Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Pośrednik doskonały

01.09.2021 10:29:03

Podziel się

Ponad 150 licencjonowanych pośredników marki WSPON, dla których nadrzędną wartością jest profesjonalna obsługa klienta, znajdziecie Państwo w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Poznaniu przy ul. Grobla 1. To fachowcy najwyższej klasy w tej branży, o czym przekonują Juliusz Wilczyński, prezes WSPON oraz Karolina Gomulska-Perz, kierownik biura WSPON, dla których nie ma dróg na skróty.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Czym się zajmujecie?

Karolina Gomulska-Perz: Od 1994 r. Stowarzyszenie skupia licencjonowanych pośredników oraz zarządców nieruchomości, dostarcza kompletnych, rzetelnych informacji, szkoli nowych adeptów zawodów, przekazuje wiedzę osobom zrzeszonym. Wszystko po to, by nasi członkowie w sposób fachowy, należyty świadczyli usługi dla swoich klientów.

Juliusz Wilczyński: Członkowie WSPON to solidni pośrednicy, niezwykle kompetentni i sympatyczni, których doświadczenie można łatwo sprawdzić i zweryfikować. Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić.

KGP: Biorąc udział w tworzeniu rynku nieruchomości, dbamy o wysoki poziom zaplecza edukacyjnego, kursów zawodowych, prelekcji tematycznych, konsultacji, spotkań branżowych czy coachingu, co przekłada się później na efekty współpracy z klientem. Zachęcamy pośredników do korzystania z naszej oferty, stale dopasowując ją do zmieniającego się rynku. Warto podkreślić również, iż wypracowaliśmy wspólnie Kodeks Etyki Zawodowej Pośrednika, który wyznacza standardy obsługi klienta i jednocześnie niweluje ewentualne konflikty o charakterze etycznym na linii pośrednik klient.

JW: Klient, na każdym etapie transakcji, ma możliwość poinformowania nas
o nieprawidłowościach ze strony pośrednika. Zdarza się to bardzo rzadko, ale zamiast iść do sądu, można temat rozwiązać na poziomie Stowarzyszenia, gdzie działa Rzecznik Dyscyplinarny i Sąd Koleżeński.

Kogo zrzeszacie?

KGP: Wyłącznie sprawdzonych pośredników i zarządców, którzy mogą okazać się licencją. Pamiętajmy, że od 2014 roku nie trzeba mieć licencji, aby wykonywać zawód pośrednika czy zarządcy nieruchomości. To niestety powoduje różnego rodzaju kolizje na rynku nieruchomości. Zaznaczyć warto, że dziś posiadanie licencji jest bardziej dostępne niż 7 lat temu.

JW: Przed deregulacją osoba, która chciała zostać licencjonowanym pośrednikiem, musiała mieć wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, odbyć pół roku praktyki lub specjalistyczny kurs WSPON, napisać pracę i zdać egzamin. Dziś doskonalenie jest dobrowolne dla wszystkich osób chętnych, otwartych na wiedzę z zakresu nieruchomości.

Działacie jak dobrze zorganizowana instytucja.

JW: Musimy. Proszę spojrzeć, że pośrednicy obracają nieruchomościami wartymi miliony. My jako zorganizowana grupa pośredników marki WSPON, dysponujemy odpowiednią kadrą i zapleczem biurowo-konferencyjnym. W Stowarzyszeniu współpracujemy z prawnikami, którzy świadczą bieżącą pomoc w zakresie przeprowadzenia transakcji i to całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo do dyspozycji naszych członków i klientów uruchomiliśmy akcję pt. „Konsultacje z Prezesem”. Funkcję, która została mi powierzona, staram się wykonywać jak najlepiej, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem. Nie pozostaję obojętny na potrzeby zarówno pośredników, jak i klientów.

KGP: Oprócz tego jednym z kluczowych naszych zadań jest integracja środowiska. Przyjemnie i sprawnie przeprowadza się transakcje, kiedy pośrednicy wzajemnie się znają i szanują.

JW: Warto też dodać, a jest to naszym sukcesem, że jako pierwsi w kraju zorganizowaliśmy targi pracy rynku nieruchomości. Wśród ofert wystawców, czyli naszych członków, studenci poznańskich uczelni i kursanci mogli znaleźć ciekawe propozycje współpracy. Jak tylko sytuacja pozwoli, chcemy targi kontynuować.

Pośrednicy ze sobą nie konkurują?

KGP: Konkurują, ale to zdrowa rywalizacja. Pośrednicy wolą ze sobą współpracować. Poza tym widzimy, jak nasi członkowie chętnie się spotykają, nie tylko służbowo. Relacje dzisiaj są bezcenne i znacznie ułatwiają transakcję.

JW: Nasze motto to „Drzwi do WSPON są otwarte – dołącz do nas”. Chcemy budować relacje, być otwarci i dostępni dla naszych członków, chcemy edukować, pomagać, wspierać. Organizujemy pikniki, spotkania świąteczne, śniadania integracyjne, eventy. Dzielimy się doświadczeniami i z chęcią odpowiadamy na pytania. Muszę przyznać, że osobiście często wywołuję nasze koleżanki i kolegów do odpowiedzi na tych spotkaniach i zadaję nieoczywiste pytania (śmiech).

Jak dołączyć do WSPON?

KGP: Pierwszym krokiem do członkostwa jest wypełnianie deklaracji. Zapraszamy licencjonowanych pośredników i zarządców nieruchomości działających na rynku oraz naszych kursantów. Jesteśmy otwarci na wszystkich pośredników i mile widziane są u nas osoby do tej pory niezrzeszone.

Dobrze rozumiem, że kształcicie przyszłych pośredników i szkolicie obecnych?

JW: Prowadzimy cyklicznie kursy na pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości z licencją Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Zdobywając kwalifikacje, adepci naszych kursów i szkoleń stają się uczestnikami na działającym już rynku nieruchomości i są dobrze przygotowani do zawodu. Po deregulacji spod skrzydeł WSPON wyszło na rynek ponad tysiąc adeptów zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządców.

KGP: Oferowane przez nas szkolenia i kursy są prowadzone na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają sami uczestnicy w licznych opiniach i komentarzach. Jesteśmy na bieżąco, jeśli chodzi o zmieniające się przepisy i tę wiedzę przekazujemy dalej naszym kursantom.

JW: Szczególnie cieszą nas sukcesy zawodowe, które odnoszą nasi członkowie, często byli kursanci. Te osiągnięcia dają nam motywację do dalszej wytężonej pracy na rzecz naszego środowiska.

KGP: Jak słychać, duży nacisk kładziemy na edukację. W naszym Stowarzyszeniu prężnie działa Komisja Edukacji, która śledząc trendy rynkowe, opracowuje aktualną tematykę szkoleń, zajmuje się kształceniem naszych członków. WSPON oferuje szkolenia atrakcyjne cenowo ze znanymi i cenionymi prelegentami.

Jeśli dzisiaj chcę sprzedać mieszkanie i szukam pośrednika to wystarczy, że do Was zadzwonię?

KGP: Dokładnie. Wystarczy do nas zadzwonić lub wejść na naszą stronę internetową www.wspon.pl. Znajdzie tam Pani pośredników gwarantujących pełen profesjonalizm i obsługę przy sprzedaży, zakupie czy najmie nieruchomości, dbających o bezpieczeństwo transakcji.

Do wynajmu też potrzebujemy fachowca?

JW: Proszę mi wierzyć, że widziałem już różne sytuacje. Pomiędzy najemcą a wynajmującym często dochodzi do konfliktów. Poza tym, przy najmie potrzebne są stosowne dokumenty. Pośrednik nie dość, że rozwiąże spór, patrząc na obie strony bez emocji, to jeszcze wesprze przy wszystkich formalnościach.

W jaki sposób zarabiają pośrednicy?

KGP: Pośrednik pobiera wynagrodzenie za czas i usługę, którą świadczy na rzecz klienta, za wiedzę, którą nabył. Warto też wspomnieć, że pośrednik pokrywa koszty własnej działalności ze swojego wynagrodzenia i utrzymuje siebie oraz bliskich. Czasami spotykam się z takimi przykrymi sytuacjami ze strony klientów, którzy twierdzą: „przecież on nic nie zrobił, to za co my płacimy?!”. To bardzo niesprawiedliwe w stosunku do zaangażowanych pośredników.

JW: Pośrednicy pobierają od swoich klientów wynagrodzenie za wykonaną pracę. To indywidualna umowa pomiędzy pośrednikiem a klientem.

A gdyby nie było pośredników?

JW: Zapanowałby wielki chaos. Dochodziłoby do wielu oszustw i niepotrzebnych procesów sądowych.

Jak trafiliście do WSPON?

KGP: Z ogłoszenia (śmiech). Pod koniec studiów doszłam do wniosku, że zdobyte doświadczenie i osobiste predyspozycje mogę wykorzystać do pracy we WSPON. I tak, ponad dekadę temu, trafiłam do Stowarzyszenia. Mam nadzieję, że sprawdzam się na tym stanowisku (śmiech). Spytajmy siedzącego obok Prezesa.

JW: Potwierdzam, Karolina, pełniąca funkcję kierowniczki biura, jest bardzo solidną i komunikatywną pracownicą, w pełni zaangażowaną w każdą sprawę. Można na Niej polegać. Jest twórcza, kreatywna i od lat w naszej współpracy panuje synergia.
Krótko wspomnę o tym, jak ja znalazłem drogę do Stowarzyszenia. Kiedy 22 lata temu założyłem firmę, pierwsze kroki skierowałem do WSPON. Nie wyobrażałem sobie prowadzenia swojej działalności na rynku nieruchomości bez wsparcia i przynależności do grupy zawodowej pośredników. Od zawsze korzystam ze szkoleń, poznaję ludzi, integruję się i chętnie dzielę się swoim doświadczeniem. Dziś mam ten zaszczyt stać na czele WSPON, z czego jestem bardzo dumny. Oczywiście funkcja prezesa, jak i pozostałych członków zarządu, pełnione są całkowicie społecznie.
Jeśli uwarunkowania i czynniki pozwolą, chciałbym kontynuować misję pracy społecznej dla WSPON. Mam nadzieję, że te nasze działania przełożą się na lepsze postrzeganie zawodu pośrednika i stanie się on poszukiwanym, bezcennym fachowcem.
W swoim imieniu chciałbym serdecznie podziękować Pani Redaktor Joannie Małeckiej za umożliwienie przedstawienia marki WSPON, Karolinie Gomulskiej-Perz za wieloletnią pracę i poświęcony czas oraz Annie Kolus za merytoryczny wkład w artykuł.

 

Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Poznaniu

ul. Grobla 1/5A, 61-858 Poznań

tel. +48 515-072-409
E-mail: wspon@wspon.pl

www.wspon.pl