Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Skandynawska przygoda

12.12.2019 14:00:00

Podziel się

Skandynawia to region geograficzny i kulturowy, do którego zalicza się takie państwa jak Dania, Norwegia i Szwecja. Niektórzy wliczają również Finlandię oraz Estonię ze względu na podobieństwo kulturowe i językowe, ale w tej kwestii do dziś trwają spory. Poznaniacy, dzięki nowym połączeniom z lotniska Ławica, będą mogli odwiedzić dwa największe skandynawskie miasta – Kopenhagę i Oslo.

TEKST: Marta Józefczak

Kopenhaga – miasto z klimatem

Kopenhaga to największe duńskie miasto, które przyciąga swoim wyjątkowym klimatem. Jako miasto portowe ma połączenie promowe ze Szwecją, Niemcami, Norwegią i Wielką Brytanią. Ponadto połączone jest z Półwyspem Skandynawskim aż pięcioma mostami, co sprzyja przyjazdom licznych turystów również drogą lądową. Warto wspomnieć, że w Kopenhadze znajduje się największy port lotniczy Kastrup.

Kopenhaga to miasto, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w XI wieku. Od tego momentu rozpoczęła się budowa jego potęgi i utrwalanie tradycji. Dziś Kopenhaga przyciąga licznymi zabytkami i miejscami, w których po prostu trzeba być! Należą do nich między innymi zamek Rosenborg, Amalienborg – pałac królewski i rezydencja rodziny królewskiej z dynastii Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, Christansborg – zamek, który był siedzibą rodziny królewskiej, katedra Marii Panny – największy duński kościół oraz Nyhavn – Nowy Port wzdłuż którego rozciąga się malownicze nabrzeże. W Kopenhadze każdy znajdzie coś dla siebie. Duńczycy słyną z aromatycznego i pysznego jedzenia. Najbardziej popularne są tutaj śledzie podawane na różne sposoby, ale też świeże pieczywo, kiełbaski na gorąco czy ciastka. Tych wszystkich pyszności można spróbować w licznych restauracjach z gwiazdkami Michelina, ale też w tradycyjnych gospodach, których w Kopenhadze jest wyjątkowo dużo. Do Kopenhagi polecimy na pokładzie linii Norwegian już od 31 marca 2020 roku dwa razy w tygodniu – we wtorki i w soboty.

Oslo – kwintesencja skandynawskiego stylu

Oslo to niezwykle spójna architektonicznie stolica Norwegii. Choć wielu kojarzy się z surowością, w praktyce miasto jest bardzo przyjazne dla turystów. Trzeba jednak podkreślić, że dla turystów z nieco zasobniejszym portfelem. Oslo spodoba się wszystkim, którzy lubią nowoczesne metropolie oraz ciekawe muzea. Fani kryminałów Jo Nesbø i charyzmatycznego detektywa Harry’ego Hole, na pewno odnajdą tutaj wiele znanych z książek miejsc.

Oslo jest bardzo atrakcyjnym miastem ze względu na swoje położenie. Warto odwiedzić piękny Oslofjord i udać się tramwajem wodnym na wyspy Hovedøya, Lindøya czy Nakholmen. W samym centrum turyści mogą zwiedzić twierdzę Akershus, pałac królewski, ratusz, skocznię narciarską Holmenkollen czy muzea Muncha, Henryka Ibsena, Kon-Tiki, Vigelanda, Łodzi Wikingów czy Norweskie Muzeum Ludowe.

Norwegia znana jest jako kraj smakoszy kawy, a najlepszą z nich można wypić właśnie w Oslo. To tutaj znajduje się kilka palarni kawy oraz wiele kawiarni z sieci Kaffebrenneriet, które serwują ten napój na różne sposoby. Miłośnicy kuchni powinni spróbować norweskiego brązowego sera brunost, naleśników lompe, tradycyjnego norweskiego pieczywa lefse czy kiełbasy z łososia lub renifera.

Rejsy do stolicy Norwegii będą realizowane na główne lotnisko Oslo Gardermoen (OSL) linią Norwegian. Loty rozpoczną się 1 kwietnia 2020 roku i będą odbywać się dwa razy w tygodniu, w każdą środę i sobotę.