Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Skarby ukryte w Poznaniu

30.09.2021 13:41:50

Podziel się

Jeśli na chwilę się zatrzymasz i zamkniesz oczy, przechadzając się po poznańskim Starym Rynku, dosłyszysz magiczny dźwięk. Bo to tutaj właśnie bije serce Poznania. Stary Rynek to miejsce, które kryje w sobie skarby! Warto się im przyjrzeć i dostrzec ich wyjątkowe piękno.

TEKST i zdjęcia: Anna Nowotna – Nadziejko
Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z turystyką biznesową związana jest od 20 lat. Organizuje podróże biznesowe i misje gospodarcze, wyjazdy indywidualne, motywacyjne i integracyjne, eventy, szkolenia oraz wyprawy nurkowe i narciarskie. Tworzy niepowtarzalne okazje do zacieśniania relacji biznesowych, znajdywania inspiracji i zdobywania nowych doświadczeń. Od ponad 14 lat zarządza biurem podróży Sky Dreams, które stworzyła z myślą o realizacji marzeń tych, którzy chcą poznawać magiczne zakątki świata w ciekawy a zarazem ambitny sposób. Zorganizowała ponad 350 eventów i wyjazdów do 80 krajów dla ponad 25 000 osób. Odkrywanie to jej życiowa pasja. Każda jej podróż zaczyna się w momencie, gdy ją planuje i trwa dopóki ją wspomina. Podróżuje więc bez przerwy!)

Stary Rynek w Poznaniu – kiedy przeszłość lubi się z teraźniejszością

Poznański Rynek to trzeci największy plac tego typu w Polsce. Przed nim znajdują się tylko Kraków i Wrocław, ale nie sposób nie zauważyć, że atmosfera w sercu Poznania jest osobliwa. Zakochaj się w tym, co prawdziwie poznańskie i wracaj tu z przyjemnością!

 

 

 

 

Ratusz Miejski i Koziołki

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, o co chodzi z poznańskimi koziołkami, koniecznie wysłuchaj legendy. Co wspólnego mają ze sobą zegar, sarni udziec i pomysłowy kucharz? Wiedz tylko, że wyszły z tego koziołki! Codziennie o 12:00 trykają się głowami 12 razy. Dzieje się tak tylko w Poznaniu. W dodatku nasz ratusz to prawdziwa perła epoki renesansu. Kiedy wejdziesz do środka i zobaczysz zdobioną sień, poczujesz, jak pachnie duch historii!

Śledziowe budy? Ależ to piękne!

Charakterystyczne, kolorowe domki z podcieniami, usytuowane tuż obok ratusza, nazywane są domkami budniczymi, choć niegdyś mówiono o nich „śledziowe budy”. A to dlatego, że biedniejsi kupcy handlowali tu rybami, solą i świecami. Jeśli odrobinę wytężysz wzrok, zobaczysz oryginalne znaki handlowe z XVI wieku. Są tu już od czterystu lat!

Oprócz tego – zachwyć się pięknymi kamienicami. Kiedyś były domami bogatych ludzi. Dziś mnóstwo tu restauracji z pysznym jedzeniem i miejsc, gdzie chwilę odpoczniesz, wypijesz dobrą kawę czy spotkasz się wieczorem z przyjacółmi.

Szum wody i gra świateł – fontanny zdobią Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek bez fontanny trudno sobie wyobrazić, dlatego w Poznaniu są aż cztery! Fontanny czterech mitycznych postaci: Apolla, Marsa, Neptuna i Prozerpiny. W słoneczny dzień strumienie wody odbijają naturalne światło. Ciężko o piękniejszy widok w sercu miasta.

Centrum miejskiej historii – poznańskie muzea

Na Starym Rynku w Poznaniu znajdziesz kilka niezwykle ciekawych muzeów:

  • Muzem Historii Miasta Poznania
  • Rogalowe Muzeum Poznania
  • Poznańskie Muzeum Pyry
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych
  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego
  • Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
  • Archeologiczne Muzeum w Poznaniu

Fara Poznańska – uczta dla uszu i ducha

Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa to budowany ponad 50 lat kościół, który obecnie zachwyca pięknem barokowych zdobień. To również jedna z najokazalszych tego typu budowli w Polsce, w którym odbywają się przepiękne koncerty organowe!