Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Nie ustawaj w podróżowaniu, to WAŻNE!

31.03.2021 12:48:58

Podziel się

Najcenniejszą wiedzę o danym regionie ma ktoś, kto z niego wyrósł, ale i poniekąd w niego „wrósł”. Przewodnicy miejscy to ludzie, którzy otaczają się historią i kulturą ziemi, na której mieszkają. Żyją tym, co dzieje się wokół i w niezwykły sposób są w stanie opowiadać o tym innym. Robią to z pasją, która sprawia, że ich wiedza sięga w najdalsze zakamarki i zgłębia największe tajemnice. Wiele lat podróżowania na krańce świata utwierdziło mnie w przekonaniu, że żeby wiedzieć więcej niż inni – trzeba wrosnąć w dane miejsce, zatracić się w nim.

Anna Nowotna-Nadziejko

Jedyny taki w Polsce – obelisk Ramzesa II

Poznań należy do grona kilku wyjątkowych miast, wśród których znajduje się Paryż, Florencja, Monachium, Londyn, Rzym oraz Istambuł. To za sprawą niesamowitego eksponatu w Muzeum Archeologicznym. Na renesansowym dziedzińcu stoi majestatycznie starożytny obelisk, który pochodzi z XII w p.n.e. W żadnym innym mieście w Polsce nie ma tak cennego starożytnego eksponatu.

Na pokrytym hieroglifami obelisku znajdziemy imiona i tytuły trzech władców XIX dynastii: Ramzesa II, Merenptaha i Setiego II. Jest wysoce prawdopodobne, że przed Ramzesem widniały na nim wcześniejsze inskrypcje, o czym świadczy wyraźnie obniżony układ tekstu na środkowej kolumnie. Absolutnie niesamowite jest to, że tę bryłę stworzyły ręce ludzi żyjących przed tysiącami lat i była ona świadkiem historii kolejnych i kolejnych stuleci…

Pomnik Golema – ekspresja posągu

Niespełna trzymetrowy pomnik przedstawia postać, która wydaje się kroczyć, przesuwać naprzód. Jego autorem jest znany ze swoich kontrowersyjnych projektów czeski artysta David Czerny.

Według legendy stwórcą Golema był Jehuda Becalel, żydowski rabin i mistyk, który tworzył w Pradze, ale pochodził z żydowskiej dzielnicy w Poznaniu. Przez wiele lat był także głównym rabinem miasta. To postać związana z Poznaniem, bez wątpienia. W Golemie jest jednak coś unikalnego, co każe zatrzymać na nim wzrok na dłużej. Choć on wydaje się ciągle kroczyć naprzód…

Pieta watykańska w Poznaniu

W historii tej perełki miejskiej warto spojrzeć aż 500 lat wstecz, kiedy to Michał Anioł ukończył swoją pierwszą dużą rzeźbę. Pieta wciąż jest uznawana za jedno z jego najważniejszych dzieł. Obecnie stoi w Bazylice św. Piotra w Watykanie, jednak w 1972 roku została mocno uszkodzona przez pewnego szaleńca.

Co pomogło odbudować rzeźbę? Prewencyjnie wykonane odlewy, a także… doskonała kopia znajdująca się w poznańskim kościele Matki Boskiej Bolesnej. Jedna z najwierniejszych kopii, która jest niemal idealnym odwzorowaniem przepięknej rzeźby. Aby dostrzec jej piękno, wystarczy wybrać się do stworzonego w stylu neoromańskim kościoła na ulicy Głogowskiej.

Egzotyka w sercu miasta – Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia w Poznaniu jest największym tego typu obiektem w Polsce. Znajdziemy ją w Parku Wilsona i ma tam swoje miejsce niezmiennie od ponad wieku. Co ciekawe, w kwietniu ma swój okrągły jubileusz – 110. rocznicę otwarcia!

To wspaniale urządzony ogród, który w kilka sekund przenosi nas z dżungli miejskiej w najdalsze zakątki świata. Pod ogromnym szklanym dachem znajdziemy ponad 1000 gatunków roślin, między innymi: kawę arabską, kakaowca, drzewo hebanowe czy pieprz czarny. Jest jednak szczególnie interesująca roślina, o której zwykło się mówić „weteranka”. To oliwka europejska, która przetrwała bombardowanie wojenne w 1945 roku, kiedy to niemal wszystkie rośliny zostały zniszczone. Palmiarnia to również imponujących rozmiarów akwarium, w którym hodowane są egzotyczne ryby i żółwie.

Wystarczy wejść na chwilę, by poczuć niesamowity klimat i chcieć chłonąć go każdą komórką ciała!

Więcej podróżuj, bardziej żyj!

Podróżowanie to nie tylko zaspokajanie własnej ciekawości, ale również jej budowanie. To nauka otwartości. Nie ustawaj w tym. Posłuchaj, jak pięknie grają nutki tego spaceru: egipska, czeska, włoska i meksykańska. Pozwól sobie na poznawanie świata w mieście wartym Poznania!