Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Mamy to u siebie - Giovani Bellini

06.05.2024 13:39:05

Podziel się

W Muzeum Narodowym w Poznaniu nigdy nie jest nudno. Przekonajcie się o tym i wybierzcie się z nami zobaczyć dzieła najwybitniejszych artystów. Zazdroszczą nam ich na świecie. Mamy to u siebie!

TEKST: Elżbieta Podolska
ZDJĘCIE: Ze Zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

Giovani Bellini, Madonna z dzieciątkiem i fundatorem, 1502-1507

Pochodził w malarskiego klanu. Nauki pobierał u ojca i szwagra A. Mantegniego i jak to zwykle bywa uczeń przerósł mistrzów.  On sam uczył m.in. Giorgione i Tycjana.

Malował głównie obrazy religijne i portrety, ale znany jest przede wszystkim z  licznych przedstawień Madonny z Dzieciątkiem. Jego obrazy są w najlepszych galeriach świata.

Znajdujący się w poznańskim muzeum obraz Belliniego przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem na tle rozległego pejzażu, z widocznym na horyzoncie pasmem gór, których błękitne szczyty stapiają się z błękitem nieba. 

Maryja siedzi na murku porośniętym trawa, a na kolanach trzyma nagie dzieciątko, które zwraca się ku postaci klęczącego przed nim mężczyzny.

Przepełniona poetyckim i lirycznym nastrojem scena jest typowym dla XVI wieku obrazem wotywnym, przeznaczonym do prywatnej adoracji. Poznański obraz można odczytywać jako wotum na rzecz przyszłego szczęśliwego małżeństwa fundatora, oddającego się pod opiekę Marii i Dzieciątka.