Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Nowe połączenia z poznańskiej Ławicy

19.09.2019 13:00:00

Podziel się

Jesienią linią Ryanair polecimy do Budapesztu, Paryża oraz ukraińskiej Odessy i Charkowa. Dodatkowe dwa połączenia uruchomi także linia Wizz Air. Będą to Birmingham oraz Kutaisi w Gruzji.

TEKST: Marta Józefczak
ZDJĘCIA: Fotolia

Stolica Węgier – Budapeszt, uważana jest za najpiękniejsze miasto w Europie. Ze względu na bliskość polskich granic, od lat jest celem wyjazdów wakacyjnych wielu z nas. Teraz, dzięki połączeniom z poznańskiego lotniska Ławica, podróż do Budapesztu będzie jeszcze prostsza. Loty liniami Ryanair będą odbywać się dwa razy w tygodniu – w piątki i poniedziałki. Można więc zaplanować weekendowy relaks właśnie w węgierskiej stolicy, która ma nam wiele do zaoferowania. To tutaj możemy przejechać się najstarszą linią metra kontynentalnej Europy, odwiedzić ponad 200 muzeów, wybrać się na cudowny rejs po Dunaju lub zażyć kąpieli w popularnych termach. Nie można zapominać też o wyśmienitej kuchni pełnej aromatycznych przypraw oraz skosztowaniu miejscowych win i tradycyjnej węgierskiej wódki – Palinki.

Powszechnie uważa się, że przynajmniej raz w życiu należy odwiedzić Paryż. Stolica Francji uznawana jest za modowe serce świata. To właśnie do Paryża każdego dnia przybywają zakochani celebrować miłość w cieniu Wieży Eiffla. Jednak Paryż to mnóstwo innych atrakcji, jak chociażby muzeum Luwr ze słynną Mona Lisą, Opera Garnier, gdzie toczy się akcja ponadczasowego „Upiora w operze” czy położona na romantycznych wzgórzach Montmartre – Bazylika Sacre Coeur, skąd rozpościera się imponujący widok na większą część miasta. W pobliżu Paryża znajdują się aż trzy międzynarodowe lotniska. Turyści z Poznania, którzy chcą zasmakować pysznych francuskich rogalików, mogą udać się z Lotniska Ławica do oddalonego o 84 kilometry Beauvais. Loty do stolicy Francji odbywać się będą w czwartki i niedziele liniami Ryanair.

Odessa to jedno z najbardziej znanych miast na Ukrainie. Zachodnie bulwary, wschodnie zaułki, nowoczesne apartamentowce, ale przede wszystkim łagodne morze i nagrzane słońcem plaże to cel wizyty turystów nie tylko z Polski. To miasto położone nad brzegiem Morza Czarnego, przyciąga monumentalnymi zabytkami, przepyszną kuchnią, ale przede wszystkim gościnnością. Odessa to świetny kierunek na dłuższe wakacje, jak i na weekendowe wypady dla całych rodzin. Od października do Odessy będzie można dostać się bezpośrednio z lotniska Ławica. Loty tanimi liniami Ryanair odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w środy i soboty.

Charków to pierwsza stolica Ukrainy, a obecnie drugie co wielkości miasto w kraju. Przeważają tutaj wille w stylu szlacheckim i budynki konstruktywistyczne, powojenny stalinowski neoklasycyzm i rusko-bizantyjski styl architektury sakralnej. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Park Gorkiego. W ostatnich latach stał się on jednym z najciekawszych parków rozrywki, nie tylko na Ukrainie, ale także w Europie. To nowoczesny kompleks, podzielony na kilka tematycznych części, z licznymi atrakcjami, dużą ilością kawiarni, a nawet jeziorem z łabędziami. Do Charkowa można polecieć z lotniska Ławica liniami Ryanair dwa razy w tygodniu – w czwartek i niedzielę.

Birmingham, określane mianem Brytyjskiej Wenecji, to tętniące życiem, drugie co do wielkości miasto w Anglii. Przeważa tam architektura wiktoriańska z drugiej połowy XIX w. Zobaczyć można między innymi kościół św. Pawła, nazywany kościołem jubilerów, oraz cmentarz Warston Lane. W Birmingham znajdują się trzy katedry: anglikańska Katedra św. Filipa w stylu baroku angielskiego, katolicka Katedra św. Chada w stylu neogotyckim i grecka Katedra Theotokosa i Andrzeja. Niewątpliwą atrakcją miasta jest sieć kanałów, po których pływają łódki z turystami. Co ciekawe, Birmingham ma więcej szlaków wodnych niż Wenecja! Atrakcją Birmingham jest też ogród botaniczny. Do tego przepełnionego zielenią miasta można dostać się z lotniska Ławica dzięki lotom organizowanym przez linię Wizzair dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Kutaisi to drugie co do wielkości miasto w Gruzji, ale też ważny ośrodek kulturalny, przemysłowy i naukowy kraju. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest Katedra Bagrati, jedna z najcenniejszych budowli sakralnych przyciągająca tłumy pielgrzymów. Katedra jest położona na szczycie wzgórza Ukimerioni, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto i północny brzeg rzeki Rioni. W mieście znajdują się też liczne pomniki, charakterystyczna fontanna oraz słynny Państwowy Teatr Dramatyczny. Nieopodal Kutaisi położony jest monastyr Gelati z freskami i manuskryptami pochodzącymi z XII wieku. Gruzja, to obok zabytków, niezwykle smaczna kuchnia. Teraz podróż do Kutaisi możliwa jest z lotniska Ławica, gdzie loty liniami Wizzair odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w środy i niedziele.