Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Udana rozmowa kwalifikacyjna

10.07.2020 12:00:00

Podziel się

Czy masz plan rozmowy kwalifikacyjnej w swoim harmonogramie? Gratulacje! To już jeden krok w przód aby dostać wymarzoną pracę. Istnieje wiele kroków które możesz podjąć przed rozmową kwalifikacyjną, aby wywrzeć niesamowite wrażenie na potencjalnym pracodawcy i o tym jest ten artykuł.

TEKST: www.cv-maker.pl/

Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej pomoże w uzyskaniu wymarzonej oferty pracy. Oto jak zbadać pracę i firmę, jak ćwiczyć pytania i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, jak postępować po rozmowie kwalifikacyjnej i więcej wskazówek dotyczących przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w tym artykule.

– przeanalizuj pracę – poświęć czas na przeanalizowanie ogłoszenia o pracę. Przeglądając opis stanowiska, zastanów się, czego firma oczekuje od kandydata. Zrób listę umiejętności, wiedzy oraz kwalifikacji zawodowych i osobistych, które są wymagane przez pracodawcę i mają kluczowe znaczenie dla powodzenia w pracy.

– dopasuj się – utwórz listę do 10 swoich zasobów, które odpowiadają wymaganiom zadania. Mogą to być cechy, certyfikaty, doświadczenia, kwalifikacje zawodowe, umiejętności obsługi komputera i bazy wiedzy. Możesz przywołać niektóre z tych zasobów, kiedy będziesz wyjaśniać pracodawcy, dlaczego doskonale nadajesz się do pracy. To przygotowanie pomoże ci być gotowym by odpowiedzieć na pytania związane z rozmową kwalifikacyjną.

– zbadaj firmę – ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat nie tylko pracy, ale także firmy. Badania firm są kluczową częścią przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Będziesz także mógł dowiedzieć się, czy firma i kultura danej firmy są dla ciebie odpowiednie. Odwiedź stronę internetową formy, w szczególności zakładkę „O nas”. Dowiedz się jak wypada na tle innych organizacji w tej samej branży, czytając artykuły o firmie w czasopismach branżowych lub na stronach internetowych. Możesz także sprawdzić opinie firmy od klientów i byłych pracowników.

– praktyka – poświęć trochę czasu na ćwiczenie odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które prawdopodobnie zostaną zadane podczas spotkania. Pomoże ci to przygotować i przećwiczyć odpowiedzi, a także uspokoić nerwy, ponieważ nie będziesz się starał znaleźć odpowiedź, gdy będziesz przygotowany co pozwoli ci być bardziej pewnym siebie, a to pomoże wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze i potencjalnemu pracodawcy. Poćwicz rozmowę z przyjacielem lub członkiem rodziny z wyprzedzeniem, a będzie ci o wiele łatwiej na rozmowie o pracę. Przejrzyj często zadawane pytania i odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zastanów się nad swoją odpowiedzią.

– wizerunek – nie czekaj do ostatniej chwili, aby upewnić się, że ubrania na rozmowę kwalifikacyjną są gotowe. Przygotuj odpowiedni strój dzień przed, abyś nie musiał myśleć o tym co założysz. Niezależnie od rodzaju pracy, o którą się starasz, pierwsze wrażenie powinno być świetne. Jeśli ubiegasz się o pracę w bardziej swobodnym otoczeniu, takim jak sklep lub restauracja, nadal ważne jest aby być schludnym i zadbanym oraz prezentować pozytywny wizerunek pracodawcy. Ważne jest również, aby pomyśleć o swoim makijażu, zwłaszcza, aby nie był wyeksponowany. To jak stylizujesz włosy na rozmowę kwalifikacyjną jest prawie tak samo ważne jak ubrania, które nosisz. W końcu osoba przeprowadzająca wywiad zauważy wszystko o tobie, w tym strój, fryzurę i makijaż, a ty masz tylko kilka sekund aby zrobić dobre wrażenie.

– co zabrać – rzeczy, które należy przynieść to portfolio z dodatkowymi kopiami CV, lista referencji, dyplomy ukończenia szkoły, lista pytań do rekrutera oraz coś, czym można pisać. Ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie należy zabrać ze sobą – telefon komórkowy (a przynajmniej wyłączyć dźwięk w telefonie), nie należy żuć gumy (to może wywrzeć złe pierwsze wrażenie na rekruterze).

– etyka – pamiętaj, aby przywitać recepcjonistkę, swojego rekrutera i wszystkich innych, których spotykasz grzecznie, przyjemnie i entuzjastycznie. Podczas rozmowy obserwuj mowę ciała, mocno uściśnij dłoń i nawiąż kontakt wzrokowy podczas wymawiania punktów. Uważaj, bądź uważny i wyglądaj na zainteresowanego. To jest coś, nad czym możesz popracować podczas wywiadów praktycznych.

– uzyskaj wskazówki dojazdu – ważne jest, aby wiedzieć, gdzie musisz udać się na rozmowę o pracę – z wyprzedzeniem. W ten sposób unikniesz spóźnienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Użyj Map Google lub innej aplikacji, aby uzyskać wskazówki, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz.

– słuchaj i zadawaj pytania – podczas rozmowy kwalifikacyjnej słuchanie jest tak samo ważne jak odpowiadanie na pytania. Jeśli nie zwracasz uwagi, nie będziesz w stanie udzielić dobrej odpowiedzi. Wysłuchaj rekrutera, zwrócić uwagę i poświęcić czas, nie przerywaj. Ważne jest również, aby omówić swoje kwalifikacje w sposób, który wywrze wrażenie na rozmówcy. Przygotuj się także na zaangażowanie rekrutera. Chcesz, aby rozmowa była nawiązaniem do odpowiedzi, ciekawa, która zbuduje relacje z rekruterem i przekona go, że jesteś odpowiednim kandydatem? Przygotuj własne pytania, aby zadać ankieterowi. Pod koniec rozmowy powiadom rekrutera, że uważasz, że praca jest idealnie dopasowana i że jesteś bardzo zainteresowany.

– kontynuuj z podziękowaniem – na sam koniec powtórz, dlaczego chcesz tu pracować, jakie są twoje kwalifikacje, jak możesz wnieść znaczący wkład i tak dalej.

Powodzenia!