Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Mecz to czas, kiedy można popełniać błędy

03.11.2022 12:54:09

Podziel się

Tradycja Młodzieżowego Klubu Sportowego PRZEMYSŁAW sięga połowy XX wieku, a jego współczesna odsłona może równać się z najlepszymi w Poznaniu. Niezmiennie stawia na indywidualny rozwój jednostki. Jako klub partnerski Warty Poznań oferuje treningi na najwyższym poziomie, przy niespotykanym w sportach zespołowych podejściu do zawodników.

ROZMAWIA: Domonika Job
ZDJĘCIE: Sławomir Brandt

Historia klubu sięga 1952 roku. Powstał wtedy KS Stal FMŻ, który nadal prężnie działa. Jak zmienialiście się przez te lata?

Rajmund Sobkowiak, prezes zarządu: W 2004 roku klub Przemysław został reaktywowany. Nowy twór nawiązywał do tradycji klubu, który powstał w połowie XX wieku. Ówcześni założyciele chcieli, aby na nowo zaistniał w świadomości mieszkańców Poznania, szczególnie Rataj. Za dwa lata będziemy dumnie obchodzić 20-lecie rocznicy powstania Młodzieżowego Klubu Sportowego „Przemysław”.

Jakich zawodników aktualnie trenujecie?
Obecnie w klubie trenuje prawie 300 zawodników i zawodniczek, podzielonych w kategoriach wiekowych na grupy: Juniorów, Trampkarzy, Młodzików, Orlików, Żaków i Skrzatów. Najmłodsza grupa to roczniki 2017-2018. Niektóre kluby odchodzą od tego, by szkolić tak małe dzieci, my jednak chcemy patrzeć na ścieżkę rozwoju naszych zawodników od ich najmłodszych lat. Mamy też dwa zespoły seniorskie – jeden gra w 5. lidze, a drugi w A klasie. Dzięki temu juniorzy nie muszą kończyć swojej piłkarskiej przygody i mogą kontynuować u nas grę.

Kto może dołączyć do klubu?
Do klubu można dołączyć w każdej chwili, jednak aby brać udział w rozgrywkach ligowych, trzeba poczekać na tzw. okienko transferowe. Następne otwiera się zimą, tuż po rozgrywkach rundy jesiennej, która kończy się w połowie listopada. Zapraszamy dzieci i młodzież, również jeśli wcześniej nie trenowali. Uważamy, że zawsze można się podszkolić i każdemu to ułatwiamy.

Nie obawiacie się, że to może zaniżać wyniki Waszych osiągnięć?
Nie chcemy być klubem, który tylko ładnie mówi o tym, że stawia na rozwój swoich zawodników. Dajemy szansę wszystkim. Mieliśmy przypadki kontuzji, które wyłączały zawodników na wiele miesięcy. Ułatwiamy im powrót do treningów. Nasi trenerzy pochylają się nad każdym indywidualnie. Zależy nam na wyszkoleniu jednostki, a nie tylko na zdobywaniu jak najwięcej punktów w rozgrywkach.

Zaskoczyło mnie indywidualne podejście do zawodników w sporcie drużynowym. Jak to się przekłada na grupę?
Młodzież w tym wieku ma różne pomysły i łatwo się zniechęca. Dlatego nasi trenerzy dbają o to, by każdy zawodnik brał udział w rozgrywkach, kiedy np. mamy mecz wyjazdowy. Dzięki temu bardziej motywujemy ich do treningów i zapobiegamy znudzeniu.

Trenerzy często są autorytetem dla dzieci – czujecie dużą odpowiedzialność?
Nasza rola jest bardzo ważna, ponieważ dajemy przykład. To, jakim człowiekiem jest trener, przekłada się na to, jakie wartości będzie mieć później zawodnik w życiu. W naszym klubie stawiamy na jakość, dlatego dbamy też o to, by kadra trenerów była najlepsza. Często jestem świadkiem, jak w innych klubach trenerzy krzyczą na swoich podopiecznych… Niestety rodzice również muszą edukować się w tej kwestii. Czasami podczas meczów nieświadomie robią dziecku krzywdę. Kibicowanie powinno polegać na oklaskach i gratulowaniu dobrego zagrania. Nie ma tu miejsca na krzyki i karcenie. Nie chcemy stresować dzieci, chcemy je rozwijać, dlatego duży nacisk kładziemy na to, by zawodnicy uczyli się samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. Mecz to czas, kiedy można popełniać błędy po to, by móc wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Według nas to najlepszy sposób na naukę.

To kolejny godny podziwu wyróżnik Waszego klubu.
Wyróżnia nas również to, że nie jesteśmy nastawieni na zysk. Nie działamy zarobkowo, tylko chcemy zapewniać dzieciom jak najlepsze warunki treningów. Nie jesteśmy na poziomie takim jak Lech czy Warta Poznań, ale szkolenie mamy bardzo dobre, o czym świadczy fakt, że obydwa te kluby chciały, żebyśmy zostali ich klubem partnerskim. Ostatecznie z dumą nawiązaliśmy współpracę z Wartą Poznań w 2021 roku.

Jakie są Wasze inne ważne osiągnięcia?
W zeszłym roku wygraliśmy Strefowy Puchar Polski w okręgu poznańskim. Jesteśmy teraz w półfinałach, bardzo się z tego cieszymy. Niemniej nie patrzymy na to, które miejsca w poszczególnych ligach zajmuje nasz klub. Zależy nam głównie na tym, by wyszkolić zawodnika, który zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej, zadebiutuje w reprezentacji Polski – to byłby dla nas największy sukces, bo tam trafiają najlepsi z najlepszych. Dla klubu oznaczałoby to tyle, że spełnił swoją rolę.

Jeśli nie działacie komercyjnie, to z czego utrzymujecie klub?
Mamy finansowanie z miasta, niestety z roku na rok dotacja jest coraz mniejsza, a koszty wynajmu obiektów miejskich są coraz wyższe. Utrzymujemy się głównie ze składek członkowskich, chociaż ceny mamy konkurencyjne. Nieustannie dbamy o najwyższy poziom naszych treningów, szkolimy trenerów i nie przeludniamy grup, chcąc zapewnić maksymalny komfort ćwiczeń. Dlatego bardzo liczymy, że będzie przybywać sponsorów, pasjonatów piłki nożnej i rozwoju dzieci. Nasz zarząd nie otrzymuje wynagrodzenia, a każdą złotówkę przeznaczamy na szkolenie młodzieży i cele statutowe klubu.