Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznań Air Show

10.05.2018 12:00:00

Podziel się

Samoloty wojsk sojuszniczych NATO, F16 Fighting Falcon, grupy akrobatyczne, skoczkowie spadochronowi, historyczne samoloty – to wszystko pojawi się na poznańskim niebie już 19 i 20 maja. To najbardziej wyczekiwana impreza lotnicza w pierwszej połowie roku. Na Ławicy zobaczymy najlepszych pilotów, największe maszyny, niezwykłe akrobacje oraz wystawę sprzętu wojskowego i lotniczego.

TEKST: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Archiwum MTP

W trakcie majowego weekendu (19-20 maja) zaplanowano łącznie 35 pokazów solowych i grupowych trwających łącznie 720 minut i wykonywanych przez 80 statków powietrznych. Poznań Air Show to trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich związany jest z trwającymi w dniach 14-25 maja międzynarodowymi ćwiczeniami lotniczymi „NATO Tiger Meet”, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce. Na niebie powinny pojawić się najnowocześniejsze europejskie odrzutowe samoloty bojowe: Eurofighter Typhoon (włoskie, hiszpańskie i niemieckie), francuskie Dassault Rafale M, czeskie i węgierskie Saab JAS-39 Gripen, Lockheed Martin F-16 (polskie, greckie i holenderskie), niemieckie Panavia Tornado IDS i ECR, a także szwajcarskie McDonnell Douglas F/A-18C/D Hornet. Poza tym zobaczymy odrzutowe samoloty szkolno-bojowe i śmigłowce. Na Ławicy ma też pojawić się samolot wczesnego ostrzegania i kontroli Boeing E-3A Sentry. Maszyny w tygrysich barwach, zwyczajowo malowanych na statkach powietrznych biorących udział w ćwiczeniach lotniczych „NATO Tiger Meet”, będzie można oglądać w sobotę i niedzielę w godzinach 14:30-16:00.

Historia i wystawa

Pokazy lotnicze upamiętnią 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, 100-lecie Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecie powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

W związku z tym, w ciągu dnia odbywać się będą specjalne bloki tematyczne. Weźmie w nich udział m.in. samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra (zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka – stąd w oznaczeniu TS; pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym), należący do Fundacji „Biało-Czerwone Skrzydła”. W trakcie pokazów zobaczymy także, należący do „Czech Flying Legends”, dwumiejscowy, szkolno-treningowy myśliwiec Mikojan-Gurewicz MiG-15 UTI – maszynę, która służyła w polskim lotnictwie wojskowym, a pilotował ją Mirosław Hermaszewski, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Na Ławicy nie zabraknie także słynnej „Grupy Żelazny” oraz zespołu „57-my Team”, który wykona pokaz na wiatrakowcach.

Podczas Poznań Air Show wyjątkowych przeżyć dostarczy zespół skoczków spadochronowych „SkyMagic”. Artur Kielak, znany z dynamicznych akrobacji zasiądzie za sterami XtremeAir XA-41, jedynej tego typu maszyny w Polsce. Z kolei Marek Choim zaprezentuje pokaz akrobacji lotniczej na najmocniejszym samolocie akrobacyjnym w Polsce – niecodziennie pomalowanej Extrze 330SC.

Poza pokazami lotniczymi widzowie zobaczą tez niezwykłą ekspozycję. Na terenie wystawy statycznej gościć będzie 50 statków powietrznych z całego świata. Ponadto na płycie Ławicy pojawią się liczni wystawcy prezentujący sprzęt cywilny i wojskowy, w tym także najnowsze rozwiązania techniczne wprowadzane obecnie do polskiego i światowego lotnictwa.