Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Rowerowa przejażdżka pełna wrażeń – wiosną Poznań da się lubić!

13.05.2021 16:12:11

Podziel się

Kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca nieśmiało wychylają się zza chmur – chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Doskonałym pomysłem jest połączenie aktywności i zwiedzania. Na rowerze dbamy o swoje ciało, a poznawaniem nowych miejsc dodajemy szczyptę słodyczy dla ducha. Polecam taką wycieczkę z lokalnym przewodnikiem Tomaszem Laskowskim.

TEKST: Anna Nowotna - Nadziejko

Proponowana przez nas trasa rowerowa to nieco ponad 20 kilometrów cudownej aktywności. Wiosenno-letnie ciepłe powietrze przyjemnie czuć na policzkach, a kilka przystanków po drodze pozwoli nie tylko odpocząć, ale również zetknąć się z czymś nowym, co warto zobaczyć. Wyprawę na dwóch kółkach z pewnością umilą jeszcze widoki, a tych z serii pięknych i wartych ujrzenia w Poznaniu nie brakuje! Startujemy zatem z okolic Jeziora Maltańskiego i już tutaj czeka nas pierwszy przystanek!

Mauzoleum Mielochów

Soi tu od czasów dwudziestolecia międzywojennego, jako grobowiec rodziny Mielochów. Dziś stanowi jedynie pamiątkę, ponieważ groby przeniesiono na cmentarz Junikowski. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Jednym z członków rodziny był Andrzej Mieloch, znany w swoich czasach ogrodnik. Teraz pielęgnowane przez niego tereny otacza zieleń w swej pięknej, naturalnej formie. Mauzoleum wpisało się również w historię polskiej muzyki. Pojawia się bowiem w teledysku znanego poznańskiego rapera Mezo w utworze „Sacrum”, który wykonuje wspólnie z Kasią Wilk.

Jezioro Malta

Ruszamy dalej, czując wiatr we włosach. Podczas jazdy możemy uraczyć się widokiem Jeziora Maltańskiego, które nieprzerwanie od prawie sześćdziesięciu lat stanowi jedną z ulubionych atrakcji poznaniaków.

Śluza katedralna

Zatrzymujemy się przy ufortyfikowanym obiekcie, który jest częścią kompleksu Bramy Poznania oraz Traktu Królewsko-Cesarskiego. Powstał już na początku XIX wieku, a jego część w bardzo dobrym stanie zachowała się do dziś. Poznańskie fortyfikacje to unikat na skalę ogólnopolską. Ogromnie ważne jest to, że są nie tylko nieruchomą częścią historii, ale ciągle ją tworzą. Służą mieszkańcom Poznania jako miejsca do wydarzeń kulturalnych czy imprez okolicznościowych. Niepowtarzalny klimat!

Kościół św. Wojciecha

Kilka kilometrów dalej zatrzymujemy się, by zajrzeć do pięknego kościoła, który stoi tu już od ponad siedmiuset lat! Wnętrze kościoła skrywa Kryptę Zasłużonych Wielkopolan. Znajdują się tam prochy Józefa Wybickiego – twórcy hymnu polskiego, Feliksa Nowowiejskiego, który skomponował melodię roty czy urna z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego. Spoczywa tu jeszcze wielu innych Polaków ważnych dla historii Wielkopolski i całego kraju. Na uwagę zasługuje pięknie utrzymane wnętrze kościoła, z którego wprost bije magia!

Jezioro Rusałka

Naszą przejażdżkę kończymy nad Jeziorem Rusałka, które – choć piękne – skrywa mroczną historię. Co jakiś czas wyłaniają się z niego macewy – kamienne płyty nagrobne – smutna pamiątka po II wojnie światowej. Na szczęście ciągle trwa ich wydobycie po tym, jak dziesiątki lat temu przymusowo utwardzano nimi dno jeziora. Teraz wracają na godne miejsca.

Czas spędzony aktywnie! Poznań to mnóstwo ciekawych zakątków, a rowerowa przejażdżka to cudowny sposób na ich odkrywanie! Zapraszamy na kolejny spacer z nami już za miesiąc.