Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Stawiam na profilaktykę!

03.12.2021 14:15:02

Podziel się

Ponad 200 milionów osób na całym świecie dotkniętych jest osteoporozą. W Polsce choruje ok. 2,8 mln osób, w tym przeważająca część to kobiety. Osteoporoza, zwana cichym złodziejem kości, nie boli, a ujawnia się najczęściej w momencie drobnego urazu. Warto więc zadbać o swoje kości wcześniej i zapobiec tej chorobie, korzystając z najnowocześniejszej metody leczenia – OsteoStrong Poznań. Wie o tym doskonale piosenkarka Małgorzata Ostrowska, której mama zmaga się z osteoporozą. – Zdecydowanie lepiej zadbać o siebie wcześniej i zapobiec rozwojowi tej strasznej choroby – przestrzega.

 TEKST: JOANNA MAŁECKA

ZDJĘCIA: SŁAWOMIR BRANDT

Osteoporoza polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Taka kość jest słaba i jeśli dojdzie do niewielkiego nawet urazu, ulega złamaniu. Bardzo wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się, że choruje na osteoporozę. Warto wiedzieć, że zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości. Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem i częściej dolegliwość ta dotyka kobiety niż mężczyzn. Istotne w jej rozwoju są również czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Nie oznacza to jednak, że osoby młode nie chorują na osteoporozę, zwłaszcza jeśli nie dostarczają organizmowi dostatecznych ilości wapnia w posiłkach i mają problemy hormonalne. Można wzmacniać się suplementami, ale bez właściwych ćwiczeń nie osiągniemy upragnionego rezultatu. Na szczęście w Poznaniu działa OsteoStrong – gabinet, w którym wzmocnimy kości, a przy okazji popracujemy nad mięśniami kręgosłupa i właściwą sylwetką. A wszystko to odbywa się bez szczególnego wysiłku.

O tym, jak ważna jest profilaktyka, wie doskonale piosenkarka Małgorzata Ostrowska. – Dla mnie profilaktyka jest bardzo ważna – mówi artystka. – Biorąc pod uwagę moją pracę na scenie, po prostu muszę i chcę być ciągle w ruchu. Pani wie, że jestem osobą dynamiczną i chcę cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. W OsteoStrong Poznań, do którego Małgorzata Ostrowska uczęszcza, trening trwa 15 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. – Dobrze mi się tu ćwiczy. Ćwiczenia nie są zbyt forsowne, a więc polecam to miejsce każdemu. A gra toczy się o ważną rzecz. Moja mama walczy z osteoporozą i wiem, jakie z tego wynikają problemy. W związku z tym staram się zmienić bieg wydarzeń i myślę, że mi się to uda. Mamy dzisiaj inne czasy i inną świadomość zapobiegania tej chorobie. Zanim zaczęłam ćwiczyć, zostałam zdiagnozowana i usłyszałam, że weszłam w osteopenię, a więc etap przed osteoporozą. Dlatego postanowiłam coś z tym zrobić. W OsteoStrong Poznań wykonuję różne ćwiczenia. Ich dobrą stroną jest to, że nie trzeba mieć wielkich osiągnięć sportowych, ani szczególnie się zmęczyć. Chodzi o to, by ćwiczenia wykonywać właściwie, dokładnie, efektywnie, a wszystko pod okiem ekspertów, aby kości wykonały pewną bardzo określoną i celową pracę. Wtedy tkanka kostna ma szansę się wzmocnić i odbudować.

 

Osteostrong Nobel Tower
ul. J. H. Dąbrowskiego
60-529 Poznań
Tel. +48 696 351 985

Przeczytaj w e-wydaniu: