Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Olafie, Moniko, ja widzę!

05.09.2023 11:42:20

Podziel się

Jechałam na spotkanie z klientami, a wyszłam z pięknymi okularami, które zmieniły moje życie. Po dwóch godzinach badań, konsultacji, wartościowej rozmowy, doboru opraw, a dalej soczewek okularowych otrzymałam od Moniki i Olafa Tabaczyńskich coś, czego się nie spodziewałam – wyraźny obraz, doskonałe widzenie i relację, która już ze mną zostanie. Bo Optic Cafe to nie tylko salon optyczny – tutaj styl ma znaczenie. To miejsce wyjątkowe, wypełnione okularami, wspaniałą energią, w którym każdy poczuje się jak na spotkaniu z przyjaciółmi, a potem wyjdzie i powie: ja widzę!

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIE: Monika Matlak-Mizerkiewicz
[współpraca reklamowa]

Jak zawsze witają mnie z uśmiechem.

Olaf Tabaczyński: Jak się czujesz w tych soczewkach progresywnych? Wszystko w porządku?
Ja: Nigdy nie widziałam lepiej.
OT: Bardzo się cieszę. Kawy? Siadaj proszę.

Na stole ląduje pyszna kawa, obok siada Monika Misiak-Tabaczyńska.
OT: Dzisiaj już pewnie sama widzisz, że miejsce to powstało z naszej wielkiej pasji i bogatego doświadczenia w zakresie stylizacji opraw okularowych. My tutaj nie tylko sprzedajemy okulary, ale przede wszystkim zajmujemy się kreacją wizerunku. To jest dla nas najważniejsze. W obszarze optyki okularowej pracujemy już 27 lat. Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Otwieramy imprezy targowe, prowadzimy szkolenia dla optyków i dzielimy się wiedzą w magazynach branżowych. W 1997 roku stworzyłem autorski program stylistycznego doboru opraw okularowych opierający się o naukowe podstawy i stworzyłem nazwę „Stylista Opraw Okularowych”, która wpisała się w słownictwo branży optycznej. W tym zakresie posiadam akredytację najważniejszych środowisk optycznych w Polsce. Optic Cafe to miejsce, które powstało dla ludzi poszukających nie tylko odpowiednich opraw okularowych, ale pomocy w zakresie prawidłowego widzenia. To miejsce, w którym przy kawie, rozmawiamy z naszymi klientami, poznając ich potrzeby, dzieląc się wiedzą, kompetencjami, doświadczeniem i umiejętnościami na rzecz indywidualnych rozwiązań.

Monika Misiak-Tabaczyńska: Żeby odpowiednio dobrać oprawy okularowe, a potem szkła korekcyjne, musimy najpierw porozmawiać z klientem i dowiedzieć się, jaki ma styl życia, charakter pracy, temperament, czyli ogólnie lifestyle. Zwracamy uwagę na kolorystykę, kształt głowy i twarzy, układ gałki ocznej, kąty widzenia czy profile boczne twarzy. Dopiero po takiej analizie możemy zaproponować rozwiązania. Każda analiza oparta jest na naszych 11 technikach dotyczących stylu życia każdego z naszych gości.

Optic Cafe zostało otwarte cztery miesiące temu.
MM-T: Tak, i powstało też z potrzeby naszych klientów, którzy w trakcie prowadzonych przez nas szkoleń pytali, czy mogliby indywidualnie skorzystać z naszych usług. Usiedliśmy wtedy z Olafem, tak jak teraz z Tobą przy stole i podjęliśmy decyzję: otwieramy salon optyczny!

Kiedy Was poznałam, od razu zwróciłam uwagę na okulary, które nosicie.
MM-T: Uwielbiamy okulary. Może dlatego też tak dobrze się czujemy w tym zawodzie. Myślę, że odkąd je nosimy, jeszcze bardziej rozumiemy potrzeby klienta, jego oczekiwania i to, że okulary nas definiują.

Kiedyś okulary były przymusem, chodziło głównie o poprawę widzenia. Dzisiaj to się mocno zmieniło, prawda?
OT: Bardzo. Dzisiaj już nie chodzi tylko o korekcję wady wzroku, wiele osób kupuje okulary z soczewkami tzw. zerówkami, które podkreślają styl i nadają szyku. Osoby, które zmagają się z wadą wzroku, mają dzisiaj ogromny wybór opraw okularowych i rodzajów soczewek, a my jesteśmy po to, żeby pomóc dobrać te właściwe.

Stylizacja opraw okularowych to dość nietypowy zawód. Kim jest stylista opraw okularowych?
OT: Jako mistrz świata stylizacji i makijażu wiem, że okulary są pierwszoplanowym elementem budującym nasz styl. Stylizacja to zajęcie, które przybliża nas do ludzi, do ich stylu życia. Tylko poprzez relację możemy dojść do spersonalizowanych rozwiązań. Stylizacja poprzez poznanie cech osobowości, temperamentu, stylu życia daje nam obraz, jakim systemem wartości należy kierować się przy doborze okularów. Profesja, której jestem autorem, została przyjęta w Polsce i na świecie, i w tym aspekcie szkolimy od wielu lat. Poza tym dzielimy się z ludźmi tym, co sami opracowaliśmy na polu medycznym, fizycznym i psychologicznym, a to wszystko spięte jest klamrą sztuki. Stylista opraw okularowych to indywidualny kreator wizerunku, który poprzez odpowiednio dobrane formy oprawek nadaje spójny, niepowtarzalny styl ich właścicielowi.

MM-T: Chcemy, aby każdy, kto do nas przyjdzie, czuł się z nami dobrze, napił się z nami kawy, porozmawiał. Dopiero kiedy dowiemy się o człowieku czegoś więcej, jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać i dopasować mu okulary.

OT: Potrzeby wzrokowe można zmierzyć i zbadać, i to tutaj robimy. Bierzemy odpowiedzialność za cały proces przygotowania okularów. Dobieramy oprawy, ale one mają być dopasowane nie tylko do stylu klienta, ale też potrzeb wzrokowych, bo to jest tutaj kluczowe. Jako optometrysta mogę powiedzieć, że rodzajów konstrukcji soczewek korekcyjnych, które można zaaplikować w okularach, jest kilkaset. Już w trakcie badania wzroku mam w głowie katalog rozwiązań, które omawiamy. Właściwie dobrane okulary pozwalają nie tylko dobrze się czuć, ale przede wszystkim prawidłowo widzieć, a to jest tutaj kluczowe.

A co, jeśli klient ma inne zdanie?
MM-T: Ma do tego zawsze pełne prawo. Mamy klientów, którzy sami chcą poprzymierzać oprawy i znaleźć coś dla siebie. Wtedy trzeba zachować się delikatnie, nie naruszając prywatności. Na dyskusję zawsze u nas jest przestrzeń. A wyrafinowany smak kawy z każdym łykiem doprowadza nas do dobrych rozwiązań. Nie chodzi tutaj o kompromis, ale o świadomy wybór tego, co najlepsze i satysfakcjonujące.

Czy ludzie wychodzą od Wasz wzruszeni?
OT: Wielokrotnie, to dla nas bezcenne. Często rozentuzjazmowani dzwonią z feedbackami – jaka była reakcja rodziny, środowiska, znajomych. Jest to dla nas bardzo budujące.

A dzieci?
OT: Okres pandemii spowodował, że coraz więcej dzieci i młodzieży ma problemy ze wzrokiem. Badając dzieci w szkołach, widzimy, że ponad 30 procent z nich ma krótkowzroczność. To może przerażać.

Czy rodzice widzą problem?
OT: Dorośli, którzy nigdy nie mieli problemów ze wzrokiem, nawet nie wiedzą, że coś może być nie tak. Dlatego warto raz w roku udać się do optometrysty na badanie wzroku. Krótkowzroczność statystycznie rośnie do 18. roku życia, jeśli nie wyłapiemy rozrastającego się oka, to u dziecka wada może postępować nawet o jedną dioptrię rocznie. Niezdiagnozowana w porę może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór soczewek okularowych dla dzieci i młodzieży może nie tylko wadę wzroku spowolnić, ale i zatrzymać.

Naprawdę?
OT: Tak. Ale podkreślam, że należy w porę zareagować. A my zaopiekujemy się wzrokiem tak, by w przyszłości nasze dzieci mogły normalnie żyć i dobrze widzieć. A to wszystko w naszym Optic Cafe, przy ulicy Garbary 65.