Marcowy, wiosenny, kobiecy... Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞 polecamy lekturę e-wydania 🌞  

Organizator:

Wodór – mała cząsteczka, wielkie możliwości

11.01.2021 14:42:29

Podziel się

Rok 2020 to rok kryzysowy dla wielu firm. Jednak globalny stan zagrożenia otwiera przed biznesem nie tylko drzwi do katastrofy, ale i perspektywę nowej działalności. Startupy, jak i działające już przedsiębiorstwa, mogą znaleźć niszę, która zwiększy ich szanse na sukces biznesowy. Czy warto ryzykować?

TEKST: artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z GO GLOBAL oraz Pawłem Piotrowiczem z TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Na to klasyczne pytanie o przyszłość firmy, może odpowiedzieć tylko jej właściciel. Zanim zdecyduje o kierunku rozwoju swojego biznesu, powinien przeanalizować potencjał tkwiący w nowych obszarach, takich jak gospodarka wodorowa. Wodór to mała cząsteczka o wielkich możliwościach. To sektor, który dopiero zaczyna się rozwijać, gdzie wciąż jest miejsce, by być pierwszym, gdyż konkurencja na rynku jeszcze nie jest mocna, a więc szanse odniesienia sukcesu są większe.

Strategie wodorowe

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla nas i dla przyszłych pokoleń. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa w swojej strategii rozwoju gospodarczego pn.: Europejski Zielony Ład podjęła zobowiązanie, aby przekształcić swoją gospodarkę oddzielając wzrost gospodarczy od zużywania zasobów naturalnych. To wszystko w poszanowaniu równowagi wszystkich krajów i regionów, tak by w 2050 r. osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto. Według Unii Europejskiej to właśnie czysty – zielony wodór odegra kluczową rolę w dekarbonizacji wielu sektorów europejskiej gospodarki. Rośnie ilość ogłoszonych planów i strategii wodorowych państw europejskich i pozaeuropejskich – m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Królestwie Niderlandów, Norwegii, Japonii oraz Australii. Nasz region jako jeden z pierwszych w Polsce chce być aktywnym uczestnikiem tych zmian.

Finansowanie

Rozwój gospodarki opartej na wodorze stworzy bardzo duże szanse dla wzrostu i rozszerzenia zakresu działalności wielu przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w segmentach związanych z łańcuchem dostaw i rynkiem wodoru. Przewiduje się, że rynek ten ulegnie znacznej rozbudowie i rozwojowi w perspektywie najbliższych 10–20 lat.

W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, znaczne środki przeznaczone będą na finansowanie działań związanych z rozwojem gospodarki wodorowej. Istotnym mechanizmem finansowania rozwoju zeroemisyjnych technologii mają być środki przeznaczone na finansowanie zielonej transformacji, tj.: plan inwestycyjny na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu i mechanizm sprawiedliwej transformacji. Łączny oczekiwany efekt inwestycyjny w skali Unii Europejskiej ma wynieść co najmniej 1 bln euro.

Udział w projekcie

Rozwój rynku wodorowego w 2020 r. znacznie przyśpieszył i dlatego też szczególnie ważne jest zainteresowanie się przez firmy tym obszarem potencjalnej działalności już teraz. Wielkopolskie małe i średnie przedsiębiorstwa mają niepowtarzalną szansę wziąć udział w powstającej zielonej gospodarce wodorowej. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował projekt pn.: Gospodarna 2050-H2Wielkopolska*, który zakłada pilotażowe wsparcie dla kilkunastu wielkopolskich MŚP. Wyniki pilotażu będą podstawą do projektowania nowych mechanizmów i instrumentów wsparcia dla firm w nowej perspektywie finansowej.

Udział w projekcie to doskonała okazja skorzystania z wiedzy ekspertów i uzyskania rekomendacji w obszarze dostosowania produktów/usług lub zmiany modelu biznesowego do działalności w ramach łańcucha dostaw i gospodarki opartej na wodorze. To również zapewnienie promocji biznesu, dostęp do wiedzy oraz do sieci kontaktów, możliwość współpracy z podmiotami na regionalnym i międzynarodowym rynku gospodarki wodorowej, udział w wiodących światowych wydarzeniach branżowych. To wsparcie rozwoju Wielkopolski. Każda firma dąży do sukcesu na rynku. Każda odpowiedzialna firma poza zyskiem tworzy inne wartości, jak udział jej biznesu w zmianie na lepsze – dla czystej planety z niskoemisyjną gospodarką. Bez świadomych i odpowiedzialnych firm to się nie uda. Przyłącz się! Wodorowa rewolucja już trwa!

KORZYŚCI DLA FIRM:

  • audyty i doradztwo wodorowe,
  • promocja biznesu wspierana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego,
  • dostęp do wiedzy i sieci kontaktów,
  • współpraca z podmiotami na regionalnym i międzynarodowym rynku gospodarki wodorowej,
  • udział w wiodących światowych wydarzeniach branżowych.

Więcej informacji:

Departament Gospodarki

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

ul.Niepodległości 34, 61–714 Poznań

tel.: +48 61 626 62 48, 48 61 626 62 66
e–mail: h2wielkopolska@umww.pl