Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Tu wszystko gra OK!

26.01.2024 12:25:02

Podziel się

Pod takim hasłem odbędzie 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra w niedzielę 28 stycznia. W ciągu 31 Finałów zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. – Już w październiku ogłosiliśmy cel 32. Finału WOŚP: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” – mówi Jerzy Owsiak.

TEKST: Juliusz Podolski
ZDJĘCIE: Grupa MTP


Zbiórce pieniędzy przez wolontariuszy do „orkiestrowych” puszek towarzyszyć będą, jak to ma miejsce od pierwszej edycji: licytacje, zbiórki internetowe oraz rozmaite akcje. Jakie? I to jest magia tego dnia. Wszystko zależy od inwencji Sztabów WOŚP, często kolejne punkty niedzielnego Finału pojawiają się spontanicznie na kilka godzin przed startem imprezy.

Bieg po zdrowie
Najwięcej, jak przed rokiem, dziać będzie się na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie będzie usytuowana scena. Odbywać się będą licytacje oraz koncerty wszystkich tych, którzy chcą, uświetniając ten dzień, podbić licznik zbieranych pieniędzy na rzecz WOŚP. Dzień zacznie bieg „Policz się z cukrzycą”: – Akcja ma na celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. Bieg jest w pełni charytatywny, co znaczy, że za wszystkie zebrane środki z pakietów startowych kupujemy pompy insulinowe dla kobiet w ciąży – mówi Jerzy Owsiak. – Dzięki biegom organizowanym w latach 2014-2022 kupiliśmy takich pomp 272. Za środki zebrane podczas 17. Biegu zamierzamy kupić ok. 76 pomp.

Jeśli Finał WOŚP to nie może zabraknąć dzielnych kwestujących piesków – golden retrieverów. Będą dawać łapę, pozować do zdjęć i oczekiwać miziania. Będą sztuczki i pokazy! Uwaga! Tylko właściciele goldenów wręczać będą unikatowe niebieskie serduszko. W zeszłym roku zebrali kosmiczną sumę 151 087,71 zł. W ciągu trzynastu finałów już prawie 1 000 000 złotych!

Światełko do nieba
Nieodłącznym elementem finału WOŚP jest również Światełko do nieba, czyli kulminacyjny moment zbiórki, w czasie którego wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP, mogą „wysłać światło w kierunku nieba” – na przykład poprzez zapalenie świeczki. – Przez te 32 lata wszyscy razem, Polacy, zrobiliśmy rzecz niezwykłą. Nie zmieniliśmy się, nadal zapraszamy Was do wspólnego grania. Nadal chcemy grać ze wszystkimi. Nie będziemy Was pytać o Wasze poglądy, religię i kolory. Zapytamy Was o jedno: czy chcecie z nami grać. Jeśli tak, to super. Jeśli nie, nie przeszkadzajcie – apeluje Owsiak.
Szczegółowy program wydarzeń warto śledzić na FB na stronach miejskich oraz sztabów, bo to jest żywy organizm i chyba to jest największą jego siłą. To my wszyscy jesteśmy twórcami, organizatorami i uczestnikami tego dnia.