Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Tarcza Edukacyjna. Pomagamy się nie bać

30.09.2021 14:42:02

Podziel się

Ruszyły kontrole związane ze środkami, które przedsiębiorcy otrzymywali w ramach Tarcz Antykryzysowych, w tym Tarczy Finansowej PFR. Wezwanie do zwrotu pieniędzy nie kończy sprawy. Eksperci z kancelarii Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej tłumaczą przedsiębiorcom, jakie mają prawa i możliwości działania. Wszystko podczas bezpłatnych szkoleń i warsztatów w ramach projektu Tarcza Edukacyjna.

Rozmawia: Anna Skoczek
Zdjęcia: Archiwum prywatne

Czym jest Wasza Tarcza, którą przygotowaliście dla przedsiębiorców?

Grzegorz Dudczak, radca prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej: Nasz projekt jest przede wszystkim solidną porcją fachowej wiedzy prawnej. Wiedzy, która może być na wagę złota dla przedsiębiorców zmagających się z covidową rzeczywistością. To właśnie do nich kierujemy nasz projekt. Do tych wszystkich, którym przyszło prowadzić biznes w bardzo trudnej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. W bardzo skomplikowanym otoczeniu prawnym.

Marzena Rosler-Borakiewicz, radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz: Wielu przedsiębiorców w czasie pierwszych tygodni pandemii było skupionych na tym, żeby utrzymać swój biznes. Działali w pośpiechu, poruszali się w gąszczu bardzo niejasnych i niesprawdzonych regulacji prawnych.

Otrzymujecie wiele pytań i sygnałów dotyczących już rozpoczętych kontroli…

GD: Pomagamy przygotować się do różnych scenariuszy. Mówimy przedsiębiorcom o tym, że każda kontrola to nie tylko ich obowiązki, ale też ich prawa. Do każdej takiej kontroli, która może pojawić się w związku z przyznanymi z tarcz środkami, można się przygotować. I można to zrobić już teraz, bo to, że kontrole będą, jest przecież oczywiste.

Czy spotykają się Państwo z takimi opiniami, że przedsiębiorcy żałują dziś, że skorzystali z pomocy?

MR-B: Tak. Przedsiębiorcy skarżą się na ogromny pośpiech, który towarzyszył im przy wypełnianiu dokumentów. Oprócz tego, środki przyznawane były na podstawie oświadczeń. W momencie, w którym przedsiębiorcy  koncentrowali się na ratowaniu swoich firm, decydowali się na składanie oświadczeń bez wcześniejszego dokładnego sprawdzenia swojej sytuacji w obawie, że nie dostaną pieniędzy i nie przetrwają. Dziś okazuje się, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania dotyczące zwrotu otrzymanego wcześniej wsparcia.

I co dalej?
GD: Pierwsze o czym myślą przedsiębiorcy to to, że muszą te pieniądze oddać. Później dopiero zastanawiają się nad tym, czy można jeszcze coś w tej sytuacji zrobić.

A można?

GD: Oczywiście, że tak. W zależności od tego, na jaką podstawę wskazuje organ wzywający do zwrotu, są różne strategie procesowe. Za każdym razem powtarzamy, że to nie jest tak, że pomyłka w złożonym oświadczeniu równa się próbie wyłudzenia jakiegoś dofinansowania. Czasami błędy wynikały z pośpiechu, braku komunikacji wewnątrz organizacji. Powodów może być wiele, a przez to, że przepisy były tworzone bardzo szybko, to są w wielu miejscach nieprecyzyjne. Dla nas, dla prawników, to jest szansa, ponieważ nieprecyzyjne przepisy pozwalają na wiele interpretacji.

Kto może zgłosić się na szkolenia?

GD: Projekt Tarcza Edukacyjna skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i łódzkiego. Oczywiście Tarcza Edukacyjna to nie tylko kwestia kontroli wydatkowania środków publicznych. Program szkoleń jest znacznie bogatszy. Zaczynamy 19 października w Poznaniu. Szczegółowy harmonogram naszych warsztatów jest dostępy na stronie www.tarczaedukacyjna.pl. Przez stronę również można zapisać się do udziału w spotkaniach. Co ważne, udział przedsiębiorców w projekcie jest bezpłatny, ponieważ finansuje go Fundacja Edukacji Prawnej.

Czego można dowiedzieć się podczas spotkań?

MR-B: Warsztaty dotyczą kilku obszarów. Przedsiębiorcy mogą według własnych potrzeb, zagadnień, które chcą poznać, elastycznie wybierać moduły, w których wezmą udział. Wszystko zależy od tego, jakie obszary w ocenie przedsiębiorcy wymagają objęcia szczególną uwagą i zabezpieczeniem. Jeśli jednak okazałoby się, że wszystkie przygotowane przez nas zajęcia byłyby dla kogoś interesujące, to w każdym z miast, w których będziemy spotykać się z przedsiębiorcami, będziemy w sumie dwa dni. Stawiamy duży nacisk na formę warsztatową spotkań, na podzielenie się z uczestnikami naszym doświadczeniem. Chodzi o to, żeby przedsiębiorcy mieli szansę samodzielnie przygotować kompletną dokumentację, która będzie przedmiotem kontroli.

Czyli pomagacie się nie bać…

MR-B: Dokładnie tak. Jeśli przygotujemy się do kontroli i będziemy świadomi swoich praw, na pewno