Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Z Poznania w najciekawsze zakątki świata - TOKYO

02.06.2023 10:23:24

Podziel się

Poznań – Dubaj - Tokio - 16 h lotu - 8.762 km - 8 dni Japonia, kraj pełen fascynujących tajemnic i niezwykłej kultury, stanowi doskonały cel podróży dla wszystkich pragnących odkrywać nowe horyzonty w świecie przedsiębiorczości. To miejsce, gdzie można przyjrzeć się z bliska dalekowschodniej etykiecie i czerpać inspirację z oszałamiających osiągnięć biznesowych. Wiosenną wyprawę przygotowaliśmy dla członków Wielkopolskiego Klubu Kapitału. Razem odwiedziliśmy Tokio, Półwysep Izu, Kioto i Narę.

TEKST i ZDJĘCIA: Anna Nowotna - Nadziejko
[współpraca reklamowa]

Wejście na japoński rynek biznesowy nie jest łatwe dla polskich producentów. Japończycy wykazują bowiem dużo większe zaufanie do amerykańskich produktów, a z Europy preferują te pochodzące z Niemiec i Francji. Jednakże, podczas naszej wizyty w siedzibie PAIH w Tokio, poznaliśmy branże, w których polskie firmy już odnoszą sukcesy. Z doświadczenia podpowiadamy, że wstęp na lokalny rynek najlepiej zainicjować poprzez udział w targach branżowych i nawiązanie kontaktów z lokalnymi dostawcami. Należy przy tym pamiętać, że Japończycy cechują się rzetelnością w biznesowych relacjach, a raz nawiązane kontakty mają szansę przekształcić się w długoterminową współpracę.

Od mitów do rzeczywistości
W trakcie naszej podróży mieliśmy niepowtarzalną szansę zasmakować esencji prawdziwej japońskiej kultury, która często odbiega od powszechnie znanych nam mitów. Aby zapewnić naszej grupie jak najbardziej autentyczne doświadczenia, do udziału w tym projekcie zaprosiliśmy Polkę, która od wielu lat mieszka w Japonii. Opowiadała nam o codziennym życiu Japończyków, ich wyzwaniach oraz o zwyczajach panujących w życiu prywatnym i biznesie. Te informacje sprowokowały wiele dyskusji na temat różnic kulturowych, które jak się później okazało stanowiły nieoczywistą inspirację do wprowadzania zmian także na gruncie polskim.

W samym sercu miasta
Wędrując po ulicach Tokio, swoją obecność zaznaczały piękne parki, ogrody i skwery, które stanowią prawdziwe oazy spokoju wśród miejskiego zgiełku. Kwitnące drzewa i kolorowe kwiaty, takie jak wiśnie, azalie czy rododendrony, dodawały nie tylko estetycznego uroku, ale również tworzyły przyjazną wiosenną atmosferę. Ludzie korzystali z tych zielonych przestrzeni, aby odpocząć i cieszyć się harmonią natury.

Uwagę zwracało również niewielkie natężenie ruchu samochodowego w samym centrum miasta, co stanowiło przyjemną odmianę w porównaniu z innymi wielkimi metropoliami. Jednak to, co zadziwiło wszystkich najbardziej, to imponująca infrastruktura kolejowa. W stolicy znajduje się aż 600 stacji kolejowych oraz 282 stacje metra, obsługiwanych przez 30 różnych firm na 121 linii komunikacyjnych. Co więcej, niektóre z tych linii są zarządzane zdalnie i bezobsługowo, co świadczy o zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Codziennie korzysta z tego rozbudowanego systemu transportowego ponad 42 miliony pasażerów, co stanowi imponujący przykład efektywnego zarządzania.

Skutecznie i innowacyjnie
Podczas wizyty w Tokyo Traffic Control mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak efektywnie jest zarządzany tamtejszy system transportowy. Poznaliśmy procesy, które umożliwiają płynne funkcjonowanie komunikacji miejskiej w tym dynamicznym środowisku. Naszym oczom ukazały się zaawansowane systemy monitorowania ruchu, precyzyjne harmonogramy komunikacji oraz skuteczne zarządzanie przepływem pojazdów i pasażerów.

Wszyscy byliśmy również pod wrażeniem wizyty w Tokyo SKY Tree Tower, z której nie tylko podziwialiśmy panoramę miasta, ale również dowiedzieliśmy się o architekturze wieży, która została zaprojektowana z myślą o odporności na wstrząsy sejsmiczne, będące częstym zjawiskiem w Japonii.

Kulinarna podróż, czyli smak i filozofia w jednym
Podczas naszej wyprawy nie mogliśmy pominąć japońskiej kuchni, która oferuje niezwykłe bogactwo smaków i regionalnych potraw. Lekcja sushi ukazała nam japońską filozofię perfekcji i długotrwałego doskonalenia się w danej dziedzinie. Dowiedzieliśmy się, m.in że aby zostać mistrzem sushi, trzeba uczyć się przez co najmniej 10 lat. Podobnie jest w innych dziedzinach życia.

Najlepiej przez doświadczenie
Japonię najlepiej poznać przez doświadczenie, dlatego zabraliśmy naszą grupę na plantację i zaprosiliśmy ich do zbierania zielonej herbaty. Zorganizowaliśmy również nocleg w tradycyjnym ryokanie, który umożliwił nam poznanie pojęcia "omotenashi", czyli najwyższego poziomu obsługi klienta. Byliśmy również świadkami mistrzowskiego rzemiosła w zakładzie produkującym miotełki do spieniania zielonej matchy. Degustacja tej herbaty podczas ceremonii jej parzenia była dla wszystkich wyjątkowym doświadczeniem.

Biznes w praktyce
Głównym celem naszej podróży było jednak tłumaczenie zjawisk obserwowanych podczas tego wyjazdu w kontekście biznesowym. Wyjaśnialiśmy więc skomplikowane elementy japońskiej etykiety biznesowej, opowiadaliśmy o specyfice japońskich korporacji oraz o podejściu do klienta. Poznanie tych aspektów było dla uczestników niezwykle inspirujące. Podczas spotkań biznesowych i dyskusji z japońskimi przedsiębiorcami, nasza grupa miała okazję zobaczyć, jak głęboko zakorzeniona jest kultura uprzejmości i punktualności. Japończycy przykładają ogromną wagę do zachowania szacunku w relacjach biznesowych, a ich precyzja i skrupulatność przekładają się na wysoką jakość produktów i usług. Te aspekty są Sky Dreams bardzo bliskie, dlatego tym chętniej opowiadaliśmy o nich uczestnikom naszej wyprawy.

Poznanie tajników życia codziennego Japończyków, ich wartości i zwyczajów, pozwoliło uczestnikom naszej wyprawy spojrzeć na biznes i innowacje z zupełnie nowej perspektywy. Podróż ta okazała się nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia horyzontów zawodowych, ale także do nawiązania trwałych relacji i zacieśnienia współpracy z nowymi partnerami.