Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wielkopolskie Forum Podatkowe. Jak naprawić polskie podatki.

Podziel się

Zmiany w systemie podatkowym wzbudzały w ostatnich latach wiele emocji i kontrowersji. Większość specjalistów zajmujących się tą dziedziną bardzo krytycznie oceniła kolejne zmiany określane hasłami Polski Ład, Slim VAT czy KSeF. W najbliższym czasie wiele mówić będzie się o tym, jak naprawić system podatkowy, który ściśle związany jest z rachunkowością oraz audytem przedsiębiorstw. Swój głos w tej debacie chcą zaakcentować księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci podczas wspólnej konferencji organizowanej już 29 lutego 2014 roku w Poznaniu pod nazwą Wielkopolskie Forum Podatkowe.

TEKST: Remigiusz Pytlik, Przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
[współpraca reklamowa]

Całodniowa konferencja przeznaczona jest nie tylko dla profesjonalistów zajmujących się rachunkowością, podatkami czy audytem. Ideą organizatorów jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy przedsiębiorców, którzy ponieśli nie tylko fiskalny, ale również organizacyjny ciężar ostatnich zmian. Merytoryczna dyskusja praktyków ma zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za kształt systemu podatkowego na najbardziej palące problemy.

Nowy system podatkowy?
Wydarzenie organizowane wspólnie przez poznańskie oddziały Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Polską Izbę Biegłych Rewidentów oraz Krają Izbę Doradców Podatkowych odbędzie się ostatniego dnia lutego we wnętrzach Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej. Wykład rozpoczynający Wielkopolskie Forum Podatkowe wygłosi profesor Rober Gwiazdowski, wykładowca oraz profesor Uczelni Łazarskiego, adwokat oraz doradca podatkowy.

W pierwszym z paneli konferencji będziemy próbować udzielić odpowiedzi na pytanie jak naprawić polskie podatki. Problemem jest nie tylko niezrozumiała konstrukcja składki zdrowotnej, lecz również cały szereg regulacji, które pogarszają sytuację przedsiębiorców. Czy cały system podatkowy powinien być stworzony na nowo, czy wystarczą punktowe zmiany? Które rozwiązania są najbardziej krzywdzące dla małych i średnich firm? Jakie regulacje wymagają pilnej zmiany, a jakie wymagają dłuższych analiz i refleksji?

Zmiany w podatkach w tym roku nie były tak intensywne jak w latach ubiegłych. Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców wydaje się krajowy system faktur elektronicznych (KSeF), który ma obowiązywać wszystkich przedsiębiorców już od 1 lipca 2024 roku. Zmiana ta ma charakter rewolucyjny. Czy jesteśmy na nią gotowi? Jakie korzyści, zagrożenia i problemy niesie za sobą obligatoryjny dla wszystkich KSeF? Czy obecny kształt systemu jest optymalny i jakie koszty będą musieli ponieść przedsiębiorcy, aby wdrożyć go w swoich firmach? Temu zagadnieniu poświęcimy drugi panel konferencji, wydaje się bowiem, że problem ten jest dla przedsiębiorców najbardziej palący.

Rachunkowość
Staramy się spojrzeć na problemy przedsiębiorców całościowo, dlatego w dyskusji o obciążeniach fiskalnych nie może zabraknąć rachunkowości. Prowadzenie ksiąg to coraz większe wyzwanie dla służb księgowych i zewnętrznych biur rachunkowych. Gdzie jesteśmy i w którym kierunku zmierzamy po uwolnieniu wiele lat temu zawodu księgowego? Czy aktualny kształt wykonywania tego zawodu zapewnia bezpieczeństwo przedsiębiorcom? Jak na obowiązki przedsiębiorców i ich służb księgowych wpłynie informatyzacja obowiązków sprawozdawczych i podatkowych?

Blisko związany z wykonywaniem działalności gospodarczej jest zawód biegłego rewidenta. Prócz badania sprawozdań finansowych biegli doradzają przedsiębiorcom w sprawach podatkowych i prowadzą ich księgi. Rozumiejąc wzajemne przenikanie się kompletacji tych zawodów, chcemy w kolejnym panelu pochylić się nad obecnym kształtem audytu i samego zawodu biegłego rewidenta. To dobry czas, aby zastanowić się nad kształtem nadzoru nad samorządem biegłych rewidentów. Czy nadmiar obowiązków nałożonych na biegłych nie zniechęca młodych ludzi do wejścia do tego zawodu? Czy obecna sytuacja sprzyja rozwojowi zawodu, czy też go ogranicza?

Na te wszystkie pytania postarają się odpowiedzieć praktycy, wybitni specjaliści z zakresu podatków, rachunkowości i audytu. Otwarta formuła konferencji umożliwiać będzie dyskusję wśród jej uczestników i zaproszonych gości. Spotkanie będzie relacjonowane na żywo w internecie.

Zarówno program wydarzenia, jak i zaproszeni goście gwarantują najwyższym poziom spotkania. Oczekujemy, że wydarzenie to odbije się szerokim echem nie tylko w Wielkopolsce.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania udziału w konferencji na stronie internetowej https://wfppoznan.pl/ oraz do śledzenia relacji w internecie.