Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

W ogrodzie u... sąsiada

07.06.2018 12:00:00

Podziel się

Nie masz pomysłu na urządzenie ogrodu? Wciąż szukasz inspiracji? Już 9 i 10 czerwca w Poznaniu odbędzie się jedyny w Polsce Weekend Otwartych Ogrodów. Przez dwa dni mieszkańcy Strzeszyna, Podolan i Junikowa otworzą swoje przydomowe ogrody dla wszystkich poznaniaków. Będzie można podpatrzeć, jak zaaranżować przestrzeń, porozmawiać z właścicielami i skorzystać z porad ekspertów.

TEKST: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Tomek Ciesielski

Oprócz przydomowych ogrodów będzie można zajrzeć także na ogródki działkowe „Urodzaj” przy ul. Serbskiej, ROD „Armii Poznań” na Strzeszynie oraz „Roosevelta” przy ulicy Lechickiej. To już druga edycja wydarzenia, które w ubiegłym roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. – Pomysł jest troszkę zaimportowany, ponieważ został przywieziony z Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia odbywają się w różnych miejscach – mówi Tomek Ciesielski, organizator i pomysłodawca Weekendu Otwartych Ogrodów. – Pamiętam, kiedy pojechałem tam po raz pierwszy. Można było wejść na posesję, podejrzeć nasadzenia, a nawet zorganizować tam sobie piknik.

Podglądamy ogrody

W sobotę i niedzielę (9, 10 czerwca) na wszystkich domach biorących udział w akcji pojawią się tablice informacyjne z logotypem. To właśnie te miejsca będą otwarte dla poznaniaków. Część wwłaścicieli postara się także o specjalne oznaczenie swoich roślin. – Tu chodzi nie tylko o to, żeby podejrzeć co kto ma w ogrodzie, ale też żeby się poznać, zintegrować, może wspólnie zainspirować – dodaje Tomek Ciesielski, który przyznaje, że nie było łatwo namówić uczestników do wzięcia udziału w akcji. – My, Polacy, nie jesteśmy tak otwarci jak Anglicy. Bardziej zamykamy się w swojej przestrzeni. Ale cieszy fakt, że w tym roku mamy coraz więcej chętnych.

Inspiracje w centrum ogrodniczym

Tegoroczna edycja Weekendu Otwartych Ogrodów zyskała także sponsorów i partnerów. Każdy kto otworzy swój ogród otrzyma upominek, będzie też coś dla odwiedzających. Na terenie imprezy staną dwa punkty konsultacyjne, gdzie będzie można uzyskać poradę na temat aranżacji ogrodu. Podpowiadać i pomagać będą wykwalifikowani ogrodnicy. Ponadto zaplanowano spacer z profesjonalistą po ogrodach Strzeszyna i Podolan. A jeśli i to nie pomoże, i w głowach zwiedzających w dalszym ciągu nie pojawią się pomysły na ciekawe aranżacje, z pomocą przyjdą dwa centra ogrodnicze „Berberys” i „Zawady”, gdzie przygotowane będą gotowe zestawy roślin wybrane specjalnie na Weekend Otwartych Ogrodów. Wśród propozycji znajdą się: rabaty na przedogródek, ogród i taras.

Rowerem przez park

Miłośnicy dwóch kółek też znajdą coś dla siebie. Do otwartych ogrodów będzie można dotrzeć rowerem, zwiedzając przy okazji zabytkowe parki Poznania. Trasa rowerowa została zaprojektowana przez „Zarząd Zieleni Miejskiej”. Jednym z partnerów wydarzenia jest „Zielony Poznań” – organizator konkursu na najpiękniejsze ogrody i balkony w mieście.

Szczegółowe informacje i program wydarzenia można znaleźć na stronach:

https://www.facebook.com/weekendotwartychogrodow

www.weekendotwartychogrodow.pl