Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wielki świat na wyciągnięcie ręki

Podziel się

Blisko 80 destynacji, w tym oferta regularna i czarterowa. Nowe kierunki, takie jak Jordania, Kraków, więcej połączeń do Grecji i Włoch. Poznańskie lotnisko Poznań – Ławica codziennie zapełnia się ludźmi, którzy właśnie tutaj rozpoczynają swoje wymarzone wakacje. Chętnych do latania jest rekordowo dużo, oferty biur podróży wyprzedają się na pniu, a i organizujący sobie wyjazdy samodzielnie zacierają ręce, bo Ławica ma w swojej ofercie tyle opcji, że każdy znajdzie coś dla siebie, o czym przekonuje Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań – Ławica.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIE: Sławomir Brandt

Mamy szczyt sezonu, ludzi na lotnisku coraz więcej. To piękny widok po dwóch latach jednak zmniejszonego zainteresowania lataniem.
Oj tak. Codziennie widzę tłumy ludzi czekających do odprawy i uśmiecham się do siebie. Cieszę się, że ludzie chcą latać i że wybierają Poznań jako swój początek i koniec wymarzonych wakacji. Tak naprawdę sezon wysoki rozpoczynamy na lotnisku już w marcu. Biorąc pod uwagę okres pandemii i to, co działo się po nim, można powiedzieć, że wciąż jesteśmy na etapie odtwarzania pozycji finansowej lotniska sprzed 2020 roku. Ale jeśli mówimy o kondycji latania i o tym, czy pasażerowie korzystają z naszej oferty, to tutaj jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni. Mamy do tego pewne podstawy, ponieważ widzimy, ile osób podróżuje z Poznania i do Poznania w tym roku. Mogę śmiało powiedzieć, że w kwietniu i maju byliśmy o krok od osiągnięcia podobnych wyników do tych z 2019 roku. Zabrakło naprawdę niewiele.

Czyli to pokazuje, że ludzie się odblokowali i chcą latać.
Dokładnie tak. Widzieliśmy już wzmożony ruch na lotnisku w okresie wakacyjnym podczas pandemii, ale zaryzykuję stwierdzenie, że ten sezon będzie bliski naszym rekordom. Ludzie chcą latać, chcą korzystać z oferty, którą dzisiaj oddajemy, a jest to blisko 80 kierunków zarówno regularnych, jak i czarterowych. Ofertę dzielimy na to, w jakim regionie i w jaki sposób chcemy spędzać wakacje.

To znaczy?
Możemy chcieć spędzać wakacje na plaży, w krajach, gdzie jest gorąco, a nawet upalnie i mówimy tutaj o takich kierunkach jak choćby Hiszpania, Turcja, Tunezja, Grecja, Chorwacja, Bułgaria, które są licznie oferowane przez biura podróży. Jeżeli ktoś woli zwiedzanie i nieco niższe temperatury, może wybrać się na północ i zobaczyć piękne i nie do końca odkryte kraje skandynawskie. Muszę przyznać, że do tej pory nie mieliśmy tak bogatej oferty wyjazdów właśnie w tym kierunku. Dzisiaj możemy polecieć do Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Urlop można więc spędzić na dwa sposoby: jeden to loty regularne i własna organizacja wyjazdu, hoteli i życia na miejscu, drugi – wakacje zorganizowane przez biuro podróży, a więc oferta czarterowa. Dodam tylko, że poznańskie lotnisko co roku jest w pierwszej trójce zarówno jeśli chodzi o ofertę lotów czarterowych, jak i liczbę pasażerów korzystających z tej oferty, co nas ogromnie cieszy.

Czy wciąż najchętniej wybieranymi kierunkami są Grecja, Turcja i Tunezja?
Muszę powiedzieć, że to się zmienia. Wiele osób dzisiaj korzysta z oferty regularnej, organizując wyjazdy na własną rękę. Jeśli chodzi o czartery, w których również można wykupić sobie miejsce, a nazywa się to mix czarter i dolecieć do turystycznych miejscowości, to Poznań ma jedną z najbogatszych w dziejach lotniska ofertę grecką. Polecimy w zasadzie do każdego zakątka Grecji. Uruchomiliśmy także połączenie do Jordanii, do Ammanu. Ten kierunek może zaskoczyć i zachwycić. Warto zobaczyć miejsce, gdzie kręcono wiele filmów, jak choćby „Gwiezdne wojny”, poznać jego historię, kulturę, spróbować lokalnych potraw. W tym roku bardzo dużo połączeń mamy do Włoch, które są jednym z ulubionych kierunków Polaków. Lecąc do Wenecji, wcale nie musimy ograniczać się do wodnego miasta, ale możemy skorzystać z przepięknych, piaszczystych plaż Lido, wyspy położonej niedaleko. Mamy tam też mnóstwo hoteli, restauracji, które zadowolą każdego. Podobnie, jeśli lecimy do Paryża – nie ograniczajmy się tylko do stolicy. Szukajmy miejsc nieoczywistych, korzystajmy z transportu zbiorowego lub wypożyczmy samochód, żeby dotrzeć w miejsca nieodkryte. To wspaniały sposób na poznanie kultury, ludzi, smaków i zbliżenie się do regionu, w którym spędzamy czas. Pamiętajmy też, że przelot nie oznacza wyprawy z punktu A do punktu B. Oferta Ławicy obejmuje dość oczywiste destynacje, jak Monachium, Amsterdam czy Frankfurt, ale są to miejsca, które łączą nas z całym światem. Warto zastanowić się nad ofertą łączoną i polecieć dalej do tak odległych zakątków, jak Nepal, Nowa Zelandia czy Alaska. Odważmy się na to, bo może się okazać, że to będzie przygoda życia.

Czy wakacje powinny nam się kojarzyć wyłącznie z miesiącami letnimi?
Absolutnie nie. Jest wiele osób, które kochają podróżować zimą do egzotycznych miejsc, by oderwać się od śniegu i mrozu. Poznań po raz kolejny już oferuje połączenia do Tajlandii, Meksyku, na Kubę, Dominikanę, do Dubaju czy na Zanzibar. Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, mam tu na myśli wojnę w Ukrainie, pandemię i sytuację ekonomiczną, i zimowa oferta, która dzisiaj jest w sprzedaży w biurach podróży, pozostanie niezmieniona. Zachęcamy, bo te oferty wcale nie są tak drogie, jak by się wydawało, a jeśli pasażerów na przelot do tych krajów nie zabraknie, te propozycje zostaną z nami na dłużej.

No i jesienią polecimy do Krakowa.
Tak! To długo wyczekiwany i negocjowany kierunek krajowy. Ostatnio mogliśmy polecieć do Krakowa ponad dziesięć lat temu. Z Poznania będzie to możliwe już w październiku. Ryanair będzie latał cztery razy w tygodniu, w bardzo dogodne dni i godziny. Bilety są już w sprzedaży.

A jak pomóc tym wciąż niezdecydowanym?
Jeśli wciąż zastanawiają się Państwo dokąd polecieć, zapraszam na naszą stronę internetową do BlogStrefa o podróżach, gdzie znajdziecie ciekawostki o destynacjach, o miejscach, które trzeba odwiedzić, smakach, które należy poznać. No i zapraszamy do korzystania z bogatej oferty poznańskiego lotniska, która na pewno spełni państwa oczekiwania.

www.poznanairport.pl