Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Usta idealne

24.05.2019 12:00:00

Podziel się

By usta były bardziej zmysłowe, wydatne, młodsze, nie można przekroczyć  pewnej granicy, która jest bardzo cienka. Wystarczy o pół mililitra  kwasu hialuronowego za dużo, by efekt nie był satysfakcjonujący.  – Ważna jest nie tylko znajomość anatomii człowieka, bogate doświadczenie,  jakość użytych materiałów i odpowiednio dobrany sprzęt, ale także odwaga,  by umieć powiedzieć pacjentowi wyraźne „nie” – mówi dr Michał Chalcarz.

ROZMAWIA: Marta Józefczak
ZDJĘCIA: CHALCARZ CLINIC

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest jedną z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Czy ten sposób poprawiania urody jest bezpieczny?

Michał Chalcarz: Jest to zabieg bardzo popularny i coraz więcej osób na niego się decyduje. Oczywiście jest w pełni bezpieczny pod warunkiem zachowania pewnych zasad, których należy przestrzegać, by osiągnąć nie tylko zamierzony efekt wizualny, ale także nie zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Ważne jest też, by zabieg był wykonywany przez osobę z bogatym doświadczeniem, która zna nie tylko różne techniki podawania kwasu, ale także niebezpieczne miejsca do wkłucia igły. Szalenie istotne jest, żeby osoba wykonująca taki zabieg, umiała odpowiednio zareagować w razie wystąpienia komplikacji.

Czy na bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej mają wpływ produkty, na których się pracuje?

Oczywiście. Trzeba pracować na sprawdzonych, przebadanych produktach, niewywołujących niepożądanych reakcji. Wielokrotnie przychodzą do mnie pacjenci, którzy wykonali zabiegi w nieprofesjonalnych miejscach, chcą coś poprawić i pokazują różnego rodzaju preparaty, których nie znam. Ja pracuję na preparatach sprawdzonych, przebadanych, posiadających atesty. Wszystko po to, by uniknąć powikłań. Taką marką jest właśnie Neauvia. Dba o bezpieczeństwo i faktycznie, odkąd zacząłem stosować te preparaty, nie mam problemów z reakcjami niepożądanymi, efekty są trwałe, a pacjenci zadowoleni. Na pewno należą do czołówki preparatów dostępnych na rynku. Pracowałem już na różnych markach i na ich tle Neauvia wypada najlepiej.

Jak długo trwa zabieg powiększania ust?

Jest bardzo dużo różnych technik podania kwasu hialuronowego. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Często do mojego gabinetu przychodzą pacjenci ze zdjęciem ust, jakie by chcieli mieć. Już na tym etapie lekarz musi dopasować odpowiednią technikę do tego, czego spodziewa się pacjent. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przy użyciu maści znieczulającej. Musi być ona podana odpowiednio wcześnie w miejscu, w którym będzie kłucie. Można także wykorzystać znieczulenie stomatologiczne. Sam zabieg trwa tak naprawdę kilka minut.

Jak wygląda konsultacja przed wykonaniem zabiegu? Jakie informacje musi zebrać lekarz?

Z każdym pacjentem przeprowadzam wywiad. Ważne jest, by poznać dobrze stan zdrowia pacjenta. W końcu jednym z przeciwwskazań do wykonania zabiegu są choroby autoimmunologiczne i nowotwory. Dodatkowo zawsze pada pytanie, czy już takie zabiegi były wykonywane i jak się pacjent po nich czuł. Zbieram informacje czy były jakieś obrzęki, czy doszło do reakcji alergicznej, a może był odczuwany jakiś dyskomfort. Kiedy wszystko jest już ustalone, pacjent podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu. Wtedy możemy się skupić na tym, czego pacjent oczekuje po takim zabiegu. Jaka jest jego wizja i ogólne preferencje.

Odmówił Pan kiedyś wykonania zabiegu?

Tak. Zdarzyło mi się to już kilka razy. Kiedy przychodzi do mnie pacjent z bardzo dużymi ustami, który nie potrafi powiedzieć, jakim materiałem był wykonany zabieg i jakie ilości zostały podane, to niestety jestem zmuszony odmówić zabiegu. Zależy mi na tym, by podpisywać się pod efektami, z których sam jestem zadowolony. Bywa też tak, że pacjenci proszą o wykonanie dużych i bardzo nienaturalnych ust. Zdarza się to dzisiaj stosunkowo rzadko, ale się zdarza. Są to osoby, które cierpią na dysmorfofobię, czyli zaburzenie w postrzeganiu swojego wyglądu. Im także muszę odmawiać, ale od razu opowiadam o chorobie, o której czasami nie mają pojęcia. Staram się im pomóc i wskazać najlepszych specjalistów, którzy pomogą im się z tego wyleczyć.

Jak długo po zabiegu usta są zaczerwienione?

Zabiegi wykonuję z największą starannością, jednak zaczerwienia, siniaki i obrzęki bardzo ciężko jest przewidzieć. Każdy pacjent jest inny i dlatego nie mogę powiedzieć czy sińce się pojawią i po jakim czasie wchłoną się. Czasami mogą znikać już po jednym dniu, a czasami dopiero po trzech. Każdy pacjent ma inne predyspozycje do rekonwalescencji. Muszę jednak powiedzieć, że bardzo często mam pacjentów, którzy po zabiegu wychodzą bez jakiegokolwiek śladu czy obrzęku. Jeśli ktoś ma tendencję do siniaczenia i obrzęków, to zazwyczaj otrzymuję takie informacje już podczas wspomnianego wywiadu na początku wizyty.

Jak często należy powtarzać zabieg, by efekt się utrzymywał?

Należy powiedzieć, że taki zabieg może być wykonany przy użyciu różnych produktów. Należy dopasować odpowiednio materiał do potrzeb i oczekiwań. Efekt powiększenia ust utrzymuje się od 9 miesięcy do roku. Oczywiście nie będzie niespodzianką, jeśli powiem, że to jest bardzo indywidualna sprawa, na którą ma wpływ styl życia, podejmowany wysiłek fizyczny, stres, a nawet spożywanie gorących napojów czy potraw.