Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Sprawdź jak bije twoje serce

01.07.2021 14:17:15

Podziel się

Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Ich profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem zajmuje się kardiolog, a w tym przypadku niezwykle empatyczny, miły, profesjonalny i oddany swoim pacjentom – dr Marek Szymaniak, który przyjmuje w poznańskich placówkach enel-med. Badania warto wykonać w każdym wieku, bo często nie wiemy, że coś nam dolega, a profilaktyka może pomóc nam uniknąć wielu chorób i na długo cieszyć się życiem.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Panie doktorze, dlaczego nasze serce jest takie ważne?

Serce jest jednym z głównych narządów w naszym organizmie. Odpowiada za krążenie krwi, jest jednym z organów, które decydują o naszym życiu. Krew pompowana przez serce dociera do pozostałych narządów, dzięki czemu mogą one funkcjonować prawidłowo.

Jak ważna w przypadku chorób serca jest profilaktyka?

Pamiętajmy, że bardzo dużo schorzeń – mniej lub bardziej groźnych – może być związanych właśnie z sercem. Z doświadczenia wiem, że nawet niewielkie problemy mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego powinny być w odpowiednim czasie zdiagnozowane, kontrolowane i leczone.

W jakim wieku powinniśmy zacząć myśleć o profilaktyce?

Myślę, że jest to kwestia indywidualna. W celach profilaktycznych warto do kardiologa zgłosić się już od około 40 roku życia. U osób obciążonych czynnikami ryzyka, takimi jak predyspozycje genetyczne, choroby kardiologiczne występujące w młodym wieku u członków rodziny, używki czy choroby współistniejące takie jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia czy cukrzyca, profilaktyka powinna rozpocząć się znacznie wcześniej.

Co powinno nas zaniepokoić?

Na wizytę u kardiologa powinny niezwłocznie umówić się osoby, które zauważają u siebie: duszności, bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, bóle głowy, zawroty głowy, obrzęki kończyn, omdlenia czy ograniczenie tolerancji wysiłku.

Jakie badania Pan zleca?

Jeżeli chodzi o badania profilaktyczne, to należy wykonać badanie krwi: określić profil cholesterolowy, poziom cukru, hormony tarczycy, funkcję nerek, morfologię, elektrolity. Jeżeli chodzi o badania stricte kardiologiczne, to mówimy o EKG spoczynkowym i badaniu echokardiograficznym. W określonych przypadkach wykonuje się również badania holterowskie oraz próby wysiłkowe.

Czy te badania można wykonać u Was, w enel-med?

Tak, wszystkie można wykonać w enel-medzie.

Często mówimy, że kłuje nas serce i wydaje nam się, że dzieje się coś złego. Jak faktycznie objawia się ból serca?

Typowy ból sercowy lokalizuje się za mostkiem i jest to raczej ucisk, rozpieranie na większej powierzchni klatki piersiowej. Te bóle najczęściej prowokowane są wysiłkiem fizycznym i ustępują w spoczynku. Mogą promieniować do szyi, żuchwy, lewego ramienia i pleców. Nie zawsze jednak choroby kardiologiczne przebiegają z typowymi dolegliwościami bólowymi. Czasem pierwszym objawem może być zwiększona męczliwość, duszność, kołatania serca, omdlenie.

Co najbardziej obciąża serce?

Nadwaga, cholesterol, stres, siedzący tryb życia. Pandemia spowodowała, że rzadziej uprawialiśmy sport, częściej pracowaliśmy zdalnie, co oczywiście pogorszyło nasz ogólny stan zdrowia i niekorzystnie wpłynęło na serce.

A ciąża obciąża serce?

W ciąży zmieniają się istotnie warunki krążenia krwi, serce obciążone jest bardziej, więc jeśli pojawiają się niepokojące objawy, warto zgłosić się do kardiologa i wykonać odpowiednie badania.

Czy problemy z sercem dotyczą tylko starszych osób?

Nie tylko. Ciągły pośpiech, stres, nieregularne odżywianie, otyłość, używki powodują, że ludzie zaczynają wcześniej zapadać na choroby sercowo-naczyniowe. W młodszej populacji spotykane są częściej takie choroby jak wady wrodzone serca, kardiomiopatie czy powikłania poinfekcyjne. Na szczęście obecnie mamy rozbudowane możliwości diagnostyczne i wykrywalność chorób krążenia jest znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu.

Czym różni się zawał u trzydziestolatka od zawału u sześćdziesięciolatka?

Przyczyny zawału mogą być odmienne w różnym wieku. Natomiast w obu przypadkach typowym objawem jest rozlany ból w klatce piersiowej. Nie zawsze jednak zawał przebiega typowo. Pierwszym objawem może być duszność, omdlenie czy zasłabnięcie. Na wszystkie objawy trzeba reagować. Zawały w młodym wieku często przebiegają gwałtownie.

Co się dzieje w organizmie po zawale?

Zależy to od typu zawału, od tego jak wcześnie został rozpoznany i leczony. Najczęściej po zawale pozostaje blizna w mięśniu sercowym, mięsień kurczy się gorzej, co dalej może prowadzić do pozawałowej niewydolności serca. Jeżeli zawał zostanie szybko rozpoznany, a pacjent poddany koronaroplastyce z implantacją stentu, te zniszczenia mogą być niewielkie. Liczy się więc czas. Obecnie mamy liczne możliwości zarówno farmakologicznego, jak i zabiegowego leczenia takich stanów jak zawał czy niewydolność serca.

A co dzieje się z pacjentami po przebytym koronawirusie?

Niestety mogą wystąpić różne powikłania kardiologiczne, w tym zatorowość płucna, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca czy zaburzenia rytmu serca. Zdarza się, że pojawiają się one już w trakcie trwania choroby, ale niektóre mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach.

I dlatego warto zadbać o profilaktykę?

Dokładnie tak. Profilaktyka jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie – wiele razy pozwoliła wyeliminować schorzenia lub im zapobiec. Mamy w enel-med bardzo dobrą opiekę lekarską i pakiety wszystkich badań profilaktycznych. Warto je wykonać w każdym wieku. Dla siebie i bliskich.

Oddział Galeria Malta – Poznań
ul. Maltańska 1, p. II, 61-131 Poznań

Oddział Kupiec Poznański – Poznań
pl. Wiosny Ludów 2, 61-831 Poznań

Oddział Tarnowo Podgórne
ul. Nowa 54, 62-080 Tarnowo Podgórne
tel. +48 22 23 07 007

http://www.enel.pl/usluga/pakiet-post-covid/