Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Ultraawangarda na wystawie

Podziel się

W piątek 5 kwietnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż nowej wystawy pt „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku”.

 TEKST I ZDJĘCIA: Elżbieta Podolska

Wystawa przypomina dorobek legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat osiemdziesiątych. W 2024 roku przypada czterdziesta rocznica pierwszej wystawy Koła Klipsa zorganizowanej w 1984 roku w Galerii Wielka 19. Twórczość grupy, którą w głównym składzie tworzyli: Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Leszek Knaflewski i Krzysztof Markowski, ukazana zostanie na wystawie w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania.

Na ekspozycji prezentowane są obiekty z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych. Kuratorami wystawy są dr Anna Borowiec (Muzeum Narodowe w Poznaniu), prof. dr hab. Krzysztof Gajda (Pracownia Badań Literatury i Kultury Niezależnej UAM) oraz dr Jarosław Lubiak (Akademia Sztuki w Szczecinie). Autor identyfikacji wizualnej – Honza Zamojski.