Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Śnieżycowy Jar, czyli jak poczuć wiosnę wcześniej [GALERIA ZDJĘĆ]

04.03.2022 10:31:13

Podziel się

Długa zima chyba wszystkim daje się we znaki. Już pod koniec stycznia i z początkiem lutego zaczynamy szukać pierwszych oznak wiosny, mając nadzieję, że czai się gdzieś blisko. Najczęściej jednak na pojawienie się naszej ulubionej pory roku musimy poczekać do drugiej połowy marca. Wielkopolanie mają jednak swój sposób na to, by odnaleźć ducha wiosny dużo wcześniej. Dlatego chętnie odwiedzają Śnieżycowy Jar. Czym jest to magiczne miejsce?

Śnieżycowy Jar – wiosna zaczyna się tutaj
Śnieżycowy Jar leży nieco ponad dwadzieścia kilometrów od centrum Poznania, w gminie Murowana Goślina. To piękny rezerwat florystyczny, który obecnie zajmuje przestrzeń około 9 hektarów. Jego nazwa może wprowadzać w błąd i kojarzyć się z zamieciami śnieżnymi. A przecież od śnieżycy do wiosny daleko! Na szczęście w tym przypadku chodzi o kwiaty: śnieżyce wiosenne. I od razu robi się cieplej, prawda?

Śnieżyca wiosenna – siostra przebiśniegów
Śnieżyca wiosenna to piękny kwiat, który swoim wyglądem mocno przypomina przebiśnieg. Oba gatunki pojawiają się bardzo wczesną wiosną i zwiastują odejście zimy. Śnieżyca jest gatunkiem zagrożonym, objętym ochroną, ale możemy się jej przyjrzeć z bliska właśnie w Śnieżycowym Jarze.
Co ciekawe, te kwiaty bardzo rzadko występują na terenach nizinnych, a za takie uważa się okolice Murowanej Gośliny. Do końca nie wiadomo, skąd tak ogromne ilości tych pięknych, dających nadzieję roślin, wzięły się właśnie tam. Upatruje się w tym działanie człowieka, z którego – tym razem – możemy być dumni.

Rezerwat florystyczny – miejsce na chwilę odpoczynku
Jeśli zatem szukacie pierwszych oznak wiosny i idącej z nią nadziei na dłuższe, cieplejsze dni, koniecznie odwiedźcie Śnieżycowy Jar. Rezerwat utworzono w 1975 roku i od tamtej pory jest stale powiększany. Znajdziecie tam nie tylko piękne śnieżyce wiosenne, ale również kilka innych, imponujących gatunków roślin, takich jak dąb czerwony, klon polny, przylaszczki i zawilce. Jest to miejsce, w którym macie szansę na to, by przyjrzeć się naturze, kiedy ta budzi się do życia. To piękne doświadczenie.

*Pamiętajcie, że Śnieżycowy Jar można odwiedzać tylko w wyznaczone weekendy, ponieważ jest on w całości położony na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu.