Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Piknik na Fest – 25 lat Samorządu Województwa Wielkopolskiego

16.07.2023 11:13:44

Podziel się

Dziękuję za to, że byliście dzisiaj z nami, w to pierwsze święto Wielkopolski – święto nas wszystkich. Bo samorząd to wspólnota! Jest z nami w tym momencie 10 tysięcy osób. Brawo dla Państwa! – takimi słowami Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, przywitał zgromadzonych na poznańskiej Cytadeli mieszkańców Wielkopolski tuż przed koncertem Agnieszki Chylińskiej.

TEKST: Anna Skoczek
ZDJĘCIA: UMWW
[współpraca reklamowa]

Koncert gwiazdy był ostatnim z zaplanowanych wydarzeń na Cytadeli podczas Pikniku na Fest! Imprezę rozpoczął w wielkim stylu Mezo, czyli poznański raper Jacek Mejer. – Przyjechaliśmy tu z dziećmi spod Poznania. Nie spodziewaliśmy się, że od samego początku będzie się tu aż tyle działo – mówi Barbara Miłoszek, która wraz maluchami spędzała sobotnie popołudnie na Polanie pod Dzwonem Pokoju. I faktycznie, już od samego rana Cytadelę opanowali najmłodsi z rodzicami. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z Kajko i Kokoszem, którzy odgrywali rolę oficjalnych przewodników po Szlaku Piastowskim z ramienia Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Wśród gości przechadzali się też wojowie i bamberki ze Stowarzyszenia Bambrów Poznańskich. To nie wszystko. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również jazdy na symulatorze pociągu Kolei Wielkopolskich, policjanci przygotowali pokazy psów, najmłodsi chętnie korzystali z atrakcji wodnych, a ci trochę starsi z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Wszystko dopisało
Rzadko można powiedzieć, że organizatorom sprzyjały wszystkie okoliczności. Podczas Pikniku na Fest dopisała pogoda, dopisali ludzie, dopisały nastroje, sprawdziło się też miejsce. Wielu uczestników zabawy dojeżdżało do Poznania pociągami. Odległość od najbliższej stacji Poznań-Garbary do samej sceny można pokonać w niecałe 15 minut naprawdę rekreacyjnym spacerkiem. To wszystko sprawiło, że w finałowym momencie na Polanie pod Dzwonem Pokoju zebrało się około 10 tysięcy osób. Przez cały dzień na terenie Pikniku mogło pojawić się nawet trzy razy tyle, jak szacują organizatorzy.
– Cieszę się, że w takich okolicznościach mogliśmy zaprezentować to, czym zajmujemy się jako samorząd województwa na co dzień, w pełnej krasie – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Pokazaliśmy, jak na rozwój naszego regionu wpłynęły fundusze unijne, bo wiemy, jak je efektywnie inwestować. Zaprezentowaliśmy nasze nowoczesne koleje, szpitale ze swoją ofertą darmowych badań, ofertę naszych muzeów czy miasteczko powstańcze, nawiązujące do naszego wielkopolskiego zwycięstwa z lat 1918/1919. Do tego smaki regionu – unikalne, wielkopolskie receptury – dodaje marszałek Woźniak, gospodarz regionu i pikniku.

Cały region w jednym miejscu
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć miejsca dedykowanego ochronie klimatu, ale Piknik na Fest to także sport, turystyka, edukacja – wszystko podane z okazji urodzin w kolorowej, przystępnej i atrakcyjnej formie. A do tego cała strefa zabawowa dla dzieciaków. I dużo dobrej muzyki, na żywo, w tym zespoły Bibobit czy Organek. – Chodziłem po naszym urodzinowym, samorządowym miasteczku i czułem dumę. Wspólnie tego dokonaliśmy! A do tego z całą pewnością mogę powiedzieć, że Wielkopolska to miejsce, gdzie takie wartości, jak wolność, solidarność i szacunek dla demokracji i dla każdego człowieka mają się dobrze. Oczywiście poza tym, co widać w przestrzeni dookoła, bo Wielkopolska przez ostatnie lata naprawdę wypiękniała – mówił marszałek Marek Woźniak, gospodarz województwa. I dodał: – Dziś to Europejski Region Aktywnych Ludzi.
Piknik na Fest na poznańskiej Cytadeli był pierwszą jubileuszową imprezą zorganizowaną z okazji 25 lat istnienia Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Formuła, frekwencja i tysiące zadowolonych mieszkańców Wielkopolski sprawiły, że organizatorzy już zapowiedzieli kolejne edycje.