Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Trener stulecia

15.12.2020 11:16:55

Podziel się

Kiedy w Odrzykoniu, będąc na wakacjach, grał z kolegami w piłkę nożną, nie wiedział, że zostanie zawodowym piłkarzem. Miał 13 lat, kiedy rozpoczął treningi w Warcie Poznań. Zagrał w juniorskiej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Kazimierza Górskiego i wystąpił na dwóch turniejach UEFA. Niezwykle utalentowany, szanowany i otwarty człowiek był wzorem do naśladowania. W 2012 roku, Tadeusz Łuczak, został „Trenerem stulecia Warty Poznań”.

ZEBRAŁA: Joanna Małecka 
ZDJĘCIA: Archiwum

Jego mama Anna urodziła się 13 grudnia 1903 roku w Bratkówce. Cała jej rodzina aż do śmierci mieszkała w Odrzykoniu. Tata – Józef Łuczak urodził się 22 czerwca 1906 roku w Bielejewie, w powiecie jarocińskim. Mama w poszukiwaniu pracy wyjechała z Odrzykonia do Borysławia, gdzie był duży przemysł i kopalnie. Ojciec służył tam w ułanach. To tam się spotkali i w 1936 roku założyli rodzinę. Mieszkali w Borysławiu aż do końca wojny. Tadeusz Łuczak urodził się 6 października 1939 roku.

Od marzeń do boiska

To był bardzo trudny czas. W czerwcu 1945 roku rodzina Łuczaków musiała opuścić Borysław, ponieważ ziemie te przestały należeć do Polski. W transporcie w wagonach towarowych jechali do kraju. Najpierw na krótko do Krosna, a potem do Poznania, gdzie ojciec otrzymał pracę w Zakładach H. Cegielski. Tadeusz Łuczak często wracał do Odrzykonia. – Nigdy nie zapomnę tamtejszych wakacji – wspominał. To był cudowny czas. Kiedy tylko było wolne, grali w piłkę nożną lub siatkówkę. – Z kolegami często byliśmy na meczach Legii – dodawał. – Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że za kilka lat będę grał na krośnieńskim stadionie jako kapitan Śląska Wrocław w zwycięskim meczu z Legią przy obecności prawie całej rodziny i kolegów z Odrzykonia. Niestety później już nie jeździłem na moje ukochane wakacje do Odrzykonia. Zacząłem grać w Warcie Poznań.

Z Wrocławia do Poznania

Miał trzynaście lat, kiedy rozpoczął treningi w Warcie. Szybko okazało się, że ma smykałkę do piłki nożnej. Zaczynał jako bramkarz, chociaż w ataku był bardziej skuteczny. Chwilę przed 17. urodzinami zadebiutował w seniorskim zespole w meczu ligowym. We wrześniu 1956 roku Warta pokonała 4:1 Marymont Warszawa, a Tadeusz Łuczak wbił jedną z bramek. Trafił wtedy do juniorskiej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Kazimierza Górskiego i wystąpił na dwóch turniejach UEFA (w Madrycie w 1957 roku i Luksemburgu – rok później), czyli nieoficjalnych mistrzostwach Europy juniorów. – To było jak jakieś zderzenie. Już sam lot do Madrytu budził emocje. Graliśmy na stadionie Realu. Pamiętam odwiedziny Raymonda Kopaczewskiego. Kopa – jak mawiali Francuzi – był francuskim piłkarzem polskiego pochodzenia, który w latach 1956–59 grał w Realu – opowiadał Łuczak dziennikarzom Gazety Wrocławskiej. – Mieliśmy swój hotel ze wspaniałą obsługą. Wszyscy tam byli bardziej uśmiechnięci. No i 80 tys. ludzi na stadionie robiło wrażenie. Wolny czas mieliśmy dobrze zorganizowany – kino, teatr. Wszystko robiło na nas bardzo duże wrażenie.

Barwy Warty Poznań reprezentował aż do 35. roku życia, z krótką przerwą na przełomie lat 50. i 60., gdy w występował w Śląsku Wrocław (początkowo w ramach zasadniczej służby wojskowej).

Do Poznania

W czerwcu 1962 roku Łuczak się ożenił. To było nie lada wydarzenie. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli mu koledzy i działacze z klubu. Wkrótce potem wrócił do Poznania. Rok po jego odejściu z klubu, WKS pierwszy raz w historii awansował do I ligi (ekstraklasy). Łuczak już nigdy w nim nie zagrał. Wrócił do Poznania i znów grał w barwach Warty. Wiosną 1970 roku awansował z Wartą ponownie do II ligi, a w sezonie 1970/71 rywalizował m.in. ze Śląskiem. W barwach „Zielonych” grał do jesieni 1973 roku.

Trener

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Szkolił kolejne pokolenia piłkarzy Warty w różnych kategoriach wiekowych oraz lokalne kluby okręgu poznańskiego. Cztery razy był trenerem pierwszego zespołu poznańskiego klubu. Wiosną 1994 roku krótko prowadził Wartę w ekstraklasie. Jego najbardziej znanym wychowankiem jest reprezentant Polski Maciej Żurawski. – Tadziu to jeden z najwybitniejszych zawodników lat 60 i 70 w Warcie Poznań. Świetny człowiek i bardzo dobry piłkarz. Był wzorem do naśladowania dla mnie i innych zawodników z młodszego pokolenia, które miało okazję grać z Nim w jednym zespole. Potem współpracowaliśmy razem przez wiele lat jako trenerzy – wspomina ojciec 72-krotnego reprezentanta Polski, Andrzej Żurawski, który do dziś szkoli młodzież w Akademii Warty Poznań.

W 2012 roku Tadeusz Łuczak został wybrany „Trenerem stulecia Warty Poznań” w plebiscycie zorganizowanym z okazji setnej rocznicy powstania klubu.

Źródło: Warta Poznań, Gazeta Wrocławska