Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Odkryj skarby Omanu

24.07.2019 12:00:00

Podziel się

Oman dla wielu Polaków to kraj nieznany, słynący z wysokich gór, jedwabistych wydm oraz zapierających dech w piersiach fiordów. To też miejsce, w którym podziwiać można wiele świetnie zachowanych fortec. Dla poznaniaków, już niebawem, skarby Omanu będą na wyciągnięcie ręki.

TEKST: Marta Józefczak

Sułtanat Omanu to państwo graniczące z Królestwem Arabii Saudyjskiej na zachodzie, Jemenem na południowym zachodzie i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na północnym zachodzie. Na turystykę otworzył się dopiero w latach 80. XX wieku i od tego czasu mamy szansę zobaczyć pięknie zachowaną kulturę omańską, a także obcować z dziewiczymi cudami natury.

Kiedy zaplanować podróż

W zależności od naszych preferencji, w podróż do Omanu można wybrać się praktycznie w każdej chwili. Jeśli jednak wolimy chłodniejszą i przyjemniejszą pogodę, warto wybrać się na północne wybrzeże Omanu w okresie od października do kwietnia. Najbardziej optymalna aura panuje między listopadem a końcem lutego, kiedy można spodziewać się tutaj klimatu śródziemnomorskiego z temperaturą do 30°C. Południowe wybrzeże Omanu najlepiej zwiedzać w porze monsunowej – między październikiem a kwietniem. Wtedy góry pokrywane są gęstą wilgocią, która sprawia, że tropikalna roślinność staje się niezwykle żywa i malownicza.

Miejsca godne polecenia

Oman to kraj niezwykle zróżnicowany. Z jednej strony możemy doświadczyć obecności majestatycznych gór, tajemniczych pustyń, z drugiej spokojnego wybrzeża.

W północnej części kraju warto spędzić kilka chwil w Muscat, co oznacza w języku arabskim „bezpieczne zakotwiczenie”. W tym miejscu łączy się tradycja z nowoczesnością. Obok pięknych, piaszczystych plaż, podziwiać można niską, arabską zabudowę tradycyjnych domostw, a także odwiedzić fascynujące kulturalne miejsca. Należą do nich Royal Open House Muscat i górujący nad miastem Wielki Meczet. W nowszej części miasta znajduje się rozwinięta baza hotelowa i nowoczesne centra handlowe. Po wizycie w tym turystycznym mieście warto udać się do Sur, Nizwy, Al Hajar Mountains i Mussanah. Sur to najstarszy port w Omanie i zarazem urocza rybacka wioska. Znajduje się dwie godziny drogi samochodem od Muscat i stanowi bazę wypadową do popularnych atrakcji jak Ras-al-Hadd – plaży, ze znanym na całym świecie lęgowiskiem zielonych żółwi czy Wadi Shab – wąwozu z kaskadowymi słodkowodnymi basenami w kolorze turkusu, gdzie można doświadczyć orzeźwiającej kąpieli. Miejscem, które trzeba zobaczyć podczas podróży po Omanie, jest Wahiba Sands uznany za prawdopodobnie najbardziej spektakularny krajobraz w tym kraju. Warto na pustyni spędzić choć jedną noc, aby móc podziwiać z wydm zachód słońca i przejechać się na wielbłądach po bezkresach pustyni.

Co trzeba wiedzieć

Sułtanat Omanu to kraj arabski, zatem niezbędne jest respektowanie szczególnych zasad postępowania. Odpowiedni ubiór jest tutaj kluczowy, szczególnie na obszarach wiejskich. Kobiety powinny mieć zakryte ręce i ramiona, nosić spódnice lub spodnie do kolan. W miejscach religijnych zaleca się zakrycie głowy szalem lub chustą. Przed podróżą warto nauczyć się kilku arabskich zwrotów, a jednym z najważniejszych jest salaam aleikum, czyli powitanie. Alkohol w Omanie podawany jest w hotelach, dostępny na lotniskach i w licencjonowanych sklepach monopolowych. Wyjątek stanowi okres Ramadanu, kiedy alkohol nie jest w ogóle dostępny. Będąc w Omanie warto zakupić tradycyjne pamiątki – srebro, kadzidła, tkane wełniane szaliki czy charakterystyczne czapki.

Do Omanu polecicie z lotniska Ławica już w grudniu. Biuro podróży ITAKA proponuje niezapomniane zimowe wakacje w kraju pełnym słońca i cudownych ludzi.