Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Nowa odsłona Certusa

Podziel się

To w Poznaniu, przy ul. Grunwaldzkiej 156 w 1992 roku, powstał Certus, pierwszy prywatny szpital w Polsce, którego działalność z czasem rozszerzono o zespół przychodni. Szpital miał swoje gorsze i lepsze czasy, ale odkąd jest w rękach nowych właścicieli – grupy Penta Hospitals International, może pochwalić się nowym blokiem operacyjnym, nowoczesnym sprzętem, wyremontowanymi oddziałami, grupą fantastycznych lekarzy i pielęgniarek, a także możliwością wykonania zabiegów z różnych dziedzin. Nowy PL Certus w Poznaniu to dziś, oprócz szpitala z nowoczesnym blokiem operacyjnym i ambulatorium – przychodnią przyszpitalną, cztery centra medyczne w Poznaniu i Swarzędzu. Na czele szpitala i ambulatorium stoi Karolina Laskowska, która na tych zmianach nie poprzestaje i idzie po więcej, by dać pacjentom usługi na możliwie najwyższym poziomie.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIE: Bonderphotography
[współpraca reklamowa]

Certusa znają w Poznaniu chyba wszyscy.
Karolina Laskowska: To prawda. Powstał w 1992 roku i był pierwszym prywatnym szpitalem w Polsce. W 2017 roku został przejęty przez grupę Penta Hospitals International, która na terenie naszego kraju działa pod nazwą EMC Instytut Medyczny SA. W ramach swojej działalności zarządza 20 szpitalami w Polsce, w tym poznańską placówką. Historia Certusa zaczęła się od szpitala przy ulicy Grunwaldzkiej, który specjalizował się m.in. w chirurgii ogólnej. Stopniowo do szpitala dołączali kolejni lekarze innych specjalizacji i tak placówka rozszerzyła swoją działalność na wiele specjalizacji zabiegowych. Obecnie jest to chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, urologia, chirurgia plastyczna, laryngologia, ortopedia, ginekologia. Poza tym, że szpital działa komercyjnie, ma również podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi z zakresu urologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i chirurgii plastycznej.

Oprócz szpitala przy ulicy Grunwaldzkiej funkcjonuje też przychodnia przyszpitalna, tzw. ambulatorium.
Tak. Kiedyś ambulatorium działało tutaj całodobowo, ale ze względu na ograniczenia personalne, jak i gasnące zapotrzebowanie na usługi w godzinach nocnych, obecnie pracuje w godzinach 7.00 – 20.00. Przez cały dzień, przez siedem dni w tygodniu, staramy się zapewniać dostęp do specjalistów w zakresie interny i chirurgii ogólnej. Wprowadziliśmy zapisy na konkretne godziny, co pozwala pacjentom zaplanować czas wizyty w PL Certus u tych specjalistów. Dotychczas działaliśmy w trybie zbliżonym do Izby Przyjęć, co niekoniecznie satysfakcjonowało pacjentów. Poza wymienionymi obszarami na co dzień zapewniamy również dostęp do szerokiego wachlarza innych specjalistów. Poza tym całą dobę działa szpital, jedynie w święta i w okresach okołoświątecznych ograniczamy jego działalność. Na co dzień całodobowo dyżuruje u nas chirurg ogólny oraz anestezjolog, co jest rzadkością w tego typu placówkach. Mogę nawet powiedzieć, że jesteśmy jedynym prywatnym szpitalem w Wielkopolsce, który zapewnia opiekę anestezjologiczną przez całą dobę. Na co dzień pracujemy jednocześnie na dwóch salach operacyjnych w godzinach 7.00 – 14.30, a jedna z sal od poniedziałku do piątku pracuje do 19.00. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na zabiegi coraz częściej uruchamiamy dwie sale na cały dzień. Dodatkowo blok operacyjny pracuje w każdą sobotę i to również najczęściej na dwie sale.

Świadczycie usługi także na NFZ?
W przypadku realizacji usługi na NFZ pacjent musi przyjść do nas ze skierowaniem od lekarza rodzinnego działającego w ramach NFZ. Wtedy może umówić się na kwalifikację do zabiegu. Podczas takiego spotkania pacjent ustala z lekarzem termin zabiegu.

Jaki jest czas oczekiwania?
To maksymalnie kilka miesięcy, w zależności od specjalizacji.

Ale Certus to nie tylko szpital i przychodnia przy ulicy Grunwaldzkiej.
Na terenie Poznania mamy jeszcze trzy centra medyczne i jedno centrum w Swarzędzu, z czego trzy jednostki działają w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każde z centrów dodatkowo ma w swojej ofercie usługi komercyjne. 1,5 roku temu udało się nam przenieść centrum medyczne z ulicy Dąbrowskiego na ulicę Marcelińską i stworzyć nowoczesne warunki dla naszych pacjentów, rozszerzając działalność o poradnię pediatryczną. Obecnie ta placówka działa w ramach POZ i komercyjnie. Z kolei w placówce przy ulicy Wagrowskiej scentralizowaliśmy medycynę pracy. Zespołem Przychodni Zarządza dyrektor Zespołu Przychodni Małgorzata Janicka.

Co w swojej ofercie ma jeszcze szpital Certus?
Nasza Pracownia Endoskopii działa w zakresie nieoperacyjnego leczenia otyłości w oparciu o dwie metody. Pierwsza z nich to zabieg Overstitch, czyli zszywanie żołądka przy pomocy specjalnych nici przez górny odcinek dróg pokarmowych. Druga z nich to tzw. balony żołądkowe, również wykonywana metodą endoskopową. Muszę wspomnieć też o naszej laryngologii, która cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem pacjentów.

Dlaczego?
Usuwamy migdałki u dorosłych, jak i u dzieci, różnymi metodami, dokładając wszelkich starań, by ten zabieg kojarzył się pacjentom z jak najmniejszym bólem. Oczywiście wszystko zależy od kwestii indywidualnej. Zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym. Jeśli chodzi o migdałki podniebienne, mamy w swojej ofercie usługę „Bizact”, dzięki której zabieg jest mniej „krwawy”, a pacjent szybciej dochodzi do siebie.

Natomiast w ortopedii rozwijamy się obecnie w kierunku chirurgii – ortopedii ręki, mamy w swoich szeregach świetnych specjalistów, którzy wykonują na przykład artroskopię barku. Oczywiście zabiegi z zakresu kończyny dolnej i kręgosłupa są w naszym wachlarzu usług od lat.

A urologia?
Chcemy iść w kierunku operacji onkologicznych w ramach pakietu DILO. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje w tej dziedzinie nowe rozwiązania, na które czekamy. Obecnie leczymy pacjentów z rakiem prostaty oraz nowotworami nerek. Nasza urologia wykonuje zabiegi usuwania kamieni przy pomocy mało inwazyjnego endoskopu giętkiego, tzw. RIRS – to nowatorska metoda.  nie jest niestety refundowana przez NFZ. Nowością jest zabieg HoLEP, czyli holmowa enukleacja gruczolaka stercza. To zabieg wyłuszczenia gruczolaka wykonywany z wykorzystaniem lasera holmowego u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty. Wyróżniają go przede wszystkim wysoki poziom skuteczności i bezpieczeństwo. Ważną cechą tego rozwiązania jest skrócony krótki czas rekonwalescencji. Cześć Większość zabiegów z zakresu urologii wykonujemy również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oprócz tych wszystkich nowych usług Certus zmienił się wizualnie.
To prawda. W ciągu ostatnich sześciu lat, a więc odkąd tutaj pracuję, rozbudowaliśmy część ambulatoryjną, doczekaliśmy się windy do transportu pacjentów, doposażyliśmy szpital i nasze jednostki w sprzęt. Mamy nowoczesne aparaty USG, udało się ucyfrowić rentgena, a naszą perełką przy ulicy Grunwaldzkiej jest nowy blok operacyjny, który pozwala nam wykonywać cały wachlarz zabiegów. Mamy też nowoczesną salę wybudzeniową. Stopniowo remontujemy oddziały szpitalne, zmienia się ambulatorium, w tym roku oddaliśmy kolejne nowe gabinety. Zrobiliśmy ogromny postęp i będziemy dalej się rozwijać, by zapewnić najwyższą jakość usług naszym pacjentom. 

www.certus.med.pl