Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznań romantycznych doznań

09.02.2023 12:42:32

Podziel się

Spacer w koronie drzew, pub, a nawet środek ronda – to tylko niektóre z nieoczywistych miejsc wybieranych na randkę. Oprócz popularnych lokalizacji prosto z przewodnika, nutkę romantyzmu poznaniacy odnajdują również w zwykłych miejscach. Doceniają możliwość spacerowania po urokliwych uliczkach, podziwiają liczne tereny zielone, a szczególnie chwalą sobie ofertę całorocznych atrakcji dla dwojga. W Poznaniu nie brakuje możliwości, by w romantycznej scenerii, niezależnie od pogody, spędzić czas w ramionach ukochanej osoby.

TEKST: Dominika Job
ZDJĘCIA: Kateryna Motorna, Palmiarnia, Alicja Kolasińska, Anna Losiak

Zapytani o najbardziej romantyczne miejsca w Poznaniu, mieszkańcy rzadko wymieniają te najbardziej oczywiste. Most Jordana ugina się pod ciężarem kłódek z inicjałami par, które w ten sposób manifestują swoją miłość. Jednak zachód słońca nad rzeką Cybiną to tylko mały punkt na poznańskiej mapie dla zakochanych. Oświetlony most jest idealnym zwieńczeniem spaceru po Ostrowie Tumskim, gdzie można podziwiać zabytki i dać się porwać urokliwym uliczkom. -Śródka ma wiele zakamarków, które warto zobaczyć, jednak ja na swoją pierwszą randką w ciemno wybrałam tamtejszy… paskudny słup reklamowy na środku ronda. Po kilku przedziwnych randkach z internetu chciałam, aby zapoznanie nastąpiło w miejscu publicznym. Nie sądziłam, że w takich okolicznościach poznam przyszłego męża. Jesteśmy razem już 12 lat, mamy dwójkę dzieci – wspomina Karolina.

W otoczeniu przyrody
Jakby w odpowiedzi na liczbę miłośników spacerowania, miasto oferuje mnóstwo terenów, gdzie otoczenie przyrody zachwyca o każdej porze roku. Jednym z bardziej popularnych miejsc jest Park Sołacki, który sprzyja spacerowiczom trzymającym się za rękę. Piękne alejki, malownicze stawy, ławki pomiędzy drzewami tworzą niepowtarzalny klimat i od lat są jednym z ulubionych miejsc spotkań w tej części miasta.
Podobnie niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Park Cytadela. Spośród wielu atrakcji tego miejsca, spacerując po ogromnej przestrzeni, nie można ominąć „Zakochanych”, czyli rzeźby Ireny Woch, która znajduje się na polanie tamtejszego ogrodu topolowego.
Nieco dalej od centrum znajduje się Staw Browarny z wiatą odpoczynku. Zainstalowana tam wielka drewniana huśtawka pozwala odetchnąć od miejskiego gwaru i podziwiać malownicze tereny wokół akwenu. Również Ścieżka w koronach drzew to oddalone od centrum miejsce, które zadziwia i zachwyca. Nadziemna kładka spacerowa zapraszająca w podróż pośród drzew to nietypowa atrakcja w okolicach Jeziora Maltańskiego.

Zimową porą
Nawet największą zimową szarugę rozświetli niesamowita instalacja w Ogrodzie Dendrologicznym UPP. Powstał tam Park Iluminacji, który w tym sezonie zmienił się w filmowy las. Na zwiedzających czeka multimedialny spacer wśród drzew, połączony z opowieścią nawiązującą do kultowych filmów i książek.
Kolejne miejsce dla spacerowiczów, gdzie można odpocząć i doświadczyć piękna przyrody, oferuje Ogród Botaniczny UAM. Obcowanie z przyrodą, zachwycające alejki oraz ścieżki edukacyjne potrafią nacieszyć oko nawet najbardziej wymagających. Całoroczny pawilon ekspozycyjny zaprasza na wystawy fotografii oraz dzieł sztuki.
Podobne doświadczenie oferuje Park Wilsona. Spacer ścieżkami pomiędzy stawami, wzniesieniami i alpinarium prowadzi prosto do Palmiarni, gdzie miłośnicy ciepłych klimatów mogą spacerować przez cały rok. Otoczenie egzotycznej roślinności to pomysł na nietypową randkę, jak również okazja, by poznać jej mieszkańców. Z okazji walentynek została przygotowana ścieżka, która przybliży pary zamieszkujące Palmiarnię, m.in. papugi ary Dobra i Dobry czy też papużki nierozłączki.

Na każdą pogodę
Miasto proponuje bogatą ofertę usług dla dwojga oraz form spędzania czasu z ukochaną osobą. Hotele z jacuzzi, masaże dla par czy zabiegi spa na Termach Maltańskich to tylko nieliczne z nich. Odnowiony plac Kolegiacki przyciąga wyjątkową formą prezentowania fragmentów historii. Przeszklona posadzka i oświetlona fontanna tworzą unikalne tło dla wieczornych spacerów po tamtejszej strefie rekreacyjnej i gastronomicznej.
Poznaniacy uwielbiają klimat swojego miasta i na potrzebę chwili z każdego miejsca potrafią zrobić romantyczne. - Tego dnia przeszliśmy z Małgosią cały Poznań. Wszędzie było tłoczno, bo był to czas Jarmarku Bożonarodzeniowego i przedświątecznego szaleństwa. Kiedy schowaliśmy się przed tłumem i skręciliśmy na Wzgórze Przemysła, zobaczyłem pięknie odremontowany Zamek po jednej stronie i kościół po drugiej. Gwar nagle umilkł, zrobiło się kameralnie. Wiedziałem, że to tutaj chcę jej się oświadczyć – wspomina Piotrek, który odwiedzał swoją ukochaną w Poznaniu i od paru miesięcy szukał idealnego miejsca, w którym poprosi ją o rękę.

Miasto zakochanych
Innym rodzajem celebrowania romantycznych spacerów są miejskie gry. Edukacyjna gra terenowa z zagadkami Quest pt. „Poznań (dla) zakochanych” to propozycja z okazji Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw oraz walentynek. W trakcie wyprawy uczestnicy poznają miłosne historie i uczuciowe perypetie mieszkańców, które wydarzyły się na przestrzeni wieków. Jest to niepowtarzalna okazja do odkrycia romantycznej strony Poznania nie tylko dla turystów.
- Od wielu lat mieszkamy w Polsce i uwielbiamy spacerować po mieście z naszym psem Izzi. Po takiej wyprawie lubimy zaszyć się w przytulnych wnętrzach naszej ulubionej knajpki Za kulisami. W Poznaniu jest wiele romantycznych miejscówek – moja ulubiona to ta, gdzie jestem z Andrejem – mówi Valeria.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ