Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Plenerowa wystawa fotograficzna MEXICO MAGICO

05.09.2022 12:33:45

Podziel się

Gorąco zapraszamy na kolejną wystawę fotograficzną Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Tym razem podróżniczka zabierze nas do Meksyku, którego doświadczała w charakterystyczny sposób, omijając najbardziej turystyczne szlaki. Zgłębiała za to kulturę rdzennych Azteków oraz Majów. W tym celu dotarła do dżungli, a także wzięła udział w wielu oczyszczających rytuałach.

TEKST: Ilona Rosiak – Łukaszewicz
ZDJĘCIA: Maria Magdalena Kwiatkiewicz, archiwum prywatne

Tradycyjnie autorka w swoich fotografiach koncentruje się na ludziach. I choć ci w Meksyku nie należą do najbardziej otwartych, to jednak udało się nawiązać z nimi kontakt i poznać nieco bliżej ich codzienne życie, które pełne jest skrajności.

W kraju tym wszyscy mają swoich świętych patronów – nawet przestępcy. Figury Świętej Śmierci kontrastują z ukrzyżowanym Chrystusem, zaś budowane w domach i na ulicach ołtarze przypominają religijne kolaże. Ludzie też są różni, nieustannie szukający tożsamości oraz wiary w coś lub kogoś. Jeśli święty patron nie wysłucha ich próśb, ustawiają jego figurę twarzą do ściany. Jeśli cud się zdarzy – kupują mu nową szatę. Korzystają również z magii, szczególnie białej, uprawianej w dobrych intencjach. Są jeszcze czarna, czerwona i zielona, a wszystkie służą do rzucania uroków. Żadna z nich nie może się odbyć bez Coca-Coli, której spożywa się w Meksyku więcej niż wody. Zatłoczone ulice Mexico City tętnią życiem szczególnie w czasie Święta Zmarłych, zaś w wioskach zlokalizowanych w puszczy rekonstruuje się kulturę i zwyczaje Indian sprzed konkwisty.

Wystawę oglądać można do 30 września 2022 r. na ul. Św. Marcin przy hotelu ALTUS.