Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Pływalnie odkryte – letnia atrakcja Poznania

01.07.2021 12:42:53

Podziel się

Gdy na dworze upał, poznaniacy szukają ochłody. Latem nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel pod chmurką. W Poznaniu wypoczynek nad wodą zapewniają Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zapraszają na dwie pływalnie letnie: Chwiałkę i Kasprowicza.

TEKST: Filip Borowiak
ZDJĘCIA: Adam Ciereszko. Bartosz Jasiński

W brodziku przypominającym kolorowy wodny plac zabaw, bawią się maluchy. Nieco starsi wdrapują się na zjeżdżalnię, która jest wielką atrakcją obu obiektów. Miłośnicy pływania korzystają z 50-metrowych basenów sportowych. – Ta wszechstronność to wielka zaleta naszych obiektów, które w każdym sezonie goszczą kilkadziesiąt tysięcy osób – wyjaśnia dyrektor POSiR Łukasz Miadziołko. – Inne zalety to położenie naszych pływalni – Chwiałka na Wildzie, Kasprowicza na Łazarzu, czyli tuż obok wielkich dzielnic mieszkaniowych i jednocześnie w sąsiedztwie terenów zielonych i rekreacyjnych.

Odwiedzający potrafią spędzić na pływalni letniej cały dzień. Jedni plażują na rozległych trawnikach, inni wybierają miejsca w cieniu pod drzewami, których wokół letnich basenów nie brakuje. Niektórzy umilają sobie czas grą w siatkówkę plażową. Profesjonalnie przygotowane boiska do tego sportu posiadają obie pływalnie. Na Chwiałce nie brakuje też amatorów tenisa stołowego, a na pływalni Kasprowicza – ćwiczących na urządzeniach do street workoutu.

Miejsce rekreacji i rywalizacji

Poznaniacy korzystają z letnich obiektów POSiR przede wszystkim rekreacyjnie, ale obie pływalnie zamieniają się czasem w sportowe areny. Obecny sezon pływalnia letnia Chwiałka otworzyła wielkimi zawodami triathlonowymi dla dzieci. Enea Junior Poznań Triathlon odbywał się na jej terenie już po raz piąty, a w zmaganiach co roku bierze udział kilkaset młodych zawodników w wieku od 1 do 15 lat. Emocje sięgają zenitu, kiedy do rywalizacji stają nawet roczne niemowlaki, pokonując przy pomocy rodziców najkrótszy dystans w brodziku.

Tradycją pływalni letniej Kasprowicza stają się z kolei organizowane przez Radę Osiedla Łazarz Łazarskie Wyścigi Australijskie. W nich również rywalizują dzieci i młodzież.

Gdzie trenować latem?

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji pomyślały także o wszystkich, dla których wizyta na basenie to nie tylko letnia rozrywka. Osoby, które dbają o kondycję lub przygotowują się do startów w zawodach i potrzebują obiektu treningowego, mogą potrenować zarówno na wolnym powietrzu, jak i pod dachem. – Pływaków, którzy wolą opcję „pod chmurką”, zapraszamy na pływalnię letnią Kasprowicza. Tam, przed otwarciem basenu dla wszystkich, dwie godziny – od siódmej do dziewiątej – trenujący będą mieli tylko dla siebie – mówi Łukasz Miadziołko. – Tych, dla których letnie poranki bywają za chłodne, zapraszamy przez cały dzień na basen kryty Pływalni Miejskiej Winogrady.

Pływalnia na os. Zwycięstwa to jedyny kryty obiekt POSiR, który w tym roku jest dostępny przez całe wakacje. Jest to też najnowsza poznańska pływalnia. Otworzył ją w marcu 2021 roku prezydent Jacek Jaśkowiak.

Bezpieczeństwo w czasie pandemii

Podczas aktywnego wypoczynku latem pamiętajmy o tym, by korzystać z dostępnych w Poznaniu atrakcji w sposób bezpieczny. - Na naszych pływalniach wszyscy odwiedzający mogą zobaczyć plansze informacyjne, które przypominają, jak unikać ryzyka. Naczelną zasadą jest dystans społeczny. Zachęcamy również do dezynfekcji dłoni, dozowniki z płynem są dostępne na naszych obiektach – podkreśla Łukasz Miadziołko. – Pracownicy pływalni dezynfekują sprzęt, z którego korzystają klienci, między innymi leżaki i szafki w przebieralniach.

Sposobem na ograniczenie kontaktu i zachowanie dystansu jest sprzedaż biletów online. Od zeszłego sezonu Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapewniają ten rodzaj dystrybucji za pośrednictwem platformy ToBilet.pl. Bilet online można kupić zarówno na pływalnię Chwiałka, jak i Kasprowicza.

Pływalnia Letnia Chwiałka
ul. Spychalskiego 34

godziny otwarcia: 9.00–19.00

Pływalnia Letnia Kasprowicza
ul. Jarochowskiego 5-5a

godziny otwarcia 9.00–20.00
godziny dla pływaków: 7.00–9.00.