Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

W nowej fabryce Apatora

31.05.2022 22:29:19

Podziel się

Kiedy stanęłam przed nową siedzibą firmy Apator Powogaz S.A. w podpoznańskich Jaryszkach, byłam w szoku. Piękna, nowoczesna bryła niczym nie przypominała starej fabryki przy ulicy Janickiego w Poznaniu. Czułam, jakbym przeniosła się w czasie i po cichu zazdrościłam pracownikom tak kolosalnej zmiany warunków pracy. Od razu ruszyłam do środka wiedząc, że przekraczam próg jednej z najnowocześniejszych fabryk w Polsce.

TEKST: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Wsiadłam do windy i wybrałam drugie piętro, prosto do biur zarządu. Obiekt, który ma 23 128 mkw. powierzchni, jest nowoczesny, przestronny i przyjazny. Zupełnie inny niż ten na Jeżycach, który mimo kilkudziesięcioletniej, pięknej historii, już nie budził zachwytu.

Przestronne i wygodne biura
Żeby dostać się do Martyny Alberskiej, dyrektor sprzedaży i rozwoju produktu, która jest moją przewodniczką po firmie, musiałabym użyć specjalnej karty magnetycznej. Na szczęście wiedziała, że przyjadę i sama po mnie wyszła. Od razu zajrzałam do pokoi. Każdy gabinet ma na podłodze piękną wykładzinę w szachownicę, drewniane meble idealnie komponujące się z surowymi ścianami, co daje efekt loftowej przestrzeni. Biura są przestronne i mają duże okna, dzięki czemu jest jasno. Na samym końcu korytarza znajduje się gabinet prezesa zarządu. Jest to pomieszczenie narożnikowe, więc w wolnej chwili Andrzej Połojko może zerknąć na parking i sprawdzić, kto danego dnia przyjechał do pracy albo skontrolować palaczy, którzy „na dymka” muszą przejść pod jego oknem do specjalnie wyznaczonego miejsca. Na szczęście wolnego czasu ma niewiele, więc nie ma powodu do niepokoju. Po drugiej stronie korytarza znajdują się trzy nowoczesne sale konferencyjne, które można połączyć w jedną. Na ścianach, poza repliką muralu z Janickiego, zawieszone są stare schematy dawnej fabryki, które wkrótce uzupełnione zostaną o kolejne, historyczne elementy. To swoisty most łączący stare z nowym – tak uwidoczniony jest szacunek do historii firmy i minionych pokoleń pracowników.

Piętro wyżej i niżej znajdują się kolejne działy. Każdy z nich ma do dyspozycji aneks kuchenny, wydzieloną przestrzeń do pracy, a między biurkami znajdują się ścianki wyciszające. Na pierwszym piętrze jest także ogromna stołówka, która już od wejścia pozytywnie wita kolorami. Tutaj każdy ma swój lunch box, dostęp do wielkiego aneksu kuchennego i strefy relaksu. Ta część doposażona będzie z czasem w kolejne elementy sprzyjające odpoczynkowi. Dzięki dopłatom firmowym, każdy pracownik może zamówić sobie obiad za kilka złotych. Warto dodać, że wnętrza części biurowo-socjalnej projektowali sami pracownicy, opierając się na wskazówkach i życzeniach kolegów.

Zautomatyzowana hala produkcyjna
Najciekawszy jest parter, gdzie znajduje się wejście na halę produkcyjną. Mamy tu 7776 mkw. powierzchni produkcyjnej, z dużymi, w pełni zautomatyzowanymi przestrzeniami. Gołym okiem widać, że organizacja produkcji liniowej, usystematyzowanie pracy czy umiejscowienie stref pakowania pełnymi garściami czerpie z filozofii LEAN, dołączając tym samym do światowych standardów. Dział produkcji dziś jest wykorzystywany w stu procentach. Automatyzacja, która zaczęła się rok temu, jest sukcesywnie uzupełniana. – Szacujemy, że nasze moce produkcyjne zwiększą się z 2,4 miliona sztuk produkcji wodomierzy mieszkaniowych z 2020, do 4 milionów sztuk do roku 2025 – mówi Andrzej Połojko, prezes zarządu Apator Powogaz S.A. – Stawiamy mocno na Ultrimisy – wodomierze ultradźwiękowe, które cieszą się sporym powodzeniem na rynkach światowych. Tylko od zeszłego roku zapotrzebowanie na ich produkcję wzrosło o 300 procent!

Na produkcji znajduje się również specjalnie wydzielone pomieszczenie, clean room, w którym produkuje się wodomierze wymagające większej czystości powietrza, odpowiedniej wilgotności i temperatury. Całość imponuje.

Magazyn wysokiego składowania
Przechodzimy do magazynu wysokiego składowania. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W sumie jest tu 2040 mkw. powierzchni magazynowej, w tym 1720 mkw. dla magazynu automatycznego wysokiej zabudowy, który ma 21 metrów wysokości. Specjalnie skonstruowane roboty, po otrzymaniu elektronicznego zamówienia, ściągają z półek (ciągnących się po sam sufit) konkretne komponenty czy produkty. Następnie odkładają je na szyny, którymi towary przejeżdżają do punktów odbiorczych.

Tradycja i nowoczesność
W firmie Apator Powogaz S.A. w Jaryszkach stacjonarnie pracuje ok. 350 osób. Niebawem każdy z nich będzie mógł wziąć udział w dodatkowych zajęciach organizowanych przez firmę czy skorzystać z bezpłatnych poradach prawnych. Tak, aby satysfakcja z pracy była tylko większa. Pracownicy, którzy do pracy dojeżdżają własnym transportem, otrzymują dopłaty do paliwa, a niezmotoryzowani mogą skorzystać z bezpłatnych autobusów. W planach Powogazu jest jeszcze bardzo wiele udoskonaleń, które podniosą komfort pracy. Apator Powogaz S.A. to jeden z największych producentów wodomierzy na świecie. W skali EMEA zajmuje 6 miejsce. Firma eksportuje do ponad 70 krajów i jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku. Sprawdźcie, czy nie potrzebują do pracy właśnie was!