Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wasze wakacje to dla nas wyzwanie

13.07.2020 13:45:00

Podziel się

Cała moc atrakcji czeka na poznaniaków, którzy z różnych powodów zdecydują się na pozostanie w mieście. – Chcemy, żeby nasze obiekty sportowo-rekreacyjne tętniły życiem i były wizytówką Poznania. Z drugiej strony, musimy zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Rozmawia: Anna Skoczek
Zdjęcia: Adam Ciereszko

Ze względu na wirusa wiele osób deklaruje rezygnację z wakacyjnych wyjazdów. Czy traktujecie tegoroczne lato jako wyzwanie?

Łukasz Miadziołko: To jest dla nas wyzwanie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony dajemy mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym Poznań możliwość ciekawego i aktywnego spędzania czasu. Z drugiej, musimy zapewnić wszystkim korzystającym z naszych usług bezpieczeństwo. Letnią ofertę Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przygotowaliśmy zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i przepisami obowiązującymi w trakcie epidemii. Chcemy, żeby poznaniacy czuli się u nas komfortowo.

Czy przez to czujecie na sobie pewnego rodzaju presję?

Działamy w obszarze sportu, a sportowcy mają to do siebie, że presja mobilizuje ich do jak najlepszych wyników. Nie chcemy, żeby poznaniacy byli na naszą ofertę „skazani”, tylko żeby wybierali ją, doceniając jakość naszych usług. Mamy nadzieję, że tak właśnie jest. Świadczy o tym liczba osób korzystających z naszych atrakcji.

Jakie atrakcje czekają na poznaniaków w tym roku?

W Poznaniu mamy aż cztery jeziora i staramy się wykorzystać ich potencjał. Na największym akwenie, Jeziorze Kierskim, mamy dwa kąpieliska, na pozostałych – po jednym. Są to miejsca, które z roku na rok stają się piękniejsze. Właśnie dobiega końca inwestycja pod nazwą Plażojada 2. Dzięki niej nad jeziorami Kierskim i Strzeszyńskim przybyło wiele udogodnień dla plażowiczów. Pojawiły się nowe leżaki stacjonarne, parasole, ławki. Klimatem naszym kąpieliskom coraz bliżej do tropików.

Wypoczynek w wodzie to także baseny letnie…

Wystartowaliśmy z nimi pod koniec czerwca i jeszcze w tym sezonie pojawi się innowacja, która ułatwi skorzystanie z pływalni bez czekania w kolejce. Mówię o możliwości zakupienia biletu on-line przez platformę ToBilet.pl. To również nie jest koniec naszych działań. Dla najmłodszych poznaniaków organizujemy półkolonie letnie. Cztery lipcowe tygodnie wypełniamy dzieciom masą zajęć sportowych i pozasportowych. Uczestnicy mają do swojej dyspozycji całą bazę sportowo-rekreacyjną POSiR. W ramach „Akcji Lato” przygotowujemy też wycieczki i spływy kajakowe.

A które z Waszych obiektów cieszyły się największym zainteresowaniem w poprzednich latach?

Naszym największym hitem są pływalnie letnie. W zeszłym sezonie odwiedziło je ponad 80 tysięcy osób. Myślę, że podobna frekwencja była na poznańskich kąpieliskach, ale tu, z racji, że są to obiekty otwarte i ogólnodostępne, trudno o dokładne statystyki. Bardzo szybko wyczerpywały się miejsca na zajęcia w ramach „Akcji Lato”. Z różnych form zorganizowanego podczas akcji wypoczynku skorzystało ponad 300 dzieci. Te liczby nas cieszą i mobilizują do dalszego działania.

Czy w tym roku trzeba liczyć się z ograniczeniami?

Tak. Są to między innymi narzucone limity osób. Na pływalniach letnich możemy przyjąć połowę dopuszczalnego obłożenia. Na półkoloniach również zmniejszyliśmy liczebność grup. Chcielibyśmy inaczej, ale bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu.

Poznaniacy mogą u Was czuć się bezpiecznie?

Wiele zależy od nich samych. Zwracamy uwagę użytkownikom naszych obiektów, by zachowywali dystans. Prosimy, by zrezygnowali z wizyty na pływalni, kąpielisku czy też korcie tenisowym, jeśli mają objawy infekcji. Przypominamy o dezynfekcji dłoni. Odpowiedzialne zachowania zmniejszają ryzyko. Sami również tak przygotowaliśmy obiekty, by były bezpieczne. Dezynfekujemy sprzęty, pomieszczenia, toalety.

Czy planujecie jakieś nowości w swojej ofercie?

Nowością będzie cykl turniejów tenisa ziemnego dla amatorów. Już uruchomiliśmy zapisy dla debli oraz mikstów. Pierwszy turniej już 1 sierpnia. Spotykamy się nad Wartą w Oddziale Rataje. Oprócz tego, jeszcze w wakacje, lekkoatleci będą mogli wrócić na Golęcin, gdzie kończy się renowacja bieżni.

Poznaniacy chętnie na niej trenowali, więc na pewno docenią zmianę…

Z pewnością ucieszy ich też fakt, że tuż obok wyrasta drugie boisko z bieżnią, które będzie równocześnie świetnym obiektem na treningi piłkarskie. I to nie koniec. Tuż po wakacjach, 11 września, na Golęcin powróci mityng Poznań Athletics Grand Prix, na którym będziemy gościć największe polskie lekkoatletyczne sławy i mam nadzieję, że również gości z zagranicy.