Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Sekrety Poznania

08.11.2023 13:01:35

Podziel się

„Sekrety Poznania 2” to druga część intrygujących opowieści autorstwa Lucjana Morosa o stolicy Wielkopolski. Historyk znany z publikacji „Made in Poznań” tym razem przybliża poznaniakom niesamowite historie i tajemnice związane z ich miastem. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn i trafiła już w ręce czytelników.

ROZMAWIA: Dominika Job
ZDJĘCIA: materiały własne

Czy jezioro Rusałka skrywa mroczny sekret? Jaką słabość miała związana z Poznaniem aktorka Krystyna Feldman? Który z pilotów Dywizjonu 302 „Poznańskiego” omal nie zestrzelił samolotu z Winstonem Churchillem na pokładzie? Z czego żartowali na scenie członkowie Tey – jednego z najpopularniejszych kabaretów w okresie PRL-u? Jaką tajemnicę skrywa niepozorny dom przy ul. Słupskiej? To tylko niektóre z fascynujących opowieści, które w książce „Sekrety Poznania 2” przybliża jej autor, Lucjan Moros.

Książka zawiera 34 rozdziały o intrygujących tytułach, takich jak: „Arena wielkich emocji”, „Srebrny skarb Polaków”, „Kosmiczni goście” czy „Wizyta, której nie było”. Każdy z nich stanowi odrębną opowieść, które składają się na wyjątkowy obraz Poznania, począwszy od XIX wieku, aż po czasy współczesne. – Książka powstała z pasji i zamiłowania do historii regionalnej. Jej siłą jest różnorodność – mówi autor Lucjan Moros. Znajdziemy tu historie lekkie i słodkie – o cukierkach krówkach lub kultowej kawiarni „Kociak”, a także poważne i mroczne – o strzałach w redakcji „Kuriera Poznańskiego”. Książka oferuje również coś dla miłośników sportu, kultury, podróży i motoryzacji. W rozdziale pt. „Stulatek w dobrej formie” fani aut poznają historię Automobilklubu Wielkopolskiego. Książka opisuje również głośną sprawę kradzieży obrazu „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu czy efektowną wystawę podróżniczo-komunikacyjną „Komtur” z okresu II RP. Przypomina także wielkie sukcesy gwiazd sportu: znakomitej sprinterki Barbary Janiszewskiej-Sobotty i słynnej pływaczki Teresy Zarzeczańskiej-Różańskiej. Nie zapomniano również o poznańskim olimpijczyku Karolu Hoffmannie, który przez wiele lat w Polskim Radiu prowadził poranną gimnastykę. Gdyby tylko po wojnie znano takie określenie, Karol Hoffmann z pewnością zostałby okrzyknięty najpopularniejszym trenerem personalnym w Polsce. Mało tego, byłby pierwszym, który posługiwał się nowoczesnymi środkami przekazu, prowadząc zajęcia zdalnie – czytamy w „Sekretach Poznania 2”.
– Jestem zadowolony z tej książki, ponieważ poza tematami bardziej znanymi, udało mi się zawrzeć w niej historie zupełnie nieznane. To prawdziwe sekrety Poznania – mówi Lucjan Moros. Jednym z nich jest opowieść o powstaniu Domu Dobrego Pasterza na Winiarach, założonego przez Marię Karłowską. „W 1892 r. do jednego z ukrytych domów publicznych w Poznania zapukała 28-letnia Maria Karłowska. Karłowska urodziła się w miejscowości Słupówka koło Kcyni w ziemiańskiej rodzinie. Była jedenastym dzieckiem Mateusza i Eugenii Karłowskich. Od dziesiątego roku życia mieszkała w Poznaniu, gdzie przenieśli się rodzice po sprzedaniu skromnego majątku. Rodzice wychowywali dzieci w duchu patriotycznym i w głębokiej pobożności, co sprawiło, że w wieku 17 lat Maria złożyła śluby czystości swojemu spowiednikowi. Chodziła też do szkoły katolickiej dla polskich dziewcząt. Po śmierci rodziców Maria Karłowska zatrudniła się jako instruktorka w pracowni haftu i szycia, prowadzonej przez starszą siostrę Wandę.” – Czego młoda i ładna szlachcianka z dobrego domu szukała w jaskini grzechu? Czy znudzona dotychczasowym życiem postanowiła poszukać mocniejszych wrażeń, oferując swe wdzięki obcym mężczyznom? – odpowiedź na te pytania znajduje się w rozdziale pt. „Córy Koryntu też idą do nieba” – dodaje autor.
Zbiór opowieści o Poznaniu i jego mieszkańcach ukazuje miasto z nowej, nieznanej strony. Autor książki prowadzi czytelnika przez fascynującą ścieżkę, odkrywając po drodze różnorodne tajemnice, które skrywa Poznań. Książka „Sekrety Poznania 2” dostępna jest na stronie internetowej Domu Wydawniczego Księży Młyn (km.com.pl), na stronie empik.com oraz w poznańskich księgarniach.