczenie. Kiedyś, jako dziecko, myślałam że zostanę prawnikiem. Los pchnął mnie w kierunku księgowości, a potem odkryłam zawód doradcy podatkowego. Do WOKIDP dołączyłam w 2015 roku i gdybym mogła, zrobiłabym to jeszcze raz. 25-lecie to dobry moment, aby przyciągnąć do tej profesji młode pokolenie i to jest mój cel. Zachęcamy wszystkich do udziału w szkoleniach, które organizujemy, a które dają wiele możliwości. Doradca podatkowy może pomagać ludziom, tłumaczyć im przepisy, jest potrzebny tu i teraz. Zawsze miałam poczucie misji i wspierania ludzi i myślę, że tak już zostanie. A najpiękniejszy moment w mojej pracy to ten, w którym znajduję rozwiązanie dla klienta.

dr Paweł Małecki, członek KRDP I kadencji, przewodniczący zarządu WO KIDP II kadencji, przewodniczący zarządu WO KIDP III kadencji, odznaczony Oznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego: Z wykształcenia jestem inżynierem, wiele lat pracowałem jako wykładowca na Politechnice Poznańskiej. Śmieję się, że zreformował mnie Balcerowicz. I to dzięki niemu zająłem się tematem podatków. Jestem samoukiem, w temacie podatków odnalazłem się sam. Dzięki WO KIDP zacząłem uczyć doradców podatkowych. Dziś już mniej się udzielam szkoleniowo, wolę realizować swoje pasje. Organizuję spływy kajakowe i wycieczki w góry dla członków KIDP. Sprawia mi to ogromną frajdę. Dziś nasz samorząd kończy 25 lat. To kawał mojego życia, ciepło wspominam wszystkie lata mojej pracy. Zawód doradcy podatkowego jest bardzo potrzebny, trzeba cały czas się uczyć. A ja to lubię i do dziś chętnie służę wiedzą kolegom i koleżankom i współczuję przedsiębiorcom, bo mają ciężki orzech do zgryzienia. Nie bójcie się pytać i prosić o pomoc. Od tego jesteśmy!

Joanna Zawiejska-Rataj, Partner Associate w Deloitte Doradztwo Podatkowe w biurze w Poznaniu: Wybrałam zawód doradcy podatkowego, ponieważ łączy on wiele umiejętności i dziedzin. Z wykształcenia jestem prawnikiem, a jak powszechnie wiadomo temat podatków mocno wiąże się z aspektami prawnymi. Żeby pracować w tym zawodzie trzeba być bardzo dokładnym, umieć logicznie myśleć i łączyć fakty, a także posiadać szeroką wiedzę z różnych obszarów. To dlatego, oprócz prawa, ukończyłam również studia podyplomowe z rachunkowości. Biorąc pod uwagę różnorodność spraw i klientów, zagadnienia podatkowe są w mojej ocenie bardzo ciekawe. Doradca podatkowy powinien zawsze posiadać aktualną wiedzę, aby móc reagować nie tylko na zmieniające się przepisy, ale także pojawiające się nowe orzecznictwo i praktykę organów podatkowych. To jednak nie wszystko, w moim zawodzie ważna jest również znajomość tego, jakie regulacje i interpretacje tych regulacji obowiązywały w przeszłości. Z okazji 25-lecia zawodu doradcy podatkowego w Polsce życzmy sobie i wszystkim doradcom podatkowym co najmniej kolejnych 25 lat w zdrowiu i pomyślności, a także samych sukcesów zawodowych.

Zbigniew Chudzicki, zastępca rzecznika dyscyplinarnego KIDP: Moja praca sprawia mi wielką przyjemność. Ci, którzy mnie znają – to dobrze, a ci, którzy mnie nie znają – lepiej żeby mnie nie poznawali (śmiech). Na co dzień zajmuję się doniesieniami na doradców podatkowych składanymi przez klientów. Działamy w oparciu o zasady etyki zawodowej. Tych skarg na szczęście nie jest dużo. Do samorządu trafiłem przez przypadek. Jako absolwent Wydziału Prawa i Administracji pracowałem w dziale finansowym jednej z ówczesnych państwowych firm, po czym dość szybko awansowałem. Przechodziłem do kolejnych firm na coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska, ale w pewnym momencie, kiedy mój pracodawca postanowił, że rezygnuje z mojej pracy, musiałem „rzucić się na głęboką wodę”. To było 28 lat temu, w pierwszych latach po przełomie ustrojowym. Powstawało wówczas wiele biur rachunkowych świadczących usługi przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy dopiero co zakładali swoje firmy. Ja również postanowiłem się tym zająć. I tak to się zaczęło. Pojawili się wśród doradców podatkowych w KIDP bardzo ciekawi ludzie. Do dziś panuje tutaj ludzka, normalna atmosfera i pracuje się naprawdę dobrze. Zawód jest trudny, co roku dostajemy wzór przepisów podatkowych – około 1500 stron – i musimy się tego nauczyć. Jesteśmy zawodem szanowanym, klienci przychodzą do nas licznie i często. Mój syn właśnie zdał egzamin pisemny na doradcę podatkowego, więc mam spadkobiercę. Te 25 lat to powód do dumy, bez wątpienia.

Walerian Goryniak, członek KIDP, IV i V kadencji, wiceprzewodniczący zarządu WO KIDP II kadencji, członek zarządu WO KIDP III kadencji: Jestem już emerytem, ale doradcą podatkowym byłem od samego początku istnienia tego zawodu, a więc w momencie wejścia podatku VAT w 1999 roku. Proszę sobie wyobrazić, że początkowo kara za błędy w rozliczeniu wynosiła 700 procent uchybienia. To było niesamowite. Przedsiębiorcy szukali pomocy i stąd wzięła się potrzeba utworzenia tego zawodu. Podatki PIT i CIT były jeszcze zrozumiałe przez właścicieli firm, ale VAT okazał się nie do przejścia. Sam podatek mocno się zmieniał przez te lata. I niestety, zmiany polegają na ciągłym poprawianiu obowiązujących ustaw, zamiast zastąpienia tego jedną, nową, porządnie sprecyzowaną. Nie wiem, czy doczekamy się takiej kiedykolwiek. Zawód doradcy podatkowego jest w swej istocie samotniczy, taka jest jego natura. Dlatego tak bezcenna jest wymiana doświadczeń. Rozpoczęcie działalności nie jest trudne: doradca podatkowy to zawód mało kapitałochłonny. Otwarcie firmy nie pociąga za sobą większych kosztów. Mi od początku zależało, aby klienci czuli, że są rzetelnie obsługiwani i chronieni. Nasz zawód nie jest zagrożony, ponieważ na pewno nie będzie prościej, z każdym rokiem będzie wręcz trudniej. Biznes bez doradcy podatkowego już sobie nie poradzi, więc wciąż będziemy potrzebowali specjalistów w tym zawodzie. Z okazji 25-lecia życzę wszystkim koleżankom i kolegom tego, by coraz lepiej funkcjonowali w tym zawodzie.

Przeczytaj w e-wydaniu: