Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Skóra Od nowa

15.11.2018 13:00:00

Podziel się

Żaden rewolucyjny zabieg nie poprawi naszej skóry, jeśli prawidłowo o nią nie zadbamy. – Najczęściej zaczynam od pielęgnacji domowej, obserwuję skórę i dopiero wtedy wprowadzam odpowiednie zabiegi, które sprawią, że będzie wyglądać zdrowo i młodo – przekonuje Iwona Zbrońska–Jankowska z Odnowa, Klinika Jednego Dnia. Pracuje w zawodzie od 1992 roku i codziennie uświadamia swoje klientki, że to jak wyglądamy, to efekt tego, jak żyjemy.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Odnowa, Klinika Jednego Dnia

Jak dzisiaj wyglądać młodo?

Iwona Zbrońska–Jankowska: Przede wszystkim trzeba się czuć młodo. Skóra to odzwierciedlenie naszego wnętrza – pokazuje dokładnie to, co mamy w środku. Na zdrowy wygląd wpływa bardzo wiele czynników: to ile śpimy, ile pijemy wody, jak wygląda nasz dzień, jaką pracę wykonujemy, to czy potrafimy znaleźć w sobie balans. Jeśli nie śpimy w nocy, skóra nie ma kiedy się zregenerować, jest szara i zmęczona. Ciekawostką jest, że nasza skóra najlepiej się regeneruje, kiedy zasypiamy przed północą.

Jak z kobiety wydobyć to piękno?

Można jej w tym pomóc, ale bez współpracy to się nie uda. Odpowiednia pielęgnacja w domu i zabiegi w gabinecie są w stanie poprawić wygląd skóry. Jednak kosmetyka to nie wszystko. Konsultowałam kiedyś klientkę, która wcześniej robiła bardzo dużo dla swojego wyglądu: testowała różne kremy, maszyny. Ale kiedy zapytałam ją czy cokolwiek lubi w swoim ciele odpowiedziała, że nic. Bardzo ważne jest poczucie własnej wartości, i to, jak czujemy się na co dzień same ze sobą. Zachęcam moje klientki, aby codziennie stając przed lustrem potrafiły się za coś pochwalić.

Podobno witamina A jest też bardzo ważna dla naszej skóry.

Witamina A jest naturalnie magazynowana w skórze i wpływa na całą jej pracę. Bez witaminy A nie możemy żyć. Przy obecnej technologii w produkcji kosmetyków, jestem w stanie wpłynąć na jakość produkowanych przez skórę komórek i kolagenu. Ważna jest też forma witaminy A, jej stężenie i tzw. promotory wejścia. Witamina A to udowodniony i bardzo skuteczny sposób na odmłodzenie, regenerację zmarszczek, blizn, bardzo pomocna w działaniu na przebarwienia i trądzik.

Jaki jest czas pracy nad skórą?

Przebudowa skóry następuje od momentu rozpoczęcia prawidłowej pielęgnacji, ale najlepsze efekty to praca około pół roku.

Czyli bez prawidłowej, indywidualnej pielęgnacji domowej nic się nie da zrobić?

I tak, i nie, ale przy prawidłowej pielęgnacji można uzyskać dużo więcej. To tak jakby pani myła zęby tylko wtedy, kiedy idzie pani do dentysty. Moim zadaniem ważne jest, aby dostosować odpowiednio odżywianie skóry przez skórę. I obserwować. A potem dobrać odpowiednie zabiegi. Bardzo ważne jest też nawadnianie skóry od wewnątrz, czyli picie odpowiedniej ilości wody, sen, ruch i dieta.

Jak długo powinno się spać?

Jest to kwestia indywidualna, jednej pani będzie potrzebnych osiem godzin, drugiej sześć.

A picie wody?

To też jest kwestia indywidualna, ale zaleca się pić dwa litry dziennie. Należy też sprawdzać jakość wody, którą pijemy, bo woda wodzie nierówna.

A jeśli nie lubimy wody?

To jest chyba w naszej głowie. Jeśli ktoś nie lubi czystej wody to przecież można dodać do niej cytrynę i już inaczej smakuje. Należy pamiętać, że woda dociera do skóry tylko od wewnątrz.

Jak często powinnyśmy chodzić do kosmetyczki?

Dobre pytanie. Kiedy zaczynam pracę z klientką to, tak jak mówiłam wcześniej, przede wszystkim rozmawiamy o domowej pielęgnacji. Ciało to bardzo inteligentny układ. Trzeba dostarczyć skórze składniki, które mają możliwość wchłonięcia się w skórę. Jeśli kobieta sama nie będzie chciała czegoś zmienić i zadbać prawidłowo o siebie, to ja tak naprawdę nic nie zrobię. Dziś praca z klientem to nie tylko wykonanie zabiegu, ale uświadamianie i prowadzenie w odpowiedni sposób. Zawsze proszę klientki, aby na pierwszą konsultację przychodziły z kosmetykami, których używają. Sprawdzamy ich skład i to, czy nadają się do ich typów skóry. Pamiętam jedną klientkę, która przyszła do mnie i powiedziała, że tyle pieniędzy wydała na preparaty, a te okazały się zupełnie nie dla niej. Pożyczyłam jej nawet słownik chemiczny składników dodawanych do różnych kosmetyków. Wróciła do mnie z podziękowaniem, że wreszcie uświadomiła sobie, że płaciła za coś, co na nią zupełnie nie działało. I kiedy wreszcie pielęgnacja domowa została dobrze dobrana, rozpoczęłyśmy zabiegi w gabinecie.

Co to są za zabiegi?

Takie, które mobilizują skórę do pracy. Często są to zabiegi polegające na tym, że w kontrolowany sposób uszkadza się skórę, tak zwane mikronakłuwanie. Po co? Żeby wywołać proces regeneracji i naprawy. Docelowo skóra jest wygładzona, odświeżona i wyglądamy młodziej, regenerują się blizny i zwężają się pory skórne.

Ale z każdą jest inaczej…

Tak. Każda klientka to kolejne doświadczenie i wyzwanie dla mnie. Dlatego często jeżdżę na szkolenia, dokształcam się. Wszystko po to, żeby móc jak najszerzej spojrzeć na różne tematy. Najbardziej satysfakcjonujące jest dla mnie, kiedy zachęcę klientkę do korzystnej zmiany. I ta współpraca daje mi najwięcej radości. Każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Trzeba więc dać sobie czas na piękny wygląd. Jestem świadomą kosmetyczką, długo się tego uczyłam. Pamiętam klientkę, która wróciła do mnie po piętnastu latach. Weszła do gabinetu i mówi: szkoda, że pani wtedy nie uwierzyłam.

Ale taka skóra musi być zdrowa.

Właśnie. Dziś żyjemy w ciągłym pędzie, nie mając na nic czasu. Proszę sobie wyobrazić, że połowa kobiet w wieku 30 lat ma problemy z trądzikiem. Może on mieć podłoże genetyczne, ale wywołuje go też stres, złe nawyki żywieniowe, codzienna pogoń, zmiany hormonalne.

Jak to leczyć?

Ja tylko wspomagam leczenie. Najważniejsza jest tutaj konsultacja, podczas której dowiaduję się, w jaki sposób mogłabym pomóc. W tym wypadku należy uporządkować pielęgnację domową, bardzo często nawet w kosmetykach do makijażu znajdują się składniki, które sprzyjają rozwojowi trądziku – zapychają skórę. Mogę spróbować zwiększyć odporność skóry preparatami i pomóc w regulacji ilości bakterii wywołujących trądzik. Bardzo ważne są nawyki żywieniowe. Bywa tak, że u osób z trądzikiem wystarczy odstawienie białka mleka krowiego. I proszę nie mylić tego z laktozą. Białko mleka krowiego występuje w serach, jogurtach, mleku. Jest to temat związany z nietolerancją pokarmową.

Jakie zabiegi są najlepsze jesienią?

Jesień to dobry czas na zabiegi regenerujące. Stosujemy różne metody złuszczania skóry, między innymi najnowsze formuły peelingów, które rozwijają swoje możliwości w głębokich warstwach skóry, wprowadzamy składniki odżywcze przy pomocy aparatów, dotleniamy i oczyszczamy. Skuteczne, choć mało popularne, jest dziś działanie światłem.

Czyli naświetlania?

Każda komórka posiada fotoreceptory. Wykorzystujemy między innymi światło czerwone, które ma właściwości stymulujące. Mówiąc bardzo obrazowo – włącza w komórce ustawienia fabryczne. Nastraja ją, żeby pracowała według prawidłowej fizjologii.

Dla kogo są naświetlania?

Dla każdego.

Ale skóra to także ciało.

Tak i też warto o nie zadbać. Mamy w naszej klinice wspaniałe zabiegi pomagające modelować, ujędrniać i upiększać ciało. I tutaj również bardzo ważna jest współpraca z klientką i uświadamianie. Jeśli rozpoczynamy zabiegi odchudzające sylwetkę, to bez zmian nawyków, szanse na dobre rezultaty są dużo mniejsze. Polecam również masaże, które odprężają i poprawiają wygląd. I trochę zwolnić…

 

Odnowa. Klinika Jednego Dnia
ul. Miła 21, 60-586 Poznań
tel. +48 61 847 17 42