Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Trzy rodzaje turystów, którzy kształtują nowe trendy

10.10.2023 09:55:17

Podziel się

Okulary słoneczne, koszula w palemki i telefon na selfie sticku? Ten stereotypowy obraz turysty już dawno nie jest aktualny. Podróżowanie ma setki oblicz. Pytaniem pozostaje kto wyznacza najgorętsze trendy i na kogo, warto zwrócić uwagę planując biznes w turystyce. Przyjrzyjmy się trzem rodzajom współczesnego turysty, który burzy ustalone schematy.

TEKST: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

Sporo mówi się o wyznaczaniu granic pomiędzy pracą a życiem osobistym, a jednocześnie co raz więcej osób łączy pracę z podróżą. Upowszechnia się wykorzystanie wyjazdu w interesach do zwiedzenia danej destynacji i spędzenia kilku dni wolnych w nowym miejscu. Często oznacza to wydłużenie pobytu w tym samym hotelu, co dla obiektów biznesowych może być zachętą do rozwoju oferty weekendowej.
Dla wielu osób pracujących jako freelancerzy wyjątkowo atrakcyjną perspektywą jest natomiast życie cyfrowego nomady. Praca, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie, to okazja dla lokacji położonych z dala od szlaków masowej turystyki. Wolność i brak ograniczeń czasowych sprzyja eksploracji, poznawaniu tradycji i doświadczaniu lokalności.

Poszukiwacz doświadczeń
Nie jest to nowe zjawisko, jednak wraz z bogaceniem się millenialsów i usamodzielnieniem finansowym osób z pokolenia Z nabiera ono szczególnego rozpędu. Współczesny turysta nie chce tylko oglądać – on chce doświadczać miejsca. Atrakcje powtarzalne i sztampowe odchodzą do lamusa. Istotne staje się również wyrwanie z tak zwanej bańki turystycznej. Goście chcą podejrzeć prawdziwe życie, jeść lokalne potrawy, czerpać z miejscowej kultury.
Równie ważne jest zrobienie czegoś własnoręcznie. Nauka gotowania, warsztaty rzemiosła lub miejscowego tańca, degustacja wina w winnicy to zaledwie kilka przykładów. Najważniejsze jest zanurzenie się w odwiedzanym miejscu, nie obserwowanie go zza szyby autokaru.

Aktywny senior
Zmiany społeczne obejmują również najstarszą część społeczeństwa. Pod względem demograficznym Polska zrównała się już z Europą Zachodnią, gdzie osoby powyżej 60 roku życia stanowią ponad 25% populacji. Co jednak ważniejsze, zmienia się zachowanie seniorów. Okres aktywności zawodowej się wydłuża, tradycyjne role dziadków są często zastępowane ukierunkowaniem na rozwój własnych pasji. Jednym z głównych beneficjentów tego stanu rzeczy jest turystyka.
Należy mieć na uwadze, że jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana i podobnie różne są motywacje turystów 60+. Dla jednych turystyka to szansa na nadrobienie zaległości sprzed lat, z okresu kiedy skupiali się na karierze lub wychowaniu dzieci, dla innych celem jest aktywność fizyczna, a dla jeszcze innych priorytetem jest życie społeczne. Wspólne są natomiast ich bazowe potrzeby. To przede wszystkim dostępne hotele, poczucie bezpieczeństwa, odpowiednia ilość czasu, unikanie przebodźcowania czy wreszcie zapewnienie dostępu do zaleconej diety.

Poznaj turystę 2023 roku
Doskonałą okazją do dowiedzenia się jaki jest współczesny turysta będzie organizowana 26 października 2023 roku konferencja TURYSTA 2023. To już czwarta edycja wydarzenia, które na dobre wpisało się w kalendarz najważniejszych branżowych wydarzeń w Poznaniu. O najlepszych prelegentów i doskonałą oprawę zadba jak zawsze Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak dostępna liczba miejsc jest ograniczona. Dla osób, które nie będą mogły śledzić wydarzenia na miejscu przygotowano transmisję na żywo, dostępną na facebookowym profilu Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.