Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznańska kultura z nowoczesnym obliczem

19.04.2024 10:32:46

Podziel się

To, co jeszcze niedawno wydawało się futurystyczną wersją – ma szansę się spełnić. Poznań z nowoczesnymi placówkami kulturalnymi, których będzie znacznie więcej niż do tej pory – utopia? Nie, to się spełnia.

TEKST: Elżbieta Podolska

Teatr Muzyczny z własną siedzibą. Jest też szansa na to, że zyska ja Filharmonia Poznańska. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w nowoczesnym gmachu. Miejska przestrzeń kulturalna pełna zieleni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyremontowany w pełni ratusz i dwie zabytkowe kamienice na Starym Rynku, w których powstanie muzeum mieszkańców miasta. Nowoczesna niewielka scena na Masztalarskiej, czyli przebudowana Scena na Piętrze ze studiem nagraniowym. Do tego kończy się remont w Galerii Miejskiej Arsenał, a za kilka miesięcy z betonowej pustyni dla samochodów powstanie zielona oaza w centrum miasta – dziedziniec przed Centrum Kultury Zamek jest przebudowywany.

Zielona oaza
2019 roku, kiedy zakończył się konkurs na projekt zmian przed CK Zamek, nie bardzo w to wierzono, bo przecież stale brakuje na realizację pieniędzy, a jednak się udało. Konkurs wygrała propozycja Aleksander Wadas Studio. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku, a zakończą się na przełomie 2014/2025. - Cieszymy się, że po kilku latach przygotowań rozpoczynamy tę ważną dla instytucji oraz naszych odbiorców i odbiorczyń inwestycję. Taki czas jest potrzebny na realizację projektu, który zakłada przeobrażenie przestrzeni przed Zamkiem w miejsce zielone, wypełnione różnorodną roślinnością, wyposażone w ekologiczną infrastrukturę wodną. Wszystko po to, by nowy dziedziniec był miejscem przyjaznym oraz komfortowym dla mieszkańców i mieszkanek Poznania, osób odwiedzających Zamek, czy po prostu przechodniów, a także stał się oazą na miejskiej wyspie ciepła  -komentuje Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK. - Przestrzeń zostanie wzbogacona o przeszklony pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle. Obiekt będzie też pierwszym miejscem kontaktu, zapraszającym do wejścia do Zamku, zwiedzenia jego przestrzeni czy skorzystania z bogatego programu Centrum Kultury ZAMEK – dodaje.

Stacja benzynowa?
Widać już szkielet pawilonu, który powstaje na granicy dziedzińca i ulicy Św. Marcin. Przechodzący poznaniacy śmieją się, że budują stację benzynową, ale chętnie wpadną tutaj na kawę. Ta przeszklona konstrukcja, to pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle. Obiekt będzie też pierwszym miejscem kontaktu, zapraszającym do wejścia do Zamku, zwiedzenia jego przestrzeni czy skorzystania z bogatego programu Centrum Kultury ZAMEK.

Miejsce spotkań i odpoczynku
Dziedziniec od strony ulicy Św. Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek w przestrzeń miasta. Utwardzony plac, wykorzystywany jako parking przekształcany jest w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania.

Projekt dziedzińca odpowiada na wyzwania związane ze zmianami klimatu i ochroną środowiska. Podąża za nowoczesnymi trendami urbanistycznymi, idącymi w kierunku przywracania roślinności i odtwarzania ekosystemu, także w mieście.

Drzewa, ptaki, sadzawka
Powierzchnia inwestycji wynosi 3148 m2, a zielony obszar obejmie 703 m2. Znajdzie się na nim 28 drzew, a także krzewy, byliny, trawy i kwiaty. Wybrane elewacje Zamku pokryją pnącza, a dach nowego pawilonu o powierzchni 222 m2 zostanie obsadzony roślinami. Zielone strefy będą wspierać retencję wody, redukować zanieczyszczenia i hałas, zapewnią cień, pozytywnie wpłyną na mikroklimat. Rośliny staną się schronieniem i pożywieniem dla owadów oraz ptaków. Projekt zakłada także powstanie sadzawki, stworzenie poideł i instalację zraszaczy. Obieg wody na dziedzińcu będzie częściowo zamknięty: zbiornik na wodę, służącą do podlewania zieleni, zostanie wyposażony w centralę deszczową.

Dbałość o szczegóły
W przedsięwzięciu ważna jest dbałość o istniejące elementy dziedzińca, które można ponownie wykorzystać, jak niezniszczone kostki, płyty kamienne. Zachowana zostanie granitowa posadzka i rosnące dotychczas drzewa. Dla osób o różnych potrzebach związanych z poruszaniem się uruchomiony będzie podjazd do wejścia A.

Miliony na kolejne inwestycje
6 marca w Warszawie odbyło się przekazanie dokumentów poświadczających dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Blisko 110 milionów złotych otrzymał Poznań, a w zasadzie Muzeum Narodowe na dokończenie remontu ratusza i dwóch kamienic na Starym Rynku, a także Estrada Poznańska na przebudowę Sceny na Piętrze.

Plan na 3 lata
Na ten cel otrzymała 19,5 mln zł. Modernizacja ma rozpocząć się w czerwcu tego roku i potrwa 3 lata. - To kolejna duża inwestycja Estrady Poznańskiej po całkowitym remoncie Kina Muza. Teraz Muza jest nowoczesnym, wygodnym i dostępnym miejscem dla wszystkich mieszkańców Poznania. Dzięki kolejnej dotacji za trzy lata będziemy mieli przy Masztalarskiej jeszcze jedno miejsce na kulturalnej mapie Poznania o wysokim standardzie, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i spełniające wymogi zrównoważonego rozwoju - mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.

Ogromne wyzwanie
Prace maja mieć szeroki zakres. Obejmą bowiem: roboty budowlane, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz automatycznej sygnalizacji pożaru, a także ogrzewania, wentylacji, montaż zewnętrznej windy, fotowoltaiki na dachu i dwóch zbiorników retencyjnych.

Za pieniądze z dotacji Estrada Poznańska kupi też wyposażenie dla studia nagrań, m.in.: nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt multimedialny i do streamingu oraz systemy teleinformatyczne.

Upamiętnienie powstańców
Rozpoczęła się budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 21 grudnia 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano kluczową umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego – firmą Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich. Budowa na działkach przy ul. Północnej 9, nieopodal wzgórza św. Wojciecha potrwa 30 miesięcy do 2026 roku. Wartość podpisanej umowy wynosi 256 mln zł brutto. To nowoczesny obiekt muzealny składający się z czterech budynków połączonych częścią podziemną z wystawą stałą.

Park muzyki i wody
Teatr Muzyczny prawdopodobnie w 2026 roku doczeka się nowej siedziby. Nowoczesny budynek w sercu Poznania, z przestrzenną sceną główną i widownią na blisko 1200 osób, salą kameralną, restauracją z salą bankietową i obszernym zapleczem, a do tego Park Wody i Muzyki zasilany wodą retencjonowaną z dachu – tak wyglądać ma nowy gmach.

Na działce obok Akademii Muzycznej, u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej, powstanie budynek według koncepcji Atelier Loegler Architekci. Projekt w 2019 roku wygrał konkurs architektoniczny, w którym startowały 44 pracownie, m.in. z Chin, Francji, Hiszpanii, Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.

To będzie największy teatr muzyczny w Polsce, o powierzchni całkowitej bliskiej 28 tysięcy metrów kwadratowych. Sala główna pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem, m.in. dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Mniejsze wydarzenia będą mogły odbywać się w sali kameralnej na ponad 300 miejsc, umożliwiającej różną aranżację przestrzeni. Budynek będzie miał wielopoziomowe foyer oraz restaurację z salą bankietową. Oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu: salami prób i ćwiczeń, garderobami, charakteryzatornią, magazynami, biurami i warsztatami.

Budynek ma być dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz standardowych rozwiązań planowana jest m.in. komfortka – przewijak dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w jednej z toalet. Dla osób poruszających się na wózkach zostaną przygotowane komfortowe miejsca w jednym z dogodnych rzędów na widowni, a wejście na scenę będzie dostosowane dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dodatkowo dostępne będą zestawy słuchawkowe ze specjalnym odbiornikiem, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją.