Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Na studia nigdy nie jest za późno

03.09.2021 14:18:03

Podziel się

Podczas wyboru odpowiedniego kierunku studiów bardzo często ulegamy stereotypom i nie dajemy sobie możliwości realizowania swoich marzeń. Nowoczesne uczelnie pomagają określić nasze najmocniejsze strony i tym samym ułatwiają podjęcie odpowiedniej decyzji. Innym problemem może być wypalenie zawodowe. Prof. dr hab. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum przekonuje, że nie należy bać się zmian i podejmować kolejne wyzwania naukowe, by osiągnąć sukces.


Prof. dr hab. Paweł Czarnecki

ROZMAWIA: Ania Jasińska-Pawlikowska
ZDJĘCIA : Archiwum prywatne

Motto Collegium Humanum brzmi „Edukacja dla sukcesu”. Jak ten sukces osiągnąć?

Prof. dr hab. Paweł Czarnecki: Zacznijmy od tego, że edukacja musi podążać z duchem czasu. Żeby sprostać współczesnym potrzebom powinna i już przechodzi, transformację. Naszym celem było stworzenie nowoczesnego systemu nauczania odpowiadającego przeobrażeniom współczesnego świata. Powstało wiele studiów badawczych o „edukacji sukcesu”. My wcieliliśmy je w życie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą Collegium Humanum w Poznaniu. Angażujemy najlepszą kadrę dydaktyczną, a to również podstawa elitarnej edukacji. Krokiem na drodze do sukcesu jest zdobycie prestiżowego dyplomu o międzynarodowym znaczeniu. Przypieczętowaniem tej drogi jest praktyczny kontakt ze światem biznesu, owocujący w możliwości zawodowe. Naszą uczelnię tworzą znamienici ludzie, a dowodem na elitarność szkoły są liczne dokonania, nagrody, kolejne akredytacje i członkostwa (np. BGA w Londynie). Jest to dla nas szczególne wyróżnienie i uznanie pracy jaką wkładamy w realizację i doskonalenie programu studiów MBA w Collegium Humanum. Zostaliśmy docenieni również członkostwem w CEEMAN – The International Association for Management Development in Dynamic Societies. Możemy pochwalić się także akredytacją przyznaną przez Principles for Responsible Management Education – PRME oraz członkostwem w AACSB International.

Dla kogo i z myślą o kim powstała uczelnia?

Priorytetem Collegium Humanum jest współpraca z ludźmi sukcesu. Tylko praktycy i najlepsi eksperci, w tym utytułowani wykładowcy, mają predyspozycje do kształcenia elity naukowej i biznesowej. U nas każdy może odnaleźć swój potencjał, a odpowiednio pokierowany człowiek rozwija się i poszerza swoje kompetencje, osiągając najwyższe wyniki. Naszą uczelnię wybierają ludzie świadomi i skoncentrowani na rozwój i sukces, w różnym wieku i na różnym poziomie edukacji. Oczywiście poznanie siebie to największe wyzwanie. Tak jak analiza predyspozycji i odpowiednie profilowanie kandydatów. Naszym kolejnym mottem jest „Be more humanum”, czyli „Bądź bardziej ludzki”. Wykładowcy mają profesjonalne i serdeczne podejście do nauczania.

Aktualnie sporym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe. Jaki nurt jest w tej chwili zauważalny?

Program Collegium Humanum jest ułożony tak, żeby studenci mogli zdobyć nowe lub poszerzyć obecne umiejętności i wiedzę. Tu duży nacisk kładziemy na studia podyplomowe, które kształcą przyszłe elity. Nasi absolwenci to najlepsi eksperci w dziedzinie nauki i biznesu, a to przodujący nurt w wyborze studiów podyplomowych. Nasi słuchacze to także dyrektorzy i menagerowie kluczowych firm w sektorze gospodarki. Motywacje jakimi kierowali się wybierając kierunek to przede wszystkim wyspecjalizowanie, ale również osiąganie kolejnych szczebli zawodowych. Nawiązując do zmian, jakie wymusiła pandemia i rozwój cywilizacyjny, wielu ludzi chce zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności. Niektórych do radykalnych zmian zmusiła sytuacja życiowa i muszą się przebranżowić. Każdą trudną sytuację można przekuć w pozytywną i coś dzięki niej zyskać. Mury naszej uczelni opuszcza kadra wyspecjalizowanych menagerów, kierowników, jak również naukowców i ekspertów różnych kierunków.

Dziś bardzo łatwo o wypalenie zawodowe. Warto wówczas zajrzeć do oferty MBA?

Wypalenie zawodowe jest powszechnym zjawiskiem. Dotyka ludzi wszystkich zawodów i w różnym wieku. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym psychologicznych i związanych z intensywnością i jakością pracy. Korelacja określonych czynników osobowych i cech środowiska pracy oddziałuje na nastrój, poczucie własnej wartości, stosunek do innych ludzi i powoduje problemy zdrowotne. Wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja i utrata wiary w siebie, to etapy, które towarzyszą wypaleniu zawodowemu. Nie zapominajmy jednak, że chociaż każdego może to dotknąć, to na zmiany i naukę, nigdy nie jest za późno. Zmian nie należy się obawiać, a pozostawanie w stresogennym i niesatysfakcjonującym otoczeniu to niepotrzebna strata czasu i zdrowia. Podnoszenie swoich kwalifikacji daje wybór i otwiera kolejne możliwości. Planując zmiany i rozwój, poza podjęciem psychoterapii, czytaniem publikacji rozwojowych, decydującym jest odpowiedni wybór kierunku dodatkowej edukacji. Taką możliwość dają studia podyplomowe.

Collegium Humanum działa nie tylko w Polsce, ale również na Słowacji, w Czechach i Uzbekistanie.

Z pewnością można w tym odnaleźć afirmację różnorodności. Afirmacja różnorodności to trafne i ładne określenie. Faktycznie to bliska nam idea. Poza główną siedzibą Collegium Humanum w Warszawie, są także filie w Państwa rodzimym mieście – Poznaniu, jak również we Wrocławiu, w Rzeszowie oraz na Słowacji w Bratysławie, w Czechach (Praga, Frydek – Mistek) i w Uzbekistanie w Andiżan. Zagraniczne filie uczelni są wyjątkowe, właśnie różnorodność i dostępność elitarnej edukacji przyświecała powstaniu zagranicznych placówek. Nauczanie nie może być szablonowe. Każda filia ma odrębny charakter i program dopasowany do ośrodków, w których obrębie się znajduje.

www.humanum.pl