Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Skrzypkowie wracają na scenę

Podziel się

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. W tym roku potrwa do 21 października.

TEKST i ZDJĘCIA: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Pandemia spowodowała, że tegoroczny MKS odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj – po upływie 5 lat. Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej. W MKS bierze udział 38 uczestników: siedmiu Polaków, pięciu Niemców, sześciu Amerykanów, czterech obywateli Korei Południowej, czterech Chińczyków, trzech Japończyków, a także reprezentantów Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 24 skrzypaczki. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Etapy konkursu
Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS – Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6. Etap 1 to przesłuchania uczestników solo oraz z fortepianem. Etap 2A to recital z fortepianem, podczas którego zabrzmią sonaty skrzypcowe, utwory Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. W etapie 2B uczestnicy konkursu zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wybitnych polskich altowiolistów, wykonując Sinfonię Concertante Es-dur W. A. Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz. W ostatnim,  trzecim etapie finaliści wykonają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Międzynarodowe jury
Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay'a oraz Daniela Stabrawy. Jest o co walczyć: pula nagród w konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery. W tym roku planowane są dwie uroczyste gale laureatów – jedna w Poznaniu, a druga
w Warszawie w Filharmonii Narodowej. Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkurs gromadzi ponad 10 000 widzów. Dzięki współczesnej technologii zmagania najlepszych na świecie skrzypków mogą śledzić melomani w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także media społecznościowe Wieniawski Society będą na bieżąco relacjonować przebieg Konkursu. Specjalne studio konkursowe będzie nadawać w języku polskim i angielskim. Każdego dnia będzie ukazywać się specjalne wydanie gazety (w druku i online).

Organizator i patron
Pieczę nad Konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Stowarzyszenie, które działa na wielu artystycznych polach. Organizuje międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy (nie tylko skrzypcowy, ale też m.in. lutniczy) oraz koncerty (np. Festiwal Bezsenność), prowadzi działalność naukową i wydawniczą. Poprzez swoje działania Towarzystwo krzewi wiedzę o swoim patronie, pielęgnuje pamięć o nim, zwłaszcza w ramach interdyscyplinarnego projektu Wieniawski Inspiruje, prezentującego twórczość patrona w ciekawych i nowoczesnych kontekstach. Twórczość Henryka Wieniawskiego nie traci na aktualności, jest wciąż żywa i atrakcyjna dla współczesnych artystów. Każdy sam może się o tym przekonać.

MKS organizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

www.konkurs.wieniawski.pl

@Wieniawski Society

#konkurswieniawskiego #wieniawski2022 #wieniawskicompetition