Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Pokaż się na stadionie

07.11.2023 11:37:24

Podziel się

Decyzja zakupowa nie należy do najłatwiejszych, a jej podjęcie zdecydowanie ułatwia znajomość marki czy produktu, którego zakup rozważamy. Dlatego tak ważna jest promocja i dbanie o dobry wizerunek. A gdzie zrobić to lepiej jak nie na stadionie i jak nie podczas meczu Lecha? –Nie dość, że inwestujemy w reklamę celowaną, to jeszcze uwiarygadniamy swoją firmę, bo bycie blisko piłkarzy buduje zaufanie, podnosi rangę brandu i mocno zapada w pamięć – mówi Marcin Grotkiewicz, dyrektor ds. sprzedaży w KKS Lech Poznań, i zaprasza na stadion przy Bułgarskiej.

ROZMAWIA: Joanna Małecka 
ZDJĘCIA: KKS Lech Poznań, Bonderphotography
[współpraca reklamowa]

Dlaczego warto promować markę poprzez sport?
Marcin Grotkiewicz: Reklamę dowolnej treści można kupić wszędzie. Często jest tak, że przykryta innymi reklamami traci swoją skuteczność i przestajemy ją zauważać. Mimo ekwiwalentu reklamowego i udokumentowanych zasięgów nie osiągamy realnego efektu. Promocja przy okazji sportu jest inna, bo bardzo często to kibice stają się konsumentami produktu, który pokazujemy. Stąd też obecność na stadionach firm bukmacherskich czy choćby znanej marki Lech Pils, która w świadomości poznaniaków jest mocno zakorzeniona. Dbanie o wizerunek produktu jest procesem ciągłym, czego przykładem są nawet najbardziej rozpoznawalne brandy, jak choćby Coca-Cola. Warto o to dbać, bo wstrzymanie tego procesu może doprowadzić do bolesnych upadków, czego przykładów mamy wiele w historii marketingu. Powrót na rynek jest bardzo trudny.

Czy sport pomaga wypromować markę?
Zdecydowanie! Po pierwsze – kontekstowość, która sprzyja odbiorowi reklamy kierowanej do konsumenta, a po drugie – inne jest zaangażowanie kibica i osoby oglądającej mecz niż kogoś, kto idzie przez miasto i widzi stojący przy drodze billboard. Kibice śledzą sytuację na boisku, później oglądają powtórki, dalej – odtwarzają bramki, proszę więc zobaczyć, ile razy konkretna marka może zaistnieć w świadomości odbiorcy. Nienachalna reklama, którą proponujemy, powoduje, że dużo lepiej odbieramy reklamowany brand. Wielu naszych potencjalnych klientów myśli, że skoro mówimy o piłkarzach, meczach i sponsoringu, to musi dużo kosztować. Oczywiście, jeśli chodzi o stricte sponsoring, logotypy na koszulkach i promocję danego brandu przez zawodników, to są to spore sumy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ledów wokół boiska, ekranów w strefach vip, band, reklam statycznych i wielu innych opcji, które proponujemy. Mamy przestrzeń dla firm, które chcą wydać u nas kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, ale i dla tych, którzy chcą przeznaczyć na reklamę choćby kilka tysięcy. Każdy mecz skupia średnio 20 000 kibiców, do tego mamy transmisję telewizyjną, gdzie audytorium jest dziesięć razy większe. Warto pamiętać, że w naszych strefach premium podczas meczu zasiadają menadżerowie i właściciele firm – są to osoby decyzyjne o zasobnym portfelu. Dotarcie do takiej osoby jest na co dzień bardzo trudne. Reklama na stadionie nie daje nam natychmiastowej konwersji – wychodzę i kupuję. Ona uruchamia się w momencie podjęcia decyzji zakupowej.

Ale też sama drużyna mocno uwiarygadnia produkt, prawda?
Wielokrotnie słyszałem od naszych partnerów czy sponsorów takie stwierdzenie, że taka marka jak Lech Poznań mocno uwiarygadnia dany produkt. Stąd tak duże zainteresowanie współpracą z nami. Każda forma współpracy to osobny pakiet uszyty pod potrzeby i możliwości klienta. Mamy wiele rozwiązań, które możemy wdrożyć, żeby reklama była maksymalnie skuteczna. Od klientów wiemy, że jest. Promocja poprzez sport jest jedną z najbardziej prestiżowych form dotarcia do grupy docelowej. Obecność podczas ważnych wydarzeń sportowych wzmacnia wiarygodność i siłę marki sponsora, co przekłada się na zaufanie do firmy.