Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Projekty Pawła Grobelnego wyróżnione w Oslo

25.10.2022 13:38:59

Podziel się

Dwa projekty poznańskiego projektanta Pawła Grobelnego zostały wybrane podczas tegorocznego Triennale Architektury w Oslo do katalogu najlepszych praktyk projektowych „Neighbourhood Index”.

Organizatorzy Triennale wybrali projekty, które przyczyniają się do rozwoju bardziej zróżnicowanych i lepiej funkcjonujących przestrzeni sąsiedzkich. W jury były  między innymi Giovanna Borasi – dyrektorka Canadian Centre for Architecture oraz Camilla van Deurs – Architekt Miasta Kopenhagi.

Projekty Pawła Grobelnego, które zostały wybrane jako najlepsze praktyki projektowania sąsiedzkich i wspólnych przestrzeni to park kieszonkowy zaprojektowany w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo, nagrodzony wcześniej m.in. nagrodą „Polska Architektura XXL” w kategorii „Polska Przestrzeń Publiczna”. Z kolei drugi projekt Pawła Grobelnego to platformy sąsiedzkie zaprojektowane ostatnio w Paryżu, dla przekształcanych ulic w przestrzenie wspólne dla okolicznych mieszkańców Paryża.

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni zewnętrznych wokół budynków biurowych i mieszkalnych. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense i dla dzielnicy unijnej w Strasburgu, oraz dla Placu Ratuszowego w hiszpańskim mieście Logrono. Otrzymał wiele nagród ogólnopolskich i międzynarodowych w zakresie projektowania przestrzeni publicznych, a jego projekty prezentowane były na najważniejszych festiwalach designu i architektury w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Triennale Architektury w Oslo można zwiedzać do końca października 2022 roku.