Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

POMOCNICY. Obrazy z lat 1982 – 2021

14.11.2022 13:25:20

Podziel się

Wystawa prac malarskich Ryszarda Woźniaka w galerii SZOKART składająca się z 46 prac stanowi retrospektywny pokaz jego malarskiej twórczości. Prezentuje starannie wybrane obrazy z ważnych cykli tego artysty.

Wystawa pt: POMOCNICY – obrazy z lat 1982 – 2021
Galeria SZOKART, Poznań, 19.11 – 30.12.2022


Prezentację otwiera wybór obrazów z lat 80, powstałych w okresie istnienia GRUPPY, której Woźniak był kluczowym animatorem. Obrazy: Miłość ponad złoto 1984, Pomocnicy 1987 i Autoportret z Markiem 1987, bezpośrednio odwołują się do osobistych relacji autora z Włodzimierzem Pawlakiem, Ryszardem Grzybem i Markiem Sobczykiem. W centrum wystawy zobaczyć można intrygujące i praktycznie nieznane prace z pierwszej połowy lat 90; Ćwiczenia analityczne 1992-94 oraz kilka pochodzących z cyklu Obrazy fantastyczne 2007-2012 . Prezentację zamykają prace poświęcone fenomenowi Vincenta van Gogha i współczesnej recepcji jego twórczości - cykl Siła powtórzeń, radość tworzenia.
Wystawione prace łączy dążenie do celowego ograniczenia malarskich środków wyrazu. Zaplanowanej redukcji formy, towarzyszy intensyfikacja znaczenia, która być może jest jej wynikiem. Obraz, w ujęciu Ryszarda Woźniaka, okazuje się być „polem mentalnym”, w którym nieprzerwanie toczą się strategiczne gry, a Malarz, jako główny ich obserwator, wskazuje na nieskończone continuum.

„Zgodnie ze wskazaniem Andrzeja Wróblewskiego uważam, że obraz musi działać. W tym celu redukuję dostępne środki tak by uwolnić się od kokieterii barwy oraz od jej czysto emocjonalnej sfery. Jednocześnie starannie tytułując obrazy, sugeruję możliwe odczytanie form. Dzięki temu większego znaczenia nabierają relacje znaków, słów i symboli a obraz traci na jednoznaczności, zachęcając widza do zadawania pytania o to, co na obrazie widać ?” - R. Woźniak, fragment tekstu autorskiego.