Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Niezwyciężona siła Girl Power

07.06.2022 16:05:43

Podziel się

Nastolatki wpatrzone w ekrany smartfonów? Nie w Posnanii! Tu dziewczyny mogą rozwijać swoje zainteresowania i spotykać się z inspirującymi osobami. Wszystko za sprawą cyklu „Planeta Dziewczyn”, podczas którego gościnie i goście opowiadają o swoich pasjach, sukcesach zawodowych i dążeniu do celu. Duch Girl Power dodaje nastolatkom odwagi, tak bardzo potrzebnej w okresie dojrzewania.

TEKST I ZDJĘCIE: Posnania

Dorastanie to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy młody człowiek odkrywa swoje pasje, robi pierwsze plany na przyszłość i lepiej poznaje siebie. To pod wpływem zdarzeń, które ukształtowały go w okresie dojrzewania, podejmuje potem decyzje odgrywające często znaczącą rolę w dorosłym życiu, np. te dotyczące wyboru kierunku studiów czy drogi zawodowej. Jednak dorastanie to również czas odkrywania nierówności oraz zderzania się ze stereotypami. Szczególnie odczuwają to dziewczynki. Już około 10 roku życia zauważają, że żyjemy w świecie, gdzie płeć ma znaczenie i może wpływać na doświadczanie ograniczeń.*

Piłka nie dla dziewczyn?
Dwunastoletnia Ola, uczennica piątej klasy szkoły podstawowej, w przyszłości chce zostać projektantką wnętrz. To, że czasem dziewczynki są traktowane inaczej niż chłopcy, widzi na co dzień w szkole, choćby na lekcjach wychowania fizycznego.

– Chłopaki mogą więcej. Pani pozwala im robić fajniejsze rzeczy. Czemu tak jest? Nie wiem. Może myśli, że dziewczyny nie dadzą sobie rady. A ja chciałabym zagrać w piłkę – mówi Ola. Gdy dopytujemy o przyczynę nierówności, zastanawia się przez chwilę i odpowiada – Niektóre rzeczy wolno chłopakom, a nam nie wypada. Jeśli zrobimy coś takiego, to ludzie mają o nas gorsze zdanie – mówi i wzrusza ramionami.

O ważnych sprawach bez spiny
Jak przestać przejmować się tym, co mówią inni? Czy warto iść pod prąd? Jak robić w życiu to, co się kocha? Na te i wiele innych pytań odpowiadają gościnie projektu „Planeta Dziewczyn” stworzonego przez Posnanię, która postanowiła wyjść naprzeciw tej szczególnej grupie klientek.

– Kilkanaście lat temu nastolatki spotykały się na osiedlowych podwórkach. Dziś, zarówno z naszych obserwacji, jak i z badań** prowadzonych przez socjologów wynika, że przestrzenią, w której młodzi ludzie spędzają ze sobą dużo czasu, są centra handlowe. Zależy nam, żeby ich czas w Posnanii był nie tylko atrakcyjny, ale także wartościowy – mówi Agnieszka Juszkis, dyrektorka marketingu Posnanii.

„Planeta Dziewczyn” to cykl inspirujących spotkań, podczas których zaproszone rozmówczynie opowiadają o swoich pasjach, doświadczeniach, spełnianiu marzeń i życiu wbrew stereotypom. Wszystko to pod hasłem #owaznychsprawachbezspiny, bo rozmowy prowadzone są na luzie, zupełnie jak te podczas spotkań z najlepszymi przyjaciółkami.

Droga pod prąd
– Czasami w siebie nie wierzę. Zwłaszcza, gdy porównuję się do innych. Nie lubię się wyróżniać. Wstydzę się, gdy ludzie zwracają uwagę tylko na mnie. Boję się wtedy, że zrobię coś nie tak – opowiada dwunastoletnia Ola.

Czy to podeście typowe dla nastolatki? Na pewno. Jednak podobne myśli towarzyszą wielu kobietom również w dorosłym życiu. Posnania chce inspirować dziewczynki, by wyrosły na pewne siebie osoby. Do projektu zaproszono wiele gościń i gości, głównie młode i nastoletnie kobiety, które motywują słuchaczki do poszukiwania własnej drogi.

Pierwsze spotkanie zostało poświęcone pasjom. O swoich zainteresowaniach opowiedzieli Maria Jeleniewska, która zdobyła na TikToku blisko 13 milionów obserwatorów z całego świata, Daniel Borzewski, tancerz znany m.in. z programu „Mam talent!” oraz Aleksandra Grzywacz – miłośniczka koni prowadząca kanał na YouTube. O tym, jak mądrze rozwijać zainteresowania u dzieci, mówiła psycholożka Natalia Minge.

Kolejne wydarzenie dotyczyło młodego biznesu. Gościły na nim Shatzii, czyli Paulina Mikołajczak prowadząca markę Eleven, influencerka Natalia Mocha – właścicielka marki biżuteryjnej NN Projekt, Oksana Ravliv – CEO upcyklingowej marki Nefritis Store oraz Elka Kosek – współzałożycielka Nami Studio z unikalną ceramiką.

Na trzecim spotkaniu poruszono temat zdrowia. Jego bohaterkami były m.in. Małgorzata Misterska, dermatolożka i Magdalena Ignacik, kosmetolożka z Dermfinity Clinic, które opowiedziały o pielęgnacji cery u nastolatek oraz Izabella Ławińska, młoda dawczyni szpiku. Wydarzeniu towarzyszyła akcja prozdrowotna i edukacyjna „Zdrowie pod kontrolą”, zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

– Badania profilaktyczne i edukacja, które proponujemy w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą”, to propozycja dla wszystkich odwiedzających Posnanię, aby zadbać o swoje zdrowie podczas weekendowej wizyty w centrum. Mamy nadzieję, że kontakt z naszymi specjalistami będzie w razie potrzeby dobrym impulsem, aby umówić się na dodatkowe badania, czy dawno odkładaną wizytę u lekarza – mówi Anna Hejman, Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Publicznego IFMSA-Poland oddział Poznań.

Dziewczyny mogą wszystko!
W czasie dojrzewania kluczowe jest wsparcie innych. Czasem nawet krótka rozmowa może wiele zmienić. Kontakt z inspirującymi ludźmi daje szansę rozwoju i otwiera przed młodymi osobami zupełnie nowe możliwości.

– Wierzymy, że spotkania z kreatywnymi i inspirującymi dziewczynami oraz kobietami, wymiana doświadczeń, a także wzajemne wsparcie pozwolą młodym dziewczynom poczuć siłę i energię, żeby z odwagą wchodzić w dorosłość – podkreśla Agnieszka Juszkis.

Takiej odwagi nie brakuje dziesięcioletniej Mariannie, uczennicy trzeciej klasy, która uwielbia zwierzęta i w przyszłości chce zostać weterynarką.

– Lubię siebie za to, że jestem szczera i potrafię pomagać – mówi z uśmiechem. Gdy pytamy, czy dziewczynki mogą spełniać marzenia, odpowiada: – Dziewczyny mogą robić to samo, co chłopcy. Jeśli bardzo czegoś chcą, osiągną to!

Posnania wierzy w siłę dziewczyn i życzy wszystkim nastolatkom determinacji w spełnianiu marzeń. Być może już za parę lat zagoszczą na łamach „Sukcesu po poznańsku” jako biznesmenki, artystki, aktywistki i kobiety sukcesu.

* Raport Fundacji Inspiring Girls Polska

** Smagacz-Poziemska M., Czy miasto jest niepotrzebne? (Nowe) przestrzenie życiowe młodych mieszkańców miasta, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2015