Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Susanna Sivonen na poznańskiej ziemi

15.04.2019 12:00:00

Podziel się

Susanna Sivonen to młoda, bardzo utalentowana projektantka i artystka Pochodzi ze Szwecji, na co dzień mieszka w Oulu, w Finlandii wraz z mężem i czwórką uroczych dzieci. Jak sama powtarza, mówi i myśli w dwóch językach: szwedzkim i fińskim, ale jej trzecim językiem jest sztuka. To dzięki niej wyraża to, co czuje. Spotkaliśmy Ją na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy okazji odbywających się targów Home Decor i Arena Design. Nieformalnie możemy powiedzieć, że będzie częstszym gościem w Polsce, a szczególnie w Poznaniu.

TEKST: Marta Józefczak
ZDJĘCIA: Archiwum prywatne

Susanna Sivonen jest uznawana za jeden z najjaśniejszych skandynawskich talentów projektowych, których twórczość zasłynęła w Finlandii po tym, jak zaprojektowała kolekcje dla wiodących skandynawskich marek projektujących i modowych, takich jak Finlayson, R-Collection i Aarikka. Jednym z ostatnich Jej projektów była współpraca z amerykańską firmą HALINA – producentem ekskluzywnych bagaży podróżnych. W efekcie wyprodukowano komplet niezwykle kolorowych walizek, na których widnieją szkice balonów. Wzór ten był pierwszą uniwersytecką pracą Susanny, a temat związany jest z marzeniami. Marzenia, zdaniem projektantki, „unoszą nas coraz wyżej i wyżej, aż w końcu się spełniają. Dlatego warto marzyć, dążyć do realizacji tych małych, jak i dużych marzeń, a na pewno w końcu się one spełnią”. Zresztą tak było w przypadku samej Susanny, która pewnego razu zamarzyła, że zostanie znaną artystką i wyruszy ze swoimi pracami w świat. – Swoją przygodę ze sztuką zaczynałam będąc w stanie błogosławionym, a więc postrzeganie rzeczywistości było też wyjątkowe – mówi artystka. – Byłam mamą już dwójki cudownych dzieci, ale wciąż szukałam swojego miejsca. Wtedy też narodził się pomysł otwarcia własnej firmy. Rodzice i mąż nie byli z tego bardzo zadowoleni, ale moim celem było spełnienie marzenia, by dzięki swojej sztuce uszczęśliwić choć jedną osobę, przekazać jej swoją wizję świata. Świata kolorów, snów, małych detali i myśli. Powiedziałam wtedy mężowi, że kiedyś pojadę do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkam ludzi, którzy będą chcieli ze mną pracować. Tak też się stało. Dwa moje marzenia – przekazanie swoich myśli innym za pomocą sztuki i podróż do Ameryki, spełniły się i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa.

Oprócz współpracy przy projektowaniu i przedsięwzięciach artystycznych, twórczyni wprowadziła na rynek markę Susanna Sivonen, aby promować piękne produkty w charakterystycznym dla Niej stylu. Detale, intensywne kolory to znak rozpoznawczy młodej artystki. Jak sama mówi: „…moja sztuka jest jak dzieci, które mają milion pomysłów, małych myśli, zupełnie innych niż mają dorośli. Staram się uchwycić te ulotne chwile, wyjaśnić poprzez sztukę otaczającą nas rzeczywistość. Design, materiały, tekstury to mój sposób na zrozumienie świata. To mój własny, unikalny język.”

Susanna Sivonen urodziła się w 1984 r. w Haparanda w Szwecji. Studiowała projektowanie tkanin na Uniwersytecie w Laponii w Finlandii. Na co dzień mieszka w Oulu w Finlandii.