Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Uzdrowiskowa moc Kołobrzegu

14.08.2019 12:00:00

Podziel się

Kołobrzeg to chyba najczęściej wybierana przez poznaniaków nadmorska miejscowość w Polsce. To tutaj chętnie spędzamy wakacyjny urlop z przyjaciółmi czy rodziną, korzystając z możliwości uzdrowiskowych miasta. Co kryje Kołobrzeg, że tak chętnie do niego przybywamy?

TEKST: Marta Józefczak

Wpływy poznańskie w Kołobrzegu mają swoje źródło jeszcze w XIX wieku. Pierwszym znanym z imienia i nazwiska kuracjuszem był Hans Heinrich von Held – radca prawny z Poznania, który w 1802 roku odbywał w kołobrzeskiej twierdzy karę aresztu. Po powrocie do domu wydał książeczkę, w której wychwalał uroki tego nadmorskiego miasteczka. Napisał: „Tutaj kąpałem się trzysta razy w morzu. Nabrałem chęci do życia i chodzenia po świecie. Jestem przekonany, że zdrowie zawdzięczam falom Morza Bałtyckiego”. Może właśnie tak rozbudziło się w poznaniakach zamiłowanie do tego nadmorskiego kurortu?

Kołobrzeski klimat

Uzdrowisko Kołobrzeg, bo tak najczęściej określa się to miasto, usytuowane jest nad samym morzem i może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż z kąpieliskiem morskim. Obecnie to nie tylko uzdrowisko, ale prężnie działający kurort, do którego co roku przybywa ponad milion turystów z Polski, jak i z zagranicy.

Klimat w Kołobrzegu jest odmienny od tego, jaki mamy w głębi lądu. Kształtuje go morze, a właściwie wiatr wiejący od strony morza lub wzdłuż niego. Przynosi czyste, przefiltrowane z alergenów powietrze. Ponadto znajduje się w nim też aerozol morski zawierający sól i związki jodu. Zasięg występowania aerozolu to 200–300 m od brzegu. Jego drobne cząsteczki mają zdolność przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych człowieka, dzięki czemu osoby mające problemy z oddychaniem, spacerując brzegiem Bałtyku, odczuwają znaczną ulgę. Lecznicze działanie mają też pokłady borowinowe, źródła solankowe, ale też źródła wysokozmineralizowanej wody, których w Kołobrzegu nie brakuje. Kuracjusze mogą skorzystać z pobytów szpitalnych i sanatoryjnych, ale też z szerokiej oferty prywatnych ośrodków wypoczynkowych. Najpopularniejszymi zabiegami w Kołobrzegu są kąpiele borowinowe, wodolecznictwo, wziewanie, kinezyterapie, światłolecznictwo, ciepło- i zimnolecznictwo oraz masaże.

W czasie wolnym

W przerwach między zabiegami warto wybrać się do centrum miasta i odwiedzić port. Tam koniecznie musicie zwiedzić okręt-muzeum ORP „Fala” i muzeum Oręża Polskiego, a wieczorem skorzystać z najpopularniejszej atrakcji, jaką jest wycieczka statkiem. Wtedy z perspektywy morza i w promieniach zachodzącego słońca najpiękniej prezentuje się latarnia morska i najsłynniejszy w Kołobrzegu pomnik stojący przy deptaku. Stamtąd z kolei już kilka kroków dzieli nas od spacerowego mola – symbolu „Zaślubin z morzem”. W Kołobrzegu jest wiele zabytków znajdujących się w rejestrze zabytków wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z tego względu nie wolno przejść obojętnie obok Bazyliki Najświętszej Marii Panny, Akademii Rycerskiej, kościoła św. Jana Chrzciciela, ratusza czy urokliwej ulicy Stanisława Dubois. Przez lata Kołobrzeg był twierdzą, co potwierdzają wplecione w zabudowę miejską fortyfikacje z górującą Redutą Solną.

Będąc nad morzem, grzechem jest nie spróbować pysznej, świeżej ryby w lokalnych knajpkach i restauracjach. Warto osłodzić sobie pobyt lodami, sernikiem czy gofrem, które pozwolą nam wrócić, choć na chwilę do smaków dzieciństwa.